Padaczka to choroba neurologiczna, która potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Charakteryzuje się ona nieprzewidzianymi napadami, nad którymi pacjent nie jest w stanie zapanować. Jej przyczyną są najczęściej różnego rodzaju urazy mózgu. Czy zatem osoba, która doznała wypadku może otrzymać odszkodowanie za padaczkę nabytą w ten sposób? Odpowiem na to pytanie w moim artykule „Odszkodowanie za padaczkę i zadośćuczynienie za padaczkę”.
Jeśli padłeś ofiarą wypadku i cierpisz z powodu padaczki, to być może uda się uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie. Moja Kancelaria reprezentuje klientów w tego typu sprawach. Doradzam komercyjnie klientom z całej Polski, w tym także online lub przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z ofertą Kancelarii (Adwokat Odszkodowania Poznań) oraz do kontaktu:
Padaczka a odszkodowanie i zadośćuczynienie – główne wnioski
- Padaczka to choroba neurologiczna, która poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjenta.
- Napady padaczkowe powodują, że dana osoba traci świadomość oraz kontrolę nad swoim ciałem.
- Istnieje wiele przyczyn występowania padaczki, jednakże najczęściej znajduje ona swoje źródło w różnego rodzaju urazach.
- Za wypadek, które skutkiem jest padaczka pourazowa, poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania oraz zadośćuczynienia.
- Aby otrzymać te świadczenia, należy dokonać zgłoszenia u ubezpieczyciela. Jeśli uzyskana w ten sposób kwota okaże się niesatysfakcjonująca, warto rozważyć walkę o wysokie odszkodowanie w sądzie.
- W przypadku padaczki pourazowej łączna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Przeczytaj także: Odszkodowanie za śmierć rodzica
Padaczka – co to za choroba?
Padaczka nazywana jest inaczej epilepsją. Pod tym pojęciem kryje się zespół zaburzeń o charakterze neurologicznym, który wyróżnia się tak zwanymi napadami padaczkowymi. W ich trakcie dochodzi do utraty świadomości, a chory doznaje niekontrolowanych drgawek.
Jakie mogą być przyczyny padaczki? Otóż w wielu przypadkach są one nierozpoznane. Najczęściej choroba ta jest wynikiem doznanego wcześniej urazu mózgu. Lekarze wskazują również inne przyczyny padaczki takie jak:
- choroba nowotworowa;
- wystąpienie krwotoku podpajęczynowego;
- udar mózgu;
- zapalenie mózgu oraz opon mózgowych;
- wystąpienie toksyczno-metabolicznego uszkodzenia tkanki mózgowej;
- obciążenia genetyczne.
Przyczyną padaczki może być również uzależnienie od alkoholu, a także niedokrwienie mózgu, które występuje głównie u osób starszych.
Z perspektywy osoby walczącej o odszkodowanie najistotniejsze są te sytuacje, w których padaczka jest następstwem wypadku – np. wypadku samochodowego. W takich okolicznościach walka o wysokie odszkodowanie jest bowiem bardzo możliwa.
Sprawdź także: Odszkodowanie za uraz lub złamanie kręgosłupa lędźwiowego
Wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia w zw. z padaczką pourazową
W przypadku padaczki pourazowej łączna wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czasami mogą to być nawet kwoty przekraczające 100 tys. zł.
Wysokość odszkodowania zależy od wielu okoliczności związanych ze sprawą. Nie można w prosty sposób wnioskować, że jeśli ktoś uzyskał zadośćuczynienie na poziomie 70.000 zł, to w Twoim wypadku kwota ta będzie taka sama. Otóż może być ona zarówno wyższa jak i niższa.
Zobacz także: Odszkodowanie za uszkodzenie biodra
Padaczka skutkiem lub przyczyną wypadku
Jak już wcześniej wspomniałam, padaczka może być skutkiem urazu mózgu. Może do nie niego dojść w wyniku różnych okoliczności, na przykład w efekcie wypadku drogowego. Podczas zderzenia na pojazdy działają różne siły, które powodują nie tylko powstanie uszkodzeń mechanicznych samochodów, ale też urazów u osób nimi podróżujących. W czasie uderzenia głową o kierownicę, o ile pojazd nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną, dochodzi nierzadko do wstrząśnienia mózgu. Na podobne urazy narażeni są także pasażerowie, wiele zależy tutaj od okoliczności danego wypadku.
Napad padaczkowy może być również przyczyną wypadku, nie tylko zresztą komunikacyjnego. Co prawda osoby zmagające się z epilepsją nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, jednakże są innymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas przechodzenia przez jezdnię chory może doznać napadu i zostać potrąconym przez samochód. Atak padaczki może być także przyczyną wypadku przy pracy. Pacjent nie jest bowiem w stanie zapanować nad swoim ciałem, przez co może na przykład dojść do upadku czy też zranienia.
Padaczka – odszkodowanie
Jeżeli rozpoznano u Ciebie padaczkę pourazową w zw. z doznanym wypadkiem komunikacyjnym lub wypadkiem przy pracy, to masz prawo do odszkodowania. W tym celu powinieneś dokonać zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia lub u ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś prywatną polisę.
Następnie zakład ubezpieczeń ma 30 dni na rozpatrzenie Twojej sprawy. Jeżeli nie będziesz zadowolony z decyzji, może złożyć wniosek o jej ponowne zbadanie.
Gdyby i to rozstrzygnięcie Cię nie satysfakcjonowało, pozostaje Ci droga sądowa lub mediacja. W sądzie niezwykle ważne znaczenie będzie mieć dokumentacja medyczna, w szczególności wszelkie opisy doznanych obrażeń. Po rozpoznaniu sprawy sąd wyda wyrok, od którego będziesz mógł się odwołać do sądu drugiej instancji.
Zobacz także: Odszkodowanie po wypadku samochodowym
Padaczka – zadośćuczynienie
Padaczka pourazowa może również stanowić podstawę do uzyskania zadośćuczynienia. Świadczenie to ma podobny charakter do odszkodowania, jednakże dotyczy ono szkody niemajątkowej, czyli krzywdy. Może mieć ona wiele aspektów, na przykład cierpienie, uraz psychiczny czy też rezygnacja z pewnych obszarów aktywności życiowej.
Jak uzyskać zadośćuczynienie? Przede wszystkim powinieneś dokonać zgłoszenia zdarzenia, które doprowadziło do powstania padaczki urazowej. Następnie zakład ubezpieczeń bada okoliczności sprawy i podejmuje decyzję dotyczącą wypłaty świadczenia. Jeżeli jego wysokość Cię nie zadowoli, możesz zgłosić wniosek o ponowne rozpatrzenie swojej sprawy. Jednakże ono również może Cię nie satysfakcjonować, dlatego następnym krokiem, jaki możesz wykonać, jest skierowanie sprawy do sądu. Pamiętaj, że od wyroku pierwszej instancji przysługuje Ci prawo wniesienia apelacji. Możesz także zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem.
Zobacz także: Zadośćuczynienie od sprawcy wypadku
Dziękuję za przeczytanie artykułu: „Odszkodowanie za padaczkę i zadośćuczynienie za padaczkę„.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o odszkodowanie za padaczkę?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o odszkodowanie działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o odszkodowanie za wypadek w szkole lub przedszkolu to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Umów się na konsultację!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz