W niniejszym artykule opiszę, czym jest i jakie funkcje pełni rejestr spadkowy. To ważna instytucja, która pomaga przy porządkowaniu spraw związanych z dziedziczeniem. Zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem pt. „Rejestr spadkowy”.
Jeśli potrzebujesz adwokata w sprawach spadkowych w Poznaniu, to mogę Ci pomóc. Posiadamy bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych. Udzielam także konsultacji online i konsultacji telefonicznych dla klientów z całej Polski. Zapraszam do kontaktu!
Rejestr spadkowy – co to jest?
Rejestr spadkowy to publiczny rejestr, w którym można znaleźć informację o dokumentach poświadczających dziedziczenie po zmarłym. Dzięki niemu zweryfikujesz, czy po danej osobie uregulowano już kwestie spadkowe.
Rejestr nie umożliwia wglądu do treści dokumentów, jednak pozwala powziąć informację, gdzie taki dokument można znaleźć. Rejestr spadkowy składa się z dwóch części:
- krajowej oraz
- europejskiej.
W części krajowej znajdziesz informację o wszystkich notarialnych aktach poświadczenia dziedziczenia sporządzonych po 1 marca 2009 r. oraz o wydanych po 8 września 2016 r. postanowieniach o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli dokumenty zostały wydane przed tymi datami to niestety nie znajdziesz o nich informacji w rejestrze. O części europejskiej napiszę tuż poniżej.
Przeczytaj także: Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie
Rejestr spadkowy EPS
Wróćmy więc do części europejskiej. Otóż tak, rejestr spadkowy składa się również z części europejskiej – EPS. Zawiera ona informacje o europejskich poświadczeniach dziedziczenia, które zostały wydane w Polsce po 8 września 2016 r.
Co to jest europejskie poświadczenie dziedziczenia? Jest to dokument potwierdzający prawo danej osoby do spadku. Niemal wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej uznają go i wykonują. Wyjątkiem jest Dania, której EPS nie obejmuje. Umożliwia on sprawne uregulowanie kwestii spadkowych, gdy majątek jest rozmieszczony w różnych krajach UE. Nie trzeba wówczas każdorazowo na terytorium danego kraju ubiegać się o dokument poświadczający dziedziczenie.
W Rejestrze spadkowym znajdziesz informację, czy taki dokument wydano na terytorium Polski. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 taki dokument zostanie wydany w Polsce, jeżeli zmarły w chwili śmierci miał tutaj miejsce zwykłego pobytu albo przed śmiercią wybrał, że prawem właściwym do uregulowania jego kwestii spadkowych będzie prawo polskie.
Zobacz także: Odrzucenie spadku
Rejestr spadkowy – opłata
Opłata za wpis do rejestru spadkowego dokumentu poświadczającego dziedziczenie wynosi 5 zł. Taką opłatę pobiera notariusz albo sąd, w zależności od wybranej drogi uregulowania kwestii spadkowych. Pamiętaj, że jeżeli wybierzesz drogę postępowania sądowego, opłatę musisz uiścić już na samym początku, składając wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W przeciwnym razie sąd wezwie Cię do uzupełnienia braku formalnego.
Reasumując, sam wgląd do rejestru spadkowego jest bezpłatny. Opłacie podlega jedynie wpis.
Sprawdź również: Skąd bank wie o śmierci właściciela konta
Jak sprawdzić, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe?
Wgląd do rejestru spadkowego jest nieskomplikowany. Musisz wejść na stronę internetową rejestry-notarialne.pl i wypełnić formularz. Dlatego będzie Ci potrzebny numer PESEL zmarłego, a jeżeli go nie posiadasz to inne dane osobowe, które umożliwią rejestrowi zidentyfikowanie spadkodawcy, w szczególności jego imię i nazwisko, data urodzenia bądź data śmierci.
Po wpisaniu danych system wyszuka, czy w rejestrze znajduje się dokument poświadczający dziedziczenie po tej osobie. W ten sposób dowiesz się, czy stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło w formie postanowienia sądowego, czy też notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
W przypadku czynności notarialnych uzyskasz informację o dacie oraz miejscu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia – siedzibie kancelarii notarialnej oraz nazwisku notariusza, który sporządził dokument. Natomiast w przypadku postępowania sądowego poznasz datę wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku oraz sygnaturę akt sprawy.
Proste i wygodne, prawda? 😊
Zobacz także: Spadek po ojcu gdy matka żyje

Rejestr testamentów – czyli jak sprawdzić, czy spadkodawca pozostawił testament?
Poza rejestrem spadkowym istnieje również rejestr testamentów. W rejestrze testamentów znajdziesz testamenty sporządzone w formie aktu notarialnego oraz testamenty własnoręczne, które przechowywane przez notariusza. Jednakże rejestracji testamentu dokonuje się wyłącznie na wniosek testatora – osoby sporządzającej testament. Bez stosownego wniosku notariusz nie dokona wpisu.
Wpis o testamencie zostanie ujawniony dopiero po śmierci testatora, za jego życia pozostaje niejawny. Informację, czy w rejestrze widnieje testament można uzyskać za pośrednictwem dowolnego notariusza, ukazując mu odpis aktu zgonu.
Należy jednak pamiętać, że rejestr testamentów nie udziela pełnej informacji o tym, czy spadkodawca w ogóle sporządził testament. Jeżeli spadkodawca sporządził testament własnoręczny i schował go do szuflady, to informacji o jego istnieniu nie wyciągniemy z rejestru. To samo będzie dotyczyć testamentu notarialnego, gdy testator nie złożył wniosku o jego wpis.
Tak jak w przypadku rejestru spadkowego nie będziesz mieć wglądu do treści dokumentu, ale uzyskasz informację, w której kancelarii notarialnej testament został sporządzony. To już ułatwi Tobie drogę do dalszego uregulowania kwestii spadkowych.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Chcesz uregulować sprawy spadkowe?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach spadkowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że uregulowanie spraw spadkowych jest bardzo ważne, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz