Encefalopatia może być wynikiem wypadku drogowego. W trakcie tego rodzaj zdarzenia może dojść do uszkodzenia mózgowia, co jest spowodowane siłami działającymi na ciało człowieka. Czy w związku z tym możliwe jest uzyskanie odszkodowania za encefalopatię? Tego dowiesz się z mojego kolejnego artykułu „Odszkodowanie za encefalopatię i zadośćuczynienie za encefalopatię”.
Jeśli padłeś ofiarą wypadku i cierpisz z powodu encefalopatii, to być może uda się uzyskać wysokie odszkodowanie. Moja Kancelaria reprezentuje klientów w tego typu sprawach. Doradzam komercyjnie klientom z całej Polski, w tym także online lub przez telefon. Posiadam praktyczne doświadczenie w tego typu sprawach. Zapraszam do zapoznania się z ofertą Kancelarii (Adwokat Odszkodowania Poznań) oraz do kontaktu:
Encefalopatia a odszkodowanie i zadośćuczynienie – główne wnioski
- Encefalopatia pourazowa to uszkodzenia mózgowia powstałe w wyniku doznania urazu, na przykład wypadku drogowego.
- Jej skutki mogą poważnie utrudniać funkcjonowanie w codziennym życiu.
- Leczenie encefalopatii ogranicza się do podejmowania działań zapobiegających rozwojowi choroby.
- Encefalopatia pourazowa może stanowić podstawę do uzyskania odszkodowania.
- Żeby uzyskać tego rodzaju świadczenie, należy zgłosić ubezpieczycielowi powstanie szkody.
- Wysokość odszkodowania jest ustalana w oparciu o procentowy uszczerbek na zdrowiu.
- W razie niezadowolenia z decyzji ubezpieczyciela możliwe jest wniesienie sprawy do sądu.
- Oprócz odszkodowania poszkodowanemu przysługują również inne świadczenia – przede wszystkim zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach nawet renta.
- W sumie z tytuły różnych świadczeń poszkodowany może uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych!
Przeczytaj także: Odszkodowanie za padaczkę i zadośćuczynienie za padaczkę
Na czym polega encefalopatia pourazowa?
Encefalopatia to szeroko rozumiane uszkodzenia mózgowia poprzez czynniki różnego rodzaju, na przykład zewnętrzne. Tego typu uszkodzenia prowadzą nierzadko do rozmaitych zaburzeń zachowania, czyli tak zwanych charakteropatii.
W tym kontekście należy zwrócić uwagę, iż można wyróżnić następujące rodzaje encefalopatii:
Encefalopatie wrodzone:
- po urazie okołoporodowym;
- po infekcjach płodowych;
- a także po zatruciach;
Encefalopatie nabyte:
- nadciśnieniowa;
- miażdżycowa;
- metaboliczna;
- pozapalna;
- pourazowa;
- wątrobowa;
- encefalopatia septyczna;
- zakaźne encefalopatie gąbczaste;
- encefalopatia Wernickego (encefalopatia alkoholowa);
- encefalopatia AIDS;
- a także encefalopatia gruźlicza.
Encefalopatia pourazowa, która jest najistotniejsza z punktu widzenia tego artykułu, może rozwijać się przez kilka lat po tym, jak dana osoba dozna urazu. Podstawowe jej objawy to silny ból głowy, problemy ze snem, występowanie ataków paniki i agresji, problemy z mową, koncentracją i utrzymaniem równowagi, a nawet depresja. Niestety, na encefalopatię pourazową nie ma skutecznego lekarstwa. Istnieje jedynie możliwość łagodzenia jej objawów poprzez stosowanie odpowiedniej diety, a także utrzymywanie balansu hormonalnego, wodnego oraz elektrolitowego. Nic więc dziwnego, że encefalopatia pourazowa to poważne schorzenie, które skutecznie utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu.
Sprawdź także: Odszkodowanie za śmierć rodzica
Encefalopatia a uszczerbek na zdrowiu
Podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania, które należy się za jakikolwiek uraz, jest procentowy uszczerbek na zdrowiu. Jak go obliczyć? Uszczerbek na zdrowiu zw. z encefalopatią jest ustalany przez biegłego, który posiada wiedzę specjalistyczną z neurologii.
W przypadku encefalopatii rozmiar procentowego uszczerbku na zdrowiu uzależniony jest od jej rodzaju oraz wpływu na jakość życia poszkodowanego. Należy jednak zaznaczyć, iż w następujących przypadkach obowiązują dane wartości:
- ciężkie zaburzenia psychiczne i neurologiczne utrudniające znacznie lub uniemożliwiające samodzielną egzystencję – 80-100%;
- encefalopatia ze znacznymi zmianami charakterologicznymi i/lub dużym deficytem neurologicznym – 50-80%;
- encefalopatia ze zmianami charakterologicznymi i/lub deficytem neurologicznym o średnim nasileniu – 25-50%;
- a encefalopatia z niewielkimi zmianami charakterologicznymi i/lub niewielkim deficytem neurologicznym – 10-25%.
Zastanówmy się teraz, jak procentowy uszczerbek na zdrowiu przekłada się na wysokość odszkodowania.
Sprawdź także: Odszkodowanie za uraz lub złamanie kręgosłupa lędźwiowego
Wysokość odszkodowania za encefalopatię
W przypadku encefalopatii sumy świadczeń należnych choremu często oscylują wokół kilkuset tysięcy złotych. Kwoty te wypłaca się jednak w ramach różnych tytułów prawnych: odszkodowania, zadośćuczynienia, a czasami także renty.
Jak już powiedzieliśmy, wpływ na wysokość odszkodowania ma ustalony uprzednio uszczerbek na zdrowiu. Każda polisa zawiera określoną sumę ubezpieczenia, maksymalną wartość odszkodowania, którego można żądać. Jeżeli zatem jej wysokość to na przykład 100 000 złotych, za 20% trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowany otrzyma 20 000 złotych. Jeżeli jednak uważasz, że tego rodzaju wysokość nie zadowala Cię, możesz wystąpić do sądu z powództwem cywilnym. Co ważne, sądy nierzadko zasądzają zdecydowanie wyższe kwoty, aniżeli wypłacają zakłady ubezpieczeniowe.
Jeśli encefalopatia jest wynikiem wypadku komunikacyjnego, to powyższe kwoty będą o wiele wyższe.
Zobacz także: Odszkodowanie po wypadku samochodowym
Wysokość zadośćuczynienia za encefalopatię
Oprócz odszkodowania poszkodowany w wypadku może liczyć na zadośćuczynienie. W przypadku encefalopatii wysokość zadośćuczynienia opiewa między kilkadziesiąt a kilkaset tysięcy złotych.
Wiele zależy od okoliczności konkretnej sprawy. W szczególności od skutków wypadku, dolegliwości, jakie wiążą się z encefalopatią oraz zmianą w trybie życie poszkodowanego, jaki wystąpił w zw. z chorobą.
Zobacz także: Zadośćuczynienie od sprawcy wypadku
Jak uzyskać odszkodowanie za encefalopatię?
Jeżeli encefalopatia jest wynikiem wypadku, na przykład drogowego, procedura uzyskania odszkodowania jest następująca.
Otóż przede wszystkim powinieneś powiadomić ubezpieczyciela sprawcy lub swojego, jeżeli miałeś prywatną polisę, aby ten następnie rozpoczął wewnętrzne postępowanie, którego celem jest podjęcie decyzji o wypłacie odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości. Możesz zgłosić wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, jeśli rozstrzygnięcie to nie będzie Cię satysfakcjonować. Wówczas ubezpieczyciel wyda nową decyzję.
Gdyby jednak i ona nie spełniała Twoich oczekiwań, możesz skierować sprawę na drogę sądową. Po przeprowadzeniu postępowania i rozpatrzenia wszystkich okoliczności sprawy sąd wyda wyrok. Stronom przysługuje w takim przypadku prawo do wniesienia apelacji, z czego zazwyczaj korzystają.
Warto również wspomnieć o mediacji, która staje się coraz częściej spotykanym sposobem rozwiązywania sporów, również tych z ubezpieczycielami. Ma ona charakter dobrowolny i można z niej skorzystać na każdym etapie załatwiania sprawy.
Sprawdźmy jednak, czy odszkodowanie jest jedynym świadczeniem, które możesz uzyskać za encefalopatię.
Czy można dostać rentę za encefalopatię?
Uzyskanie renty za encefalopatię jest jak najbardziej możliwe. Podstawę prawną stanowi tutaj art. 444 § 2 Kodeksu cywilnego. Otóż w przepisie tym postanowiono, że:
„jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.”
Wiele zależy jednak od następstw danego wypadku. Przypomnę, że renta to specjalne świadczenie, które jest wypłacane cyklicznie, najczęściej co miesiąc do momentu ustania podstaw jej zasądzenia. Ma ona na przede wszystkim celu wyrównanie utraconych zarobków.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o odszkodowanie?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o odszkodowanie działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o odszkodowanie za wypadek w szkole lub przedszkolu to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Umów się na konsultację!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz