Choroba dwubiegunowa to poważne schorzenie natury psychicznej. Wiąże się ono z występowaniem skrajnych wahań nastroju. Chory może odczuwać bowiem przez pewien okres depresję, a następnie manię. Nie ulega wątpliwościom, że choroba dwubiegunowa ma bardzo poważny wpływ na życie pacjenta. Nierzadko jest ona również przyczyną rozwodów. W poniższym artykule – „Rozwód a choroba dwubiegunowa” znajdziesz garść informacji, które z pewnością przybliżą Ci tytułowe zagadnienie.
Jeśli czeka Cię rozwód, w którym główną przesłanką jest choroba dwubiegunowa, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam odpłatnym porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii (Adwokat Rozwody Poznań) oraz do kontaktu.
Rozwód a choroba dwubiegunowa – główne wnioski
- Choroba dwubiegunowa to schorzenie psychiczne poważnie wpływające na życie pacjenta.
- Nierzadko stanowi ona podstawę pozwu rozwodowego.
- Sąd może jednak oddalić powództwo w tym zakresie ze względu na jego sprzeczność z zasadami współżycia społecznego.
- W toku postępowania rozwodowego sąd zawsze korzysta z opinii biegłego – lekarza psychiatry, który dokonuje oceny stanu zdrowia strony oraz wpływu choroby na jej życie.
- Choroba dwubiegunowa może również stanowić podstawę do uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa („rozwodu kościelnego”).
Rozwód a choroba dwubiegunowa
Jak już napisałam na wstępie, choroba dwubiegunowa nierzadko jest przyczyną rozwodu. Jest tak szczególnie wówczas, gdy schorzenie nie jest odpowiednio leczone, przez co zachowania pacjenta przyczyniają się do rozpadu pożycia małżeńskiego. Co ważne, jeżeli chodzi o rozwód, istotna może być choroba dwubiegunowa nie tylko u małżonków, ale również u dzieci.
Choroba dwubiegunowa u małżonka
Jeżeli wiesz, że Twój małżonek cierpi na chorobę dwubiegunową i zamierzasz się z nim rozstać, musisz wiedzieć, że okoliczność ta ma istotne znaczenie z punktu widzenia sprawy rozwodowej. Schorzenie jednak powinno zostać wcześniej zdiagnozowane, nie możesz bowiem opierać swoich twierdzeń wyłącznie na podejrzeniach.
Choroba dwubiegunowa wiąże się z występowaniem stanów manii oraz depresji. Jeżeli z takimi problemami zmaga się Twój małżonek, Ty również masz bardzo poważny kłopot. Trudno jest bowiem żyć z kimś, kto działa przez pewien czas w euforii, w oderwaniu od rzeczywistości, a za jakiś czas jest apatyczny i całkowicie obojętny wobec tego, co dzieje się wokół niego.
Twój małżonek zmagający się z chorobą może w stanie manii na przykład wydawać pieniądze w sposób niekontrolowany, zaciągać różnego rodzaju zobowiązania, z którymi następnie może sobie nie radzić. Z kolei będąc w fazie depresji, może on zaniedbywać dzieci, a także wszelkie sprawy dotyczące prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Wszystko to może przyczynić się do rozpadu pożycia małżeńskiego.
Zanim jednak zdecydujesz się na rozwód z osobą, która cierpi na chorobę dwubiegunową, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Otóż negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu jest jego sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Sąd może uznać żądanie rozwodu z osobą z chorobą dwubiegunową za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. I w konsekwencji nie dać Wam rozwodu. Małżonkowie bowiem zobowiązani są do wzajemnego wspierania się w trudnościach.

Choroba dwubiegunowa u mnie
Jeżeli cierpisz na chorobę dwubiegunową, to najważniejszą kwestią jest jej zdiagnozowanie. Dzięki temu możesz rozpocząć leczenie, które ograniczy jej objawy. Są ludzie, którzy żyją z chorobą dwubiegunową przez długie lata i odnoszą liczne sukcesy na polu rodzinnym i zawodowym.
Gdyby jednak Twój małżonek zdecydował się wystąpić z pozwem o rozwód, będzie musiał wykazać, że doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Chcąc powołać się na Twoją chorobę, będzie on musiał udowodnić, że została ona zdiagnozowana. Jeżeli natomiast są to tylko przypuszczenia Twojego małżonka, sąd raczej nie weźmie ich pod uwagę.
Musisz wziąć pod uwagę, że sąd będzie rozpatrywał wszystkie okoliczności danej sprawy. W związku z tym zbada również wpływ choroby oraz Twoich zachowań na rozpad małżeństwa. Nie możesz wykluczyć, że sąd uzna, iż wina za rozkład pożycia leży właśnie po Twojej stronie, jeżeli wskaże na to biegły w przygotowanej przez siebie opinii.
Może być jednak tak, że wina będzie leżała po stronie Twojego małżonka. Przykładem może być sytuacja, w której dopuści się względem Ciebie zdrady lub nie będzie Cię wspierał. To, który z małżonków zostanie uznany za winnego rozpadu związku zawsze zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Nawet Twoja choroba dwubiegunowa nie musi przesądzać o winie!
Choroba dwubiegunowa u dzieci
Może się tak również zdarzyć, że na chorobę dwubiegunową cierpi Wasze dziecko. Uzyskanie rozwodu w takim przypadku nie jest niemożliwe, aczkolwiek może być utrudnione. Wynika to bowiem z faktu istnienia tak zwanych negatywnych przesłanek rozwodowych. Jedną z nich jest dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Sąd zatem zbada, czy Wasze rozstanie nie będzie mieć negatywnego wpływu na dobro dzieci. Choroba dwubiegunowa dziecka nie może bowiem stanowić podstawy do tego, aby uwolnić się od opieki i odpowiedzialności za nie.
Sprawdź również: Rozwód a ciąża
Choroba dwubiegunowa a wina za rozpad związku
Przypisanie winy małżonkowi, który cierpi na chorobę dwubiegunową, za rozpad pożycia nie jest prostą kwestią. Co więcej, zasadniczo nie można przypisać winy komuś, kto zmaga się z chorobą psychiczną. Niemniej jednak do kompleksowego rozpoznania kwestii winy konieczne staje się uzyskanie opinii biegłego, która może mieć kluczowe znaczenie w orzekaniu o winie. Sąd nie ma bowiem wiedzy oraz doświadczenia dotyczącego chorób psychicznych, dlatego też pomocna będzie analiza dokonana przez specjalistę z tej dziedziny.
Biegły przed sporządzeniem opinii dokona badania małżonka zmagającego się z chorobą dwubiegunową. Na podstawie tego testu oceni on, czy dana osoba jest w stanie odpowiadać za podejmowane przez siebie decyzje. Jeżeli tak, wówczas sąd będzie mógł orzec o winie za rozkład pożycia, w przeciwnym razie odstąpi od tego żądania.
Przeczytaj również: Rozwód a choroba psychiczna

Choroba dwubiegunowa a alimenty na małżonka
Orzeczenie rozwodu może wiązać się z zobowiązaniem jednego z małżonków do wykonywania świadczeń alimentacyjnych na rzecz drugiego. Dzieje się tak wówczas, gdy jedna ze stron znalazła się w niedostatku, czyli nie jest w stanie samodzielnie zaspokajać swoich usprawiedliwionych potrzeb i nie posiada własnych środków – wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty, ani też dochodów z własnego majątku albo gdy sąd uznał jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozpadu pożycia, a orzeczenie rozwodu wiąże się z istotnym pogorszeniem sytuacji małżonka niewinnego.
Są to reguły generalne, które znajdują zastosowanie w przypadku rozwodów osób cierpiących na choroby psychiczne. Taka osoba bardzo często ma problemy z zarabianiem na swoje utrzymanie, przez co świadczenie alimentacyjne może być jak najbardziej uzasadnione. Pamiętaj, że zawsze rozstrzyga o tej kwestii sąd, podobnie jak o wysokości alimentów.
Choroba dwubiegunowa a relacje z dziećmi
Występowanie choroby dwubiegunowej poważnie wpływa na funkcjonowanie pacjenta w wielu aspektach jego życia. Wśród nich są również relacje z dziećmi. Z tego też względu kwestie dotyczące najmłodszych nierzadko są rozstrzygane przez sąd.
Choroba dwubiegunowa a władza rodzicielska
Choroba dwubiegunowa może negatywnie wpływać na prawidłowe wykonywanie władzy rodzicielskiej. Z tego powodu choroba dwubiegunowa nierzadko bywa podstawą do ograniczenia władzy rodzicielskiej, a nawet do jej odebrania. Osoba zmagająca się z ty schorzeniem może bowiem nie być w stanie zagwarantować należytej opieki nad dziećmi oraz prowadzenia ich spraw.
O ograniczeniu albo pozbawieniu władzy rodzicielskiej zawsze decyduje sąd. Jeżeli podstawą takiego żądania jest choroba psychiczna, wówczas konieczne staje się poddanie danej osoby badaniu biegłego z zakresu psychiatrii. Lekarz może stwierdzić, czy schorzenie faktycznie występuje, a ponadto określić, jak silny jest jego wpływ na funkcjonowanie pacjenta. Dopiero po uzyskaniu tego rodzaju opinii sąd może podjąć decyzję w zakresie władzy rodzicielskiej.
Choroba dwubiegunowa a kontakty z dziećmi
Kontakty z dziećmi są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodziców. O sposobie ich wykonywania może zdecydować sąd, jeżeli otrzyma on taki wniosek.
W przypadku osoby cierpiącej na chorobę dwubiegunową dobrze jest, aby kontakty z dziećmi odbywały się w obecności drugiego rodzica. W razie potrzeby istnieje również możliwość ich wykonywania w obecności kuratora. Nie można jednak całkowicie izolować rodzica od dzieci, ponieważ może to odbić się negatywnie na ich rozwoju oraz na więzi łączącej członków rodziny.

Rozwód a choroba dwubiegunowa – od czego zacząć?
Do rozwodu zawsze należy się dobrze przygotować. Przede wszystkim zastanów się nad tym, jakie są Twoje oczekiwania wobec sądu – orzekanie o winie, alimenty, kontakty z dziećmi, miejsce ich stałego zamieszkania czy też władza rodzicielska.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące sprawy, skontaktuj się z prawnikiem. Adwokat lub radca prawny wytłumaczy Ci wszystkie zawiłości związane z rozwodem, pomoże przygotować strategię procesową, a także napisze pozew i zastąpi Cię w postępowaniu.
Pamiętaj o tym, że choroba Twojego małżonka musi być uprzednio zdiagnozowana, aby mogła stanowić okoliczność istotną z punktu widzenia sprawy o rozwód. Ewentualnie jej wykrycie może nastąpić w ciągu postępowania sądowego. Musisz również mieć na uwadze, że sąd na pewno skieruje stronę cierpiącą na chorobę dwubiegunową na badanie biegłego – lekarza psychiatry.
Samo postępowanie najprawdopodobniej będzie trudne i może trwać długo. Osoba cierpiąca na chorobę dwubiegunową może bowiem zachowywać się różnie, w zależności od fazy, w jakiej się aktualnie znajduje.
Duże znaczenie będą także mieć środki dowodowe. W takim przypadku będą to przede wszystkim zeznania świadków oraz dokumenty, w tym dokumentacja medyczna, a także nagrania i dowody dokonywanych operacji finansowych.
Musisz również pamiętać, że sąd może oddalić złożony przez Ciebie pozew, jeżeli uzna, że rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. W ocenie sądu tego rodzaju żądanie może wyglądać jako chęć pozostawienia drugiej strony samej sobie. Wszystko zależy jednak o konkretnej sytuacji, a jej oceny zawsze dokonuje sąd.
Przeczytaj również nasz wpis – Rozwód a kredyt hipoteczny
Choroba dwubiegunowa a „rozwód kościelny”
Choroba dwubiegunowa może stanowić podstawę do uzyskania stwierdzenia nieważności małżeństwa zwanego potocznie „rozwodem kościelnym”. Żeby jednak było to możliwe, schorzenie musi mieć wpływ na wyrażenie zgody małżeńskiej, czyli na moment jego zawarcia. Narzeczeni muszą być w pełni świadomi swojej decyzji, a choroba dwubiegunowa być tutaj poważną przeszkodą. Co więcej, gdyby ktoś zawarł małżeństwo, zatajając przed drugą stronę fakt, iż cierpi na tego typu schorzenie, może wprowadzić swojego małżonka w błąd, który jest niezwykle istotny.
Okoliczności te mogą być podstawą do wniesienia skargi o nieważność małżeństwa do sądu biskupiego. W piśmie tym należy przedstawić swoją prośbę, powołać dowody oraz odpowiednio umotywować swoje stanowisko, czyli opisać historię swojego małżeństwa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na podstawie skargi sąd ułoży pytania do stron oraz powołanych przez nie świadków. Po rozpoznaniu sprawy oraz przeprowadzeniu wszystkich dowodów sąd wyda wyrok, od którego można wnieść apelację do sądu wyższej instancji.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz