Do zainicjowania postępowania w przedmiocie separacji konieczny jest pozew. Wniosek dotyczący orzeczenia separacji jest zwykle częścią pozwu składanego w tym przedmiocie. Wyjątek stanowi zgodny wniosek obojga małżonków! W języku potocznym wiele osób mówi o wniosku o separację. Niemniej, jeśli zdecydujesz się już na separację i będziesz chciał wnieść o jej ustanowienie przez sąd, to pismo wszczynające tę sprawę będziesz musiał zatytułować jako „pozew o separację”.
Orzeczenie separacji na zgody wniosek małżonków
W sprawie o separację na zgodne żądanie małżonków, muszą zostać spełnione dwa warunki:
1️⃣ oboje małżonkowie zgodnie żądają separacji;
2️⃣ strony nie mają wspólnych małoletnich dzieci.
Sprawę rozpoznaje się w trybie nieprocesowym, przez co procedura jest krótsza, mniej skomplikowana i tańsza. Zgodnie z art. 613 KRO, sąd nie rozstrzyga wówczas o winie za rozpad pożycia. Możliwe są natomiast decyzje dotyczące:
- 💸👱 alimentów na rzecz współmałżonka,
- 🏚️sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania,
- ✂️💸podziału majątku dorobkowego.
Wzór pozwu o separację
Wzór pozwu o separację przygotowałam w formacie:
- PDF: Wzor-wniosku-o-separacje – pdf – POBIERZ
- MS Word – Wzor-wniosku-o-separacje (MS WORD) – POBIERZ
Możesz go pobrać w dowolnie wybranej chwili, a następnie samodzielnie opracować i uzasadnić. Poniższe wzory mają charakter bazowy. Nie ma w nich informacji o:
- winie za rozkład pożycia,
- alimentach na małżonka,
- władzy rodzicielskiej,
- alimentach na dzieci,
- miejscu zamieszkania dzieci i wykonywaniu kontaktów,
- władzy rodzicielskiej.
Jeśli któraś z ww. okoliczności dotyczy Ciebie, uwzględnij je w Twoim pozwie o separację.
⚠️Uwaga!
Powyższe wzory pism nie stanowią formy doradztwa prawnego! Formularze są aktualne w dacie ich publikacji na mojej stronie. Będzie dla Ciebie lepiej, jeśli skonsultujesz treść swojego wniosku z adwokatem lub radcą prawnym.
Wniosek o separację a rozdzielność majątkowa
Orzeczenie separacji powoduje powstanie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Nie musisz zatem składać wniosku w tym zakresie!
W razie zniesienia separacji z powrotem powstaje pomiędzy małżonkami ustawowa wspólność majątkowa. Sąd może jednak na zgodny wniosek stron postępowania orzec o pozostawieniu obowiązującej wcześniej rozdzielności majątkowej.
Przeczytaj także: Rozwód a separacja – 7 podobieństw i różnic
Wniosek o separację a alimenty na dzieci
Orzeczenie separacji przez sąd wiąże się z obowiązkiem rozstrzygnięcia w przedmiocie alimentów na wspólne dzieci małżonków. Sąd orzeka o tym, w jakiej wysokości małżonek niemieszkający na stałe z dziećmi będzie łożył na ich utrzymanie.
Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od:
- 👶 usprawiedliwionych kosztów związanych z wychowaniem dzieci – wydatki związane z zakupem żywności, ubrań, opłatami za zajęcia dodatkowe, czy też wakacyjne wyjazdy;
- 👱💸 możliwości zarobkowych danego rodzica – sąd dokonuje oceny jego wykształcenia, stanu zdrowia, majątku posiadanego przez rodzica, a także możliwości ewentualnej zmiany pracy.
Wniosek o separację a alimenty na małżonka
W przypadku alimentów na rzecz drugiego małżonka obowiązują te same zasady, co przy rozwodzie. Jeżeli zatem separacja zostaje orzeczona z winy jednego małżonka, drugi może domagać się od niego alimentów.
Gdyby sąd nie wskazał winnego małżonka, wówczas żądanie alimentów jest możliwe, gdy jeden z małżonków popadł w niedostatek. Oznacza to, że nie byłby on w stanie zaspokajać samodzielnie swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Opłata za wniosek o separację i koszt separacji
Jeżeli żądanie separacja jest podnoszone przez:
- 👰jednego małżonka – opłata od pozwu o separację wynosi 600 złotych.
- 👰🤵obydwoje małżonków – opłata sądowa to 100 złotych.
➕💸Twoja sprawa jest bardziej skomplikowana, konieczne będzie zawarcie dodatkowych wniosków lub skorzystania z opinii biegłego. Wówczas możesz liczyć się z następującymi kosztami:
- wniosek o orzeczenie eksmisji współmałżonka – dodatkowa opłata w wysokości 200 zł;
- wniosek o orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania – dodatkowa opłata w kwocie 100 zł;
- podział majątku – dodatkowa opłata w wysokości do 1000 zł;
- wniosek o orzeczenie o alimentach dla współmałżonka – opłata do 5% ich rocznej wysokości;
- koszty stawiennictwa świadków;
- koszty związane z uzyskaniem opinii biegłych – od 800 do 2000 zł;
- honorarium prawnika – adwokata lub radcy prawnego, jeżeli zdecydujesz się na jego pomoc.
Jak złożyć wniosek o separację – podsumowanie
✔️ Zgodnie z art. 61 1 KRO, sąd może orzec separację jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
✔️Istnieje możliwość złożenia pozwu wraz z załącznikami przez jednego z małżonków albo zgodnego wniosku o separację przez oboje z nich. Pisma te należy złożyć w biurze podawczym SO.
✔️Z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia w przedmiocie separacji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.
✔️W ramach postępowania o separację sąd może rozpatrzyć także inne kwestie – alimenty oraz sposób korzystania ze wspólnego mieszkania.
✔️Separacja nie powoduje ustania ani rozwiązania małżeństwa! Nie ustaje zatem ustawowy obowiązek wzajemnej pomocy małżonków. Wsparcie to może mieć wymiar – fizyczny, duchowy, jak i materialny.
✔️Sądem właściwym rzeczowo w sprawach o orzeczenie separacji małżeńskiej jest sąd okręgowy.
✔️Koszty związane z postępowaniem uzależnione są od tego, czy z żądaniem separacji występuje jedna, czy dwie strony, a także od dodatkowych wniosków.
Źródła wykorzystane przy redagowaniu artykułu:
- https://sip.lex.pl/procedury/postepowanie-w-sprawie-o-separacje-na-zgodny-wniosek-malzonkow-1610613920
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/separacja/267336,Orzeczenie-separacji-na-zgodne-zadanie-malzonkow-dla-kogo.html
- https://arslege.pl/orzekanie-o-winie-przy-orzekaniu-separacji/k2/a478/
- https://lexlege.pl/krio/art-61-1/
- https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/majatek/5400307,Rozdzielnosc-majatkowa-w-malzenstwie.html
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/koszty-sadowe-w-sprawach-cywilnych-17216873/art-26
- https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1418590,eksmisja-bylego-malzonka-z-mieszkania-czy-meldunek-chroni-przed-eksmisja.html
- https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1067862,niedostatek-zaspokojenie-uzasadnionych-potrzeb-alimenty.html
- https://poznan.so.gov.pl/
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/separacja/74328,Czy-malzonkowie-w-separacji-maja-obowiazek-wzajemnie-sobie-pomagac.html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz