Szybki rozwód to najlepszy sposób na zakończenie małżeństwa. Często małżonkowie mają już bowiem plan na siebie po rozwodzie. Wówczas szybki rozwód jest ostatnim krokiem, jaki dzieli ich od nowego życia. W poniższym artykule wyjaśnię Ci najważniejsze kwestie zw. z szybkim rozwodem. Zapraszam do przeczytania!
Pamiętaj, że jeśli zależy Ci na czasie i sprawnym przejściu przez rozwód, to będę w stanie Ci pomóc. Reprezentowanie klientów w sprawach o rozwód jest wiodącą specjalizacją mojej Kancelarii Adwokackiej (Rozwód Poznań). Doradzam klientom z całej Polski, w tym w ramach konsultacji online i telefonicznych. Zapraszam do kontaktu!
Jak szybko wziąć rozwód – główne wnioski
Poniżej prezentuję główne wnioski z niniejszego artykułu. Zachęcam jednak, do przeczytania całości.
- Szybki rozwód jest możliwy. Pomogłam w nim już wielu osobom.
- Można sprawnie się rozwieść zarówno z orzekaniem o winie, jak i bez orzekania. Szybki rozwód z orzekaniem o winie jest jednak trudny.
- Aby szybko się rozwieść, konieczne jest uzyskanie porozumienia we wszystkich kluczowych kwestiach zw. z rozwodem i dziećmi.
- Nawet w najszybszym rozwodzie musi mieć miejsce przynajmniej jedna rozprawa.
- Do szybkiego rozwodu warto zaangażować adwokata, który dobrym przygotowaniem jest w stanie oszczędzić Ci wielomiesięcznej batalii.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii Adwokackiej w sprawach rozwodowych: Adwokat Rozwody.
Szybki rozwód za porozumieniem stron
Porozumienie to słowo klucz dla uzyskania szybkiego rozwodu. Małżonkowie, którzy przedstawiają sądowi zgodne żądania nie muszą się obawiać długoletniej sprawy rozwodowej. Gdy stanowiska małżonków są jednolite, wówczas sąd nie musi przeprowadzać wnikliwego postępowania dowodowego. Jeżeli zależy Tobie na szybkim rozwodzie to jeszcze przed złożeniem pozwu osiągnij porozumienie ze swoim współmałżonkiem i uzgodnij z nim jednolite stanowisko procesowe.
Oto w jakim zakresie powinniście osiągnąć porozumienie, aby sprawnie przejść przez rozwód:
- czy domagacie się orzekania o winie jednego z Was za rozpad małżeństwa,
- na skutek jakich okoliczności doszło do rozpadu małżeństwa,
- na temat zasad opieki nad dziećmi, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz alimentów,
- warto też uzgodnić, że na rozwodzie nie będziecie domagać się podziału majątku wspólnego.

Szybki rozwód bez orzekania o winie
Jeśli chcesz rozwieść się szybko, zdecyduj się na rozwód bez orzekania o winie. Dzięki temu będziesz mieć realne szanse na uzyskanie rozwodu już na pierwszej rozprawie.
Rozwód bez orzekania o winie zdecydowanie wpływa na szybkość postępowania. Powód jest prosty. Sąd nie musi się zastanawiać nad stopniem winy każdego z małżonków.
Jedyne co wraz z małżonkiem musicie udowodnić przed sądem jest wystąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Innymi słowy, musicie zgodnie zeznać, iż zostały zerwane wszystkie łączące was więzi małżeńskie. Po pierwsze nie darzycie się już uczuciem (więź emocjonalna), po drugie nie utrzymujecie ze sobą kontaktów seksualnych (więź fizyczna), po trzecie nie prowadzicie już wspólnie gospodarstwa domowego (więź gospodarcza). W takim wypadku sąd uzna, iż nastąpił zupełny rozkład waszego pożycia małżeńskiego.
Jeżeli do tego zeznacie, iż stan ten utrzymuje się już na tyle długo, iż nie ma widoków na poprawę małżeńskich relacji, spełnicie przesłankę trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego. Wystarczą wasze zgodne zeznania i szybki rozwód będzie w zasięgu waszej ręki.
Przeczytaj również – Unieważnienie małżeństwa – przyczyny i problemy

Szybki rozwód z orzekaniem o winie
Czy szybki rozwód jest również możliwy w przypadku orzekania o winie? Tak, ale pod jednym warunkiem. Małżonek winny przyznaje się do wszystkiego i bierze całą winę na siebie. Ty składasz pozew o rozwód z orzeczeniem winy Twojego małżonka, a on w odpowiedzi na pozew zgadza się z Twoimi żądaniami. Jest to idealny scenariusz na szybki rozwód z winą, ale nie oszukujmy się, niezwykle rzadki.
Zazwyczaj scenariusz wygląda tak: Ty składasz pozew o rozwód z orzeczeniem winy Twojego małżonka, a on w odpowiedzi na pozew wnosi o orzeczenie rozwodu z Twojej winy. Zaczyna się wówczas przepychanka dowodowa (zeznania świadków, zdjęcia, nagrania itp.), której efektem jest wielomiesięczna (lub kilkuletnia) sprawa rozwodowa.
Czasami jednak zdarza się, że jeden z małżonków godzi się wziąć winę na siebie i szybko przejść przez rozwód. Z takimi sytuacjami można mieć do czynienia, np.:
- jeśli wina małżonka jest bezsprzeczna a sprawie towarzyszą poczucie winy i wyrzuty sumienia,
- gdy wzięcie wyłącznej winy jest zrekompensowane korzystnym podziałem majątku albo innymi ustaleniami niezwiązanymi bezpośrednio z rozwodem.
Sprawdź także: Wyrok rozwodowy
Szybki rozwód bez dzieci a z dziećmi
Posiadanie wspólnych małoletnich dzieci nie przekreśla szansy na szybki rozwód. Co prawda sąd będzie musiał pochylić się nad dodatkowymi kwestiami jak władza rodzicielska, kontakty, miejsce zamieszkania dziecka oraz alimenty, ale razem z małżonkiem możecie mu ułatwić to zadanie.
Możecie albo wnieść zgodne żądania w zakresie dzieci albo spisać porozumienie wychowawcze, w którym wspólnie ustalicie wszystkie istotne kwestie dotyczące waszej pociechy. W takiej sytuacji sąd zbada jedynie, czy wasze ustalenia są zgodne z dobrem dziecka. I tutaj ważna kwestia – w sprawie rozwodowej zawsze najważniejsze jest dobro dziecka. Jeśli sąd uzna, że w wyniku rozwodu dobro dziecka jest zagrożone, to nie tylko sprawa nie zakończy się szybko. Możecie nawet w ogóle nie dostać rozwodu!
Dlatego dodatkowo należy powołać świadka, który zezna, że rozwód nie zagraża dobru dziecka. Powinna być to osoba bliska dla dziecka (np. babcia, ciocia, dorosłe rodzeństwo), która będzie w stanie realnie ocenić, jak rozwód rodziców wpłynie na dziecko. Jeżeli sąd nie będzie mieć wątpliwości co do tego, czy dobro dziecka jest zagrożone to postępowanie dowodowe w tym przedmiocie zakończy na zeznaniach świadka.
Przeczytaj również nasz wpis – Zawieszenie sprawy rozwodowej

Jak uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Jest jedna prosta recepta na uzyskanie rozwodu już na pierwszej rozprawie – zgodne żądania małżonków. Zgodnie z art. 442 Kodeksu postępowania cywilnego – jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.
Treść przepisu można zobrazować w następujący sposób: składasz pozew o rozwód (z winą lub bez), Twój małżonek w odpowiedzi na pozew zgadza się z Twoim żądaniem, nie macie wspólnych małoletnich dzieci – sąd was przesłuchuje i sprawa zostaje zakończona na pierwszej rozprawie.
Co w sytuacji, gdy macie wspólne małoletnie dzieci? Wtedy sąd musi przesłuchać jeszcze świadka na okoliczność tego, czy rozwód zagraża dobru dziecka. Świadek może zostać wezwany już na pierwszą rozprawę, a to umożliwi udzielenie rozwodu bez konieczności przeprowadzania dalszych rozpraw.
Kogo wezwać na świadka? Najlepiej jeśli będzie to osoba, która ma doskonałą wiedzę o tym, co dzieje się w Waszej rodzinie. Dobrze jeśli będzie to sąsiad, babcia lub dziadek, albo inny bliski członek rodziny. Musi to być wiarygodna dla sądu osoba, która w rozsądny sposób opowie o wpływie rozwodu na sytuację Waszych dzieci.
Pamiętaj, że jeśli chcesz dostać rozwód już na pierwszej rozprawie, to musisz włożyć bardzo wiele pracy przed samą rozprawą. Najlepiej będzie, jeśli wynajmiesz prawnika, który odpowiednio przygotuje Cię do rozwodu i pierwszej rozprawy rozwodowej.
Rozwód bez rozprawy
Pomimo tego, iż pozew odpowiednio uzasadniłeś, a Twój małżonek w odpowiedzi na pozew uznał Twoje żądania – przeprowadzenie rozprawy stanowi konieczny element sprawy rozwodowej. Sąd nie musi przeprowadzać wnikliwego postępowania dowodowego, może je ograniczyć jedynie do przesłuchania Ciebie i Twojego małżonka, ale wasze pisemne żądania muszą zostać werbalnie przekazane na sali sądowej.
Nic nie pomoże także wynajęcie pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego). To, że wynająłeś prawnika nie oznacza, że będzie on mógł iść zamiast Ciebie na rozprawę. Adwokat pomoże Ci przygotować się do rozprawy, pomoże dobrać odpowiednią strategię, zrobi co w jego mocy, aby sprawa zamknęła się na jednej rozprawie, ale Ty i tak musisz zjawić się w sądzie. Nie ma możliwości, aby dostać rozwód zaocznie.

Rozwód a koronawirus
Pandemia koronawirusa jednak nieco zmieniła dotychczasową rzeczywistość. Bez wątpienia koronawirus nie jest katalizatorem szybkich rozwodów. Obecność Covid-19 znacznie utrudnia przeprowadzenie szybkiego postępowania. Z uwagi na liczne obostrzenia czas oczekiwania na pierwszą rozprawę niejednokrotnie ulega wydłużeniu.
Sądy próbują temu zaradzić. Zdarzają się sytuacje, gdy w przypadku zgodnych żądań małżonków sąd odstępuje od przeprowadzenia rozprawy i przesłuchuje małżonków w trybie korespondencyjnym. Małżonkowie otrzymują pytania na piśmie i w takiej też formie udzielają na nie odpowiedzi. Przeprowadzane są także rozprawy online, które umożliwiają przesłuchanie małżonków bez konieczności stawiennictwa na sali rozpraw.
Trudno ocenić na ile ta sytuacja ma charakter przejściowy, a na ile na stałe wpisze się w zasady prowadzenia postępowania. Nie da się jednak ukryć, że obecna sytuacja jest kłopotliwa. A przy tym w dużej mierze zależy od uznania sędziego, prowadzącego Twoją sprawę.
Szybki rozwód bez adwokata
Szybki rozwód bez wsparcia profesjonalnego pełnomocnika jest możliwy, jednakże z całą pewnością jego doświadczenie i wiedza pomoże Tobie szybko i sprawnie przejść przez całą procedurę rozwodową. Adwokat doradzi Tobie na każdym etapie postępowania i będzie reagował w odpowiednim momencie na każdą sytuację, która mogłaby wpłynąć na szybkość Twojego postępowania.
Wynajęcie pełnomocnika do reprezentowania Cię w Twojej sprawie rozwodowej jest więc bardzo opłacalne. Z doświadczenia mogę powiedzieć Ci, że biorąc pod uwagę relację kosztu pełnomocnika do oszczędności czasu i stresu, będzie to jedna z najlepszych inwestycji w Twoim życiu. Szybki rozwód z adwokatem jest więc o wiele bardziej realny, niż bez niego.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii Adwokackiej w sprawach rozwodowych: Adwokat Rozwody.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz