Na porwanie rodzicielskie należy szybko i sprawnie zareagować. Wezwij funkcjonariuszy policji i świadków oraz dopilnuj, aby policjanci opisali zdarzenie w notatce. Następnie wytocz sprawę o ograniczenie władzy rodzicielskiej w sądzie rodzinnym. W przypadku porwania dziecka za granicę, możliwie szybko uruchom narzędzia z Konwencji Haskiej.
Czym jest porwanie rodzicielskie?
Porwanie rodzicielskie jest sytuacją, w której:
- jeden z rodziców, który posiada pełną władzę rodzicielską bez woli i wiedzy drugiego z rodziców, wywozi albo zatrzymuje dziecko na stałe;
- sytuacja ma miejsce pod pretekstem krótkotrwałego pobytu;
- zdarzenie pozbawia drugiego rodzica, który również posiada pełną władzę rodzicielską, możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem.
⚠️Uwaga!
Porwanie rodzicielskie nie należy mylić z uprowadzeniem, który ujęte zostało w art. 211 Kodeksu karnego. Uprowadzenie jest bowiem występkiem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Porwanie rodzicielskie co robić? – 3 kroki!
1️⃣ Pierwszym etapem jest zgłoszenie porwania na policji – jeśli umiesz ustalić miejscu pobytu dziecka, zgłoszenie tego faktu policji umożliwi podjęcie szybkich kroków.
2️⃣ Drugim etapem jest wystąpienie do sądu opiekuńczego z wnioskiem o odebranie dziecka, a jeśli miejsce pobytu dziecka jest nieznane o ustalenie miejsca jego pobytu – sąd w postanowieniu wyznaczy termin do dobrowolnego oddania dziecka a po jego bezskutecznym upływie zostanie zlecone przymusowe odebranie dziecka.
3️⃣ Trzecim etapem może być złożenie wniosku w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Wskazówka 🎯
W uzasadnieniu wniosku o pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich dokładnie nakreśl swój przypadek oraz wskaż okoliczności, które przemawiają za ograniczeniem, czy też pozbawieniem władzy rodzica, który porwał dziecko.
Zgłoszenie porwania rodzicielskiego
Zgodnie § 66 ust. 1 Zarządzenia nr 48 Komendanta Głównego Policji w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok oraz szczątków ludzkich (dalej ,,KGP’’):
„w przypadku uzyskania informacji dotyczącej porwania rodzicielskiego, policjant przyjmujący sporządza notatkę urzędową dotyczącą zaistniałego zdarzenia, którą przekazuje się do właściwego sądu rodzinnego.”
Policjant ma także obowiązek poinformować pokrzywdzonego rodzica o konieczności zwrócenia się do sądu rodzinnego, w celu wszczęcia postępowania w sprawie porwania rodzicielskiego.
Konsekwencje porwania rodzicielskiego
Porwanie rodzicielskie niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla „porywacza”. Otóż notatka policyjna sporządzona przez policjanta:
- jest dowodem na nadużywanie władzy rodzicielskiej;
- może być argumentem przemawiającym za ograniczeniem lub pozbawieniem praw rodzicielskich.
Wskazówka 🗝️
Będzie to jednak wymagało założenia sprawy o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej (o ile taka sprawa właśnie się nie toczy).
Porwanie rodzicielskie a uprowadzenie dziecka przez drugiego rodzica – 2 różnice!
Dlaczego uprowadzenie nie może być utożsamiany z porwaniem rodzicielskim? Oto 2 zasadnicze różnice:
1️⃣ Uprowadzenie małoletniego jest przestępstwem uregulowanym w art. 211 Kodeksu karnego. Art. 211 KK mówi o dwóch sytuacjach: uprowadzeniu małoletniego (kidnaping) oraz o zatrzymaniu małoletniego (niewydanie dziecka). Natomiast porwanie rodzicielskie nie jest przestępstwem!
2️⃣ O ile zatem przestępstwo uprowadzenia może zostać dokonane przez rodzica, który został zawieszony w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, ograniczony w wykonywaniu władzy rodzicielskiej lub jej pozbawiony, o tyle porwanie rodzicielskie może zostać dokonane przez rodzica, który posiada pełną władzę rodzicielską.
Dziecko uprowadzone przez ojca za granicę
W przypadku uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców za granicę zastosowanie będzie miała Konwencja Haska z 25 października 1980 r. Umożliwi ona dochodzenie drugiemu rodzicowi powrotu małoletniego do kraju. Istnieją jednak pewne warunki:
- wymagane jest, aby państwo uprowadzenia małoletniego i kraj do którego został uprowadzony były stronami Konwencji. Objęta Konwencją jest m.in.: Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Państwa Skandynawskie;
- dziecko nie może ukończyć 16 roku życia;
- uprowadzenie albo porwanie musi zostać dokonane przez drugiego rodzica.
Jak postępować w przypadku uprowadzenia dziecka przez rodzica za granicę?
W celu odzyskania małoletniego uprowadzonego za granicę, zasadny będzie wniosek o zwrot dziecka, który należy złożyć:
- do właściwego organu centralnego państwa, gdzie dziecko aktualnie się znajduje
lub
- w Polsce, gdzie organem właściwym jest Ministerstwo Sprawiedliwości – wniosek zostanie przekazany do organu centralnego państwa, gdzie aktualnie znajduje się dziecko.
📢Uwaga
Moja Kancelaria Adwokacka w Poznaniu posiada praktyczne doświadczenie w postępowaniu o wydanie dziecka na podstawie Konwencji Haskiej!
Czy żona może wyjechać z dzieckiem za granice bez zgody ojca?
Wyjazd małoletniego za granicę należy do ,,istotnych spraw dziecka’’, gdzie wymagana jest zgoda jednego i drugiego rodzica. W przeciwnym wypadku potrzebne jest orzeczenia sądu opiekuńczego.
,,Na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.’’ (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 10.11.1971 r., sygn. akt III CZP 69/71).
👀 Przeczytaj również: Utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Porwanie rodzicielskie w Polsce – podsumowanie
✔️ Porwanie rodzicielskie to zdarzenie, w wyniku którego jedno z rodziców lub opiekunów prawnych posiadających władzę rodzicielską bez woli i wiedzy drugiego z nich pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje osobę małoletnią na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica lub opiekuna posiadającego pełną władzę rodzicielską możliwość utrzymania kontaktu z małoletnim w przysługującym mu zgodnie z prawem zakresie.
✔️ Porwanie rodzicielskie, popełnione przez rodzica z pełnią praw rodzicielskich, nie stanowi przestępstwa zgodnie z polskimi przepisami prawa. Nie oznacza to jednak, że ujdzie rodzicowi „na sucho”.
✔️ Kluczowe jest porozumienie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej obejmujące sposób opieki, które może w przyszłości zapobiec porwaniu rodzicielskiemu
✔️ Konsekwencją porwania dziecka przez rodzica z pełnią praw, może być ograniczenie wykonywania władzy rodzicielskiej.
✔️ Zgoda ojca na wyjazd dziecka za granicę, w przypadku kiedy ma on ograniczone prawa rodzicielskie, będzie wymagana jeśli tylko posiada on uprawnienie do współdecydowania o miejscu pobytu dziecka. Zgoda nie będzie wymagana w przypadku pozbawienia praw rodzicielskich.
Źródła:
- https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/iii-czp-69-71-uchwala-sadu-najwyzszego-520095017
- https://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/prawo/13434,Zarzadzenie-nr-48-Komendanta-Glownego-Policji-z-dnia-28-czerwca-2018-r.html
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-211
- https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/wladza-rodzicielska/702680,Uprowadzenie-dziecka-a-porwanie-rodzicielskie.html
- https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/wladza-rodzicielska/702680,Uprowadzenie-dziecka-a-porwanie-rodzicielskie.html
- https://europa.eu/youreurope/citizens/family/children/abduction/index_pl.htm
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19951080528
- https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/
- https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/porwania-rodzicielskie-odpowied%C5%BA-ministra-sprawiedliwo%C5%9Bci-na-wyst%C4%85pienie-rpo
- https://poznan-nowemiasto.sr.gov.pl/iv-wydzial-rodzinny-i-nieletnich,new,mg,2,19.html,7
- https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/wladza-rodzicielska/229224,Zawieszenie-wladzy-rodzicielskiej.html
- https://arslege.pl/pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej/k2/a541/
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-107
- https://sjp.pwn.pl/slowniki/kidnaping.html
- https://obywatel.gov.pl/pl/dzieci/uzyskaj-pomoc-w-sprowadzeniu-dziecka-uprowadzonego-za-granice
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz