W sprawach o podział majątku po rozwodzie spłata drugiego małżonka jest absolutnie najbardziej dokuczliwym i irytującym obowiązkiem. Jako prawnik rozwodowy z Poznania wielokrotnie pomagałam moim klientom osiągnąć najlepsze warunki spłaty w sprawach o podział majątku po rozwodzie. Spłata małżonka nie musi okazać się dokuczliwa!
Z niniejszego artykułu dowiesz się:
- Jak określić wartość majątku do podziału po rozwodzie?
- Jak określić wysokość spłaty z dzielonego majątku po rozwodzie?
- Czy wysokość spłaty jest związana z winą małżonka?

Podział majątku po rozwodzie: spłata i dopłaty
Jeśli jednemu z małżonków przypadną składniki z majątku wspólnego o większej wartości niż udział tego małżonka w majątku wspólnym, będzie on musiał liczyć się z obowiązkiem spłaty.
Tego typu sytuacja najczęściej występuje w przypadku, gdy w skład majątku wchodzi dom lub mieszkanie. Oczywiście w teorii najłatwiej byłoby sprzedać takie aktywo i podzielić się pieniędzmi. W praktyce jednak zwykle jedno z małżonków chce nadal mieszkać w tym miejscu.
W takich sytuacjach decydują się na podział majątku po rozwodzie i spłatę. Następuje to poprzez przekazanie najbardziej wartościowego składnika (domu, mieszkania) jednemu z małżonków, z obowiązkiem spłaty przez drugiego.
Jak określić wartość majątku do podziału oraz wartość spłaty
Wartość majątku do podziału liczymy w następujący sposób:
- Ustalamy jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego
- Następnie ustalamy ich wartość (wg cen z chwili podziału)
Kolejnym krokiem jest określenie, które składniki majątku przypadną określonemu małżonkowi. W przypadku, gdy wartość tych składników przypada jednemu z małżonków w nieproporcjonalnie wysokim udziale, wówczas jest on zobowiązany, aby po tak dokonanym podziale po rozwodzie spłacić drugiego małżonka w odpowiedniej części.
W teorii powyższe wydaje się bardzo proste. Na sali sądowej już takie jednak nie jest.
Podział majątku po rozwodzie spłata – problemy
W toku procesu strony często próbują wszelkimi sposobami wykazać, że dane składniki majątku nie należą do ich majątku wspólnego, lecz do majątku osobistego jednego z nich. Ponadto często zbywają składniki majątku, ukrywają je, zaniżają ich wartość itp.
Na wartość majątku do podziału mają także wpływ nakłady z majątku:
- osobistego jednego z małżonka na majątek osobisty drugiego
- wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków
- osobistego jednego z małżonków na majątek wspólny.
Jak widzisz jest wiele sposobów, z pomocą których można wpłynąć na sposób podziału majątku po rozwodzie oraz wysokość spłaty. Dlatego sprawy o podział majątku często toczą się latami.
Jak określić wartość udziałów w majątku wspólnym
Jeśli już obliczyliście wartość majątku, to teraz należy obliczyć wartość udziału każdego z małżonków w tym majątku. Jeśli nie posiadacie intercyzy, to udział każdego z Was będzie wynosić 50%.
Ostatnio coraz częściej trafiają się jednak sprawy, w których małżonkowie istotnie modyfikowali swoje umowy małżeńskie. Na przykład, jeśli strony zdecydowały się na rozdzielność majątkową z tzw. wyrównaniem dorobków, to sytuacja robi się o wiele bardziej skomplikowana.
Ponadto bardzo rzadko zdarza się (ale się zdarza), że sąd orzeka o nierównych udziałach małżonków w majątku wspólnym. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy strony w nierównym stopniu przyczyniły się do powstania majątku wspólnego. Przy czym nie chodzi tu jedynie o zwykłą dysproporcję w zarobkach. Takie sytuacje mają bowiem miejsce zwykle w przypadku nagannego zachowania jednego z małżonków, jak np.:
- hazard
- alkoholizm
- korzystanie z usług prostytutek
- przestępczość gospodarcza.
Podział majątku po rozwodzie spłata a orzeczenie o winie
Moi klienci często pytają, czy małżonek przeciwko któremu orzeczono winę otrzyma większą część majątku przy rozwodzie. Chodzi o uzyskanie „moralnej rekompensaty” za rozpad pożycia.
Teoretycznie, odpowiedź brzmi „NIE”. Moralnej rekompensacie nie ma bowiem służyć asymetrycznie dzielony majątek, lecz dożywotnie alimenty na rzecz jednego z małżonków.
W praktyce istnieją jednak pewne sposoby, aby odpowiednio połączyć kwestie winy i asymetrycznego dzielenia majątku. Nie będę o tym jednak pisała na blogu. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, proszę o kontakt.
Spłata majątku po rozwodzie w ratach
Czy podczas podziału majątku po rozwodzie spłata musi nastąpić w całości, czy można dokonać jej w ratach? Otóż zasadą jest, że sąd orzeka o spłacie w całości i nie odracza jej terminu. Niemniej w praktyce sąd ma możliwość, aby:
- rozłożyć spłatę na raty
- odroczyć obowiązek spłaty nawet o 10 lat.
Z tym, że wspomniane 10 lat odroczenia, to raczej tylko teoria. W praktyce sąd dokonuje odroczenia na kilka miesięcy – akurat na czas, w którym zobowiązany do spłaty może zaciągnąć kredyt (na spłatę), znaleźć pracę (lub ją zmienić na lepszą) lub podreperować stan zdrowia.
Zobacz także: Odrzucenie spadku
Musisz bowiem wiedzieć, że odroczenie spłaty lub rozłożenie jej na raty zachodzi jedynie w wyjątkowych okolicznościach. W praktyce należą do nich: wyjątkowo trudna sytuacja materialna zobowiązanego do spłaty, jego niezdolność do pracy, czy choroba lub kalectwo. Jeśli więc jesteś dobrze i stabilnie zarabiającą osobą, a do tego cieszysz się dobrym zdrowiem, to sąd raczej nie rozłoży Twojej spłaty na raty.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dzień dobry
Wyrok 2inst.o podział majatkujest dla mnie nie zadawalajacy.
Zasadzono spłate do 6 ciu mies.250.000tys. za dom,w ktorym chce mieszkać z niepełnoletnim dzieckiem.
Misieczny kredyt hipot. to 2.000zł.
Chce meża spłacać ,co miesiac ale w kwocie 2.000zł nie dam rady wiecej.
Czego moge sie spodziewać ze strony byłego małżonka.
Wiem ze uczyni wszystkich możliwych drug aby mnie zniszczyć.
Czy musze sprzedać dom?
Dzień dobry,
Niestety mam za mało informacji, aby Pani pomóc. W tak opisanej sprawie bardzo wiele może się wydarzyć.
pozdrawiam
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Mój były mąż (10 lat po rozwodzie) jest współwłaścicielem mieszkania, w którym mieszkam wraz z dwoma dorosłymi synami w tym jeden niepełnosprawny w stopniu znacznym. Wiem, że ma on w tej chwili długi. Niestety nie chce powiedzieć ile i gdzie. W razie jego śmierci jeśli dzieci nie odrzucą spadku ( chodzi o połowę mieszkania) będą dziedziczyć również długi? Jeśli tak jak z tego wybrnąć?
Witam. Czy można spłacić byłego małżonka przed sprawą o podział majątku w sytuacji, kiedy obie strony są zgodne.
Jestem w związku małżeńskim, mamy chwilowe problemy osobiste. Mąż wyprowadza się i wraca, wierzę że do rozwodu nie dojdzie, mamy małoletnie dzieci. Jestem skłonna na terapię, ratowanie rodziny. Mąż ma w remoncie mieszkanie swojej mamy, i chce wyłudzić ode mnie pieniądze na remont. Straszy mnie podziałem majątku, czyli mieszkania w bloku. Czy mogę nie zgodzić się, ponieważ on może tu mieszkać razem z nami. Nie chcę rozdzielności i podziału bo jesteśmy rodzina i nikt nie broni korzystać mu z mieszkania. Co mogę zrobić jeśli złoży pozew o podział majątku?
Jestem 5 lat po rozwodzie, w zeszłym roku odbył się sądowy podział majątku wspólnego. Spłacam byłego męża w dwóch równych ratach . 1 rata została przelana w październiku 2021 roku w wysokości 132500 zł . Druga rata ma zostać przelana zgodnie z wyrokiem sądu do 30 czerwca 2022 roku. W związku z aktualną sytaucją na rynku kredytowym nie mam możliwości wziąć dodatkowego kredytu na spłatę drugiej raty . Chcę sprzedać jedno mieszkanie aby mieć na spłatę byłego męża ale mam obawy że mogę nie zdążyć zebrać gotówki do 30 czerwca. Moje pytanie brzmi: czy jest jakakolwiek szansa na przesunięcie terminu zapłaty drugiej raty choćby o kilka miesięcy ?
Witam.
Byliśmy Małżeństwem 15 lat. Mamy 14letnią córkę. mąż jest w związku z inną kobietą, w grudniu się do niej wyprowadził. Teraz rozwód. Jednak przed chciałabym uregulować kwestie mieszkania. Jaką kwotą powinnam spłacić męża. Wartość mieszkania zgodnie z operatem majątkowym rzeczoznawcy 469 000. Mieszkanie jest w kredycie hipotecznym, pozostało jeszcze 186 000.
Jak wyliczyć kwotę do spłaty męża.
Czy rozliczenie to wartość nieruchomości – kwota do całkowitej spłaty. I to co pozostaje po 1/2.
Przed rozwodem aktem notarialnym był podział majątku w tym akcie miał okres 5 lat . 5 lat upływa 1 lutego 2023 roku. Moje pytanie , czy może tych należności odpisanych w akcie nieprzelać na moje konto ?
W akcie jest zawarta klauzula wykonalności komorniczej….
Nie pracuje mam dwojke dzieci i po rozwodzie musze splacac mieszkanie bylemu mezowi. Czy jesli nie pracuje bo nie moge znalezc pracy czy musze splacac mieszkanie czy dopiero po znalezieniu pracy. Jedyne dochody to alimenty na dzieci oraz pomoc 500 plus
Były mąż mieszka we wspólnym domu nie chce mnie splacic, a wiem, że dobrze zarabia u zaciąga kredyty na sprzęty rtv i inne. Czy przez to może powiedzieć w sądzie, że niema pieniędzy ba spłatę?
Dzień dobry. Proszę o poradę. W dniu dzisiejszym zapadł wyrok w sprawie podziału majątku między mną a moja była żona. Mamy dwoje dzieci z czego jedno jest niepełnosprawne w stopniu znacznym. Była żona nie interesuje się dziećmi , ma drugie swoje życie, pracuje i mieszka w swoim mieszkaniu które kupiła po rozwodzie. Ja jestem opiekunem prawnym chorego dziecka i pobieram świadczenia z tytułu że zajmuje się chorym synem i nie mogę podjąć pracy. Pomimo że wnioskowałem o rozłożenie kwoty spłaty na raty sędzia w sąd rejonowy nakazał mi ja spłacić w ciągu roku. Nie mam zastrzeżeń co do kwoty (96 tyś) . Czy mogę w apelacji wnioskować o rozłożenie tej kwoty na raty. Dziękuję
Dzień dobry.
Czy mam obowiązek spłacać byłą żonę swojego męża z domu w którym mieszkamy oboje .
W jakich częściach dzielimy majątek jeśli 15 lat po ślubie otrzymałam darowizną od mamy siedlisko po dziadkach. Tutaj mieszkamy 10 lat. Czy dzielimy w częściach równych? Mąż nie wniósł żadnego majątku do małżeństwa.