Osoba, która konstruuje pozew rozwodowy, ma kilka możliwości związanych z przedstawieniem swojego żądania. Chodzi tutaj również o kwestię winy za rozpad pożycia małżeńskiego. Zgodnie z prawem sąd może odstąpić od jej rozpatrywania, może również orzec o winie jednej ze stron albo orzec rozwód z winy obu stron. Ten ostatni często jest też wynikiem skutecznej obrony w sprawie o rozwód. W poniższym wpisie opiszę temat rozwodu z winy obu stron. Zapraszam do lektury.
Jeśli walczysz o rozwód, to jestem w stanie Ci pomóc. Doradzam klientom z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii (Adwokat Rozwody Poznań) oraz do kontaktu.
Rozwód z winy obu stron – główne wnioski
- W wyroku rozwodowym sąd może uznać obydwie strony za winne w rozpadzie pożycia małżeńskiego.
- Istnieje wiele okoliczności, których wystąpienie może sprawić, że dana osoba zostanie uznana za winną rozwodu.
- W razie uznania obydwu stron za winne rozpadu pożycia małżeńskiego osoba, która znalazła się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka alimentów.
- Uznanie obojga małżonków za winnych rozwodu zazwyczaj nie ma wpływu na takie kwestie jak wysokość alimentów na dzieci, sprawowanie nad nimi opieki, ustalenie stałego miejsca zamieszkania dzieci oraz podział majątku.
- Rozwód z winy obojga małżonków nie wpływa również na koszty postępowania sądowego.
Kiedy małżonek jest winny rozkładu pożycia?
O tym, czy dany małżonek jest winny rozkładu pożycia, decyduje jego zachowanie podczas trwania związku. W praktyce wskazuje się tutaj następujące działania ze strony małżonka:
- relacje pozamałżeńskie z innymi osobami (romans);
- brak partycypacji w utrzymywaniu rodziny;
- zaniedbywanie potrzeb dzieci;
- awanturowanie się;
- stosowanie różnych rodzajów przemocy;
- chorobliwa zazdrość;
- rozrzutny styl życia;
- uchylanie się od pracy;
- opuszczenie drugiego małżonka w przypadku choroby.
Powyższe wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy. Może ono stanowić pewną wskazówkę dla wielu osób, które rozważają rozstanie ze swoim małżonkiem.

Czy możliwy jest rozwód z winy obu stron?
Rozpatrując kwestię winy za rozpad pożycia, sąd może zdecydować, że obydwoje małżonkowie przyczynili się do jego rozkładu. Muszę zaznaczyć, iż dzieje się tak bardzo często. Wynika to z bardzo prostego faktu. Otóż często to obydwie strony po części odpowiadają za rozpad małżeństwa.
Wyjątkiem są sytuacje, w których silnie widoczna jest wina jednego z małżonków. Druga zaś strona musi pozostawać niemal krystalicznie czysta. Jedynie w takich okolicznościach można otrzymać rozwód z wyłącznej winy jednej ze stron.
W tym kontekście należy zwrócić uwagę na jedną rzecz, która nierzadko wzbudza duże emocje. Mianowicie sąd nigdy nie ustala stopnia winy każdego z małżonków. Po prostu orzeka, że każde z nich przyczyniło się do rozpadu pożycia. Takie stwierdzenie może być dla wielu osób krzywdzące, jednakże należy się z nim liczyć, jeżeli ktoś decyduje się na rozwód z orzekaniem o winie.
Czy podwójna zdrada oznacza obopólną winę?
Zwróćmy uwagę, że może dojść do sytuacji, kiedy to każde z małżonków dopuści się zdrady. Czy wówczas sąd orzeknie winę za rozpad pożycia po obydwu stronach postępowania? Otóż sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Przede wszystkim konieczne jest ustalenie momentu, w którym doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. Jeżeli bowiem strony dopuściły się zdrady, zanim do tego doszło, wówczas może zostać ona uznana za przyczynę rozpadu związku. Gdyby jednak akt niewierności miał miejsce już po faktycznym rozpadzie, nie można by go uznać za powód rozkładu danego małżeństwa.
W praktyce oznacza to tyle, że strony, które dopuściły się zdrady w czasie małżeństwa, mogą być bardzo zdziwione treścią wyroku rozwodowego. Może się bowiem tak zdarzyć, że jedna z nich zostanie uznana za winną rozpadu pożycia, a druga nie, mimo że każda z nich dopuściła się aktu niewierności.
Stanie się tak, w szczególności, jeśli pierwsza zdrada spowodowała rozpad pożycia małżeńskiego, zaś druga była już pochodną rozpadu związku. W praktyce, często tak zresztą bywa. Często też późniejszy akt zdrady jest zemstą za wcześniejszą zdradę małżonka. Wówczas winny będzie ten małżonek, który zdradził pierwszy.
Musisz jednak pamiętać, że sprawa o rozwód to nie matematyka. Dlatego może tak być, że Twoja sprawa potoczy się inaczej, niż wyżej opisane reguły. Wiele zależy od okoliczności Twojego rozwodu, zeznań świadków i wyjaśnień małżonków. Dlatego do rozwodu należy się znakomicie przygotować.

Konsekwencje rozwodu z winy obu stron
Orzeczenie rozwodu z winy obydwu stron rodzi określone konsekwencje prawne, które będą niezwykle istotne w przypadku prowadzenia kolejnych postępowań sądowych. Warto bowiem przypomnieć, że sam rozwód to nierzadko dopiero początek wielu spraw, z którymi byli małżonkowie będą zwracać się do sądu.
Rozwód z winy obu stron a alimenty na małżonka
Rozwód z winy obydwu stron pociąga za sobą skutki dotyczące alimentów płaconych przez jednego małżonka na rzecz drugiego. Otóż w takiej sytuacji z żądaniem alimentów może wystąpić jedynie ten małżonek, który ze względu na rozwód popadł w stan niedostatku. Zachodzi on, gdy dana osoba nie ma możliwości zarobkowania ani też nie posiada majątku, który umożliwiałby jej samodzielne utrzymanie.
Co ważne, stan niedostatku powinien być niezawiniony. Muszę zwrócić uwagę, iż w takim przypadku nie istnieje żadne ograniczenie czasowe związane z wystąpieniem z roszczeniem, tak jak ma to miejsce w razie rozwodu bez orzekania o winie. Wówczas bowiem obowiązuje termin 5-letni.
Zobacz także: Rozwód bez orzekania o winie
W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną niezwykle istotną kwestię. Mianowicie w przypadku zawarcia przez małżonka uprawnionego do alimentów nowego związku jego uprawnienie wygasa.

Rozwód z winy obu stron a dzieci
Jeżeli rozwodzący się małżonkowie mają małoletnie dzieci, skutki rozstania dotyczą również ich. W tym kontekście trzeba wskazać na:
- alimenty,
- kontakty z dziećmi,
- miejsce ich stałego pobytu,
- a także władzę rodzicielską.
Rozwód z winy obydwu stron nie ma większego wpływu na wskazane powyżej kwestie. Oznacza to, że rodzice, którzy zostali uznani za winnych rozpadu pożycia, wciąż są zobowiązani do łożenia na utrzymanie swoich dzieci, a także do wykonywania kontaktów z nimi. W skrajnych przypadkach, kiedy dochodzi do ograniczenia bądź pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może wydać odpowiednie zarządzenia mające na celu zapewnienie ochrony dobra dzieci.
Rozwód z winy obu stron a podział majątku wspólnego
Uznanie obydwojga małżonków za winnych rozpadowi pożycia nie ma żadnego wpływu na podział majątku. Zazwyczaj odbywa się on zwykle w odrębnym postępowaniu ze względu na zawiły charakter tego rodzaju spraw.
Tego typu regulacje mogą być niekiedy uznawane za krzywdzące. Niemniej jednak podział majątku to „czysta matematyka”, odbywa się on w ściśle określony sposób. Co ważne, jeżeli obydwie strony zostały uznane za winne rozpadu pożycia, wciąż istnieje możliwość orzeczenia przez sąd nierównych udziałów. Oczywiście kwestia ta jest zawsze rozpatrywana indywidualnie, w odniesieniu do okoliczności danej sprawy.
Koszty rozwodu z obopólnej winy
Jeżeli chodzi o koszty rozwodu z winy obojga stron, należy zaznaczyć, że strony pokrywają je we własnym zakresie. Oznacza to, że strona powodowa musi uiścić opłatę w wysokości 600 złotych. W razie skorzystania z pomocy prawnika – adwokata lub radcy prawnego – dochodzi jeszcze jego honorarium oraz opłata od pełnomocnictwa w kwocie 17 złotych.
Gdyby jednak nie było Cię stać na wynajęcie adwokata lub radcy prawnego, możesz skorzystać z pomocy prawnej z urzędu. Wniosek w tym zakresie musisz złożyć do sądu, który zwróci się do danego samorządu zawodowego o wyznaczenie prawnika, który zajmie się Twoją sprawą.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz