Jako doświadczony adwokat w Poznaniu, nakreślę Ci jak się bronić przed ograniczeniem władzy rodzicielskiej. Jednym z głównych sposobów obrony przed ograniczeniem władzy rodzicielskiej jest złożenie do sądu pisma, w którym wniesiesz o oddalenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica. Niebagatelne znaczenie mają także przekonujące dowody, które wykażą należyte sprawowanie władzy rodzicielskiej oraz pytania stron.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jak się bronić?
Jeżeli Twój małżonek stara się ograniczyć Twoją władzę rodzicielską, nie jesteś na przegranej pozycji! Musisz wykazać, że:
- 👧 Twoja pełnia władzy rodzicielskiej będzie dobra dla dzieci;
- 🙌 nie zaniedbujesz rodziny;
- ❣️ chcesz dla rodziny dobrze;
- 🤜🤛 jesteś w stanie podejmować wspólnie z drugą stroną bieżące decyzję w sprawach dziecka;
- 👐 interesujesz się dzieckiem, znasz jego uzdolnienia;
- ⌛ spędzasz czas wolny z dzieckiem;
- 📚 znasz postępowy dziecka w nauce;
- 🩺 interesujesz się stanem zdrowia dziecka;
- ❌💊 nie masz problemu z alkoholem, innymi używkami, czy też hazardem;
- ✅ dotychczas prawidłowo zajmowałeś się dzieckiem;
- 🔒 dobro dziecka nie jest zagrożone.
Wskazówka 🗝️
Jeżeli małżonek mszcząc się za zdradę, dąży do ograniczenia władzy rodzicielskiej udowodnij, że oskarżenia strony przeciwnej są bezpodstawne. Wina za rozpad małżeństwa nie ma wpływu na kwestię władzy rodzicielskiej!
Przeczytaj również: Ograniczenie władzy rodzicielskiej – kompendium wiedzy
Jak bronić się na sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej? – argumenty
Podstawowym argumentem do obrony w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest należyte wykonywanie obowiązków rodzica względem dziecka. Mowa przede wszystkim o:
- Właściwym sprawowaniu opieki na dzieckiem.
- Zarządem majątkiem dziecka z poszanowaniem jego godności i praw.
- Utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
- Trosce oraz dbałości o rozwój dziecka odpowiednio do jego uzdolnień.
- Należytym przygotowaniu do pracy dla dobra społeczeństwa.
Jak bronić się na sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej?
To pytania stron odgrywają duże znaczenie proceduralne w sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Dzięki nim:
- wyjaśnisz okoliczności Twojej sprawy,
- doprecyzujesz znaczące kwestie.
😎 Sprawdź, jakich pytań możesz się spodziewać ⁉️ Przygotuj odpowiedź na możliwe pytania i nie daj się zaskoczyć w sądzie na nieścisłościach! Więcej na ten temat przeczytasz tutaj 👉👉 Co mówić w sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich?
Obron przed ograniczeniem władzy rodzicielskiej – dowody do sądu
Na okoliczność należycie wykonywanej władzy rodzicielskiej przedstaw przekonujące dowody w postaci:
- 👥 zeznań świadków,
- 📩 wiadomości SMS,
- 📸 wspólnych zdjęć,
- 🎞️ nagrań video,
- 🩺 zaświadczeń lekarskich,
- 👮 notatek policyjnych,
- ✔️ innych dowód potwierdzających Twoje stanowisko.
Moja rada 🤜🤛
Do stanowiska małżonka co do sprawowania przez Was władzy rodzicielskiej możesz odnieść się już w odpowiedzi na pozew! Jak sporządzić takie pismo dowiesz się z artykułu 👉 „Odpowiedź na pozew rozwodowy”.
Jak się bronić w sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich? – podsumowanie
✔️ Spójne i logiczne zeznania pomogą Ci w skutecznej obronie przed ograniczeniem praw rodzicielskich.
✔️ Broniąc się przed ograniczeniem władzy rodzicielskiej przed sądem zadbaj o: zeznania świadków, dokumenty, fotografie i nagrania, korespondencję w różnej formie, zaświadczenia lekarskie oraz inne dowody, które uwiarygodnią Twoje zeznania w oczach sądu.
✔️ W sprawie o ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd będzie badał cechy psychiczne tego z Was, któremu przyznana będzie władza rodzicielska (przede wszystkim zdrowie psychiczne). Istotne jest także miejsce zatrudnienia, stałe miejsce pobytu, tryb życia, stopień więzi Waszego dziecka odpowiednio z Tobą oraz Twoim małżonkiem, oraz ocena kompetencji wychowawczych.
✔️ W przypadku dużych wątpliwości w postępowaniach dotyczących ograniczenia władzy rodzicielskiej, sad może zasięgnąć opinii odpowiedniego ośrodka diagnostycznego, bądź też biegłego psychologa lub psychiatry.
✔️ Sąd rozstrzygnie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej przez Ciebie i Twojego byłego małżonka, gdy nie osiągniecie żadnego porozumienia. Zrób więc wszystko, aby porozumieć się z Twoim małżonkiem w jaki sposób współwychowywać dzieci.
Źródła:
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Ma pytanie czy jak rodzi ma ograniczeń władze rosyjskie czy mamo prawo odebrać dziecko macie
Ma pytanie czy jak rodzi ma ograniczeń władze rosyjskie czy mamo prawo odebrać dziecko macie