Podczas mojej praktyki regularnie spotykam klientów, którzy nie są w 100% zdecydowani na wniesienie sprawy o rozwód. Bynajmniej nie powinno to dziwić. Przecież zakończenie małżeństwa to ważna decyzja. Niektórzy z Was wahają się między rozwodem a separacją. Poniżej postaram się podpowiedzieć Ci, czy separacja małżeńska przed rozwodem to dobry pomysł.
Czy rozwód musi być poprzedzony separacją?
Musisz pamiętać, że przepisy polskiego prawa w żadnym miejscu nie wymagają uprzedniej separacji małżeńskiej, jako warunku, aby sąd orzekł rozwód. Możesz zamieszkiwać ze współmałżonkiem i jednocześnie wnieść pozew o rozwód. Niewątpliwie jednak separacja daje silny argument w postępowaniu rozwodowym. Jak wiesz, sąd orzeka rozwód, jeżeli doszło pomiędzy małżonkami do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Jeżeli pozostajecie przez dłuższy czas w separacji, dowodzi to, że do rozpadu takich więzi mogło dojść już jakiś czas temu. Tak więc wystąpienie separacji w małżeństwie może bardzo ułatwić procedowanie w czasie sprawy o rozwód.
Kiedy sąd orzeka separację?
Separacja może zostać orzeczona między małżonkami, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia, czyli rozkład pożycia nie musi być trwały jak w przypadku rozwodu. Mówiąc o rozkładzie pożycia mam na myśli 3 obszary: emocjonalny, fizyczny i gospodarczy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przejdź do kroku nr 6 we wpisie: Rozwód krok po kroku 2018. Podobnie jak w przypadku rozwodu, sąd nie orzeknie apelacji, jeśli na jej skutek mogłoby dojść do pokrzywdzenia Waszych wspólnych, małoletnich dzieci.
Separacja okaże się dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy istnieje jeszcze szansa, że Ty i Twój małżonek możecie wrócić do wspólnego pożycia. Pamiętaj bowiem, że separacja jest rozwiązaniem tymczasowym, rozwód zaś trwałym. Jeżeli mimo zastosowania separacji nie znajdziecie rozwiązania swoich problemów i uznacie, że czas na rozstanie – dla sądu będzie to oznaką, że próbowaliście ratować związek, ale rozkład więzi pomiędzy Wami jest już nieodwracalny.
Przeczytaj również – Detektyw do spraw rozwodowych – rola raportu
Jakie są skutki prawne separacji orzeczonej przez sąd?
Orzeczenie separacji między małżonkami ma podobne skutki jak orzeczenie rozwodu. Poniżej krótko przybliżę Ci najważniejsze z nich:
Po pierwsze, jeśli między małżonkami panuje ustrój wspólności majątkowej, orzeczenie separacji powoduje jego ustanie, zaś między małżonkami zacznie obowiązywać rozdzielność majątkowa.
Po drugie, z chwilą orzeczenia separacji małżonkowie przestają po sobie dziedziczyć. Oczywiście chodzi o dziedziczenie z mocy prawa, tzn. gdy żadna ze stron nie pozostawi po sobie testamentu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powołać współmałżonka do spadku w testamencie.
Po trzecie, orzeczenie separacji uchyla domniemanie pochodzenia dziecka. Już tłumaczę o co w tym chodzi. Otóż, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Jeśli sąd orzeknie separację, to wprawdzie małżeństwo jeszcze nie ustaje, lecz zakłada się, że małżonkowie już nie żyją ze sobą. Jeśli więc dziecko urodzi się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji, to nie zachodzi domniemanie, że dziecko pochodzi od męża matki.
Po czwarte, sąd powinien orzec o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez małżonków – jeśli korzystają z tego samego mieszkania lub domu. Co do zasady separacja nie wiąże się z obowiązkiem podziału mieszkania lub wyprowadzki jednego z małżonków. W niektórych sytuacjach sąd może orzec jednak eksmisję jednego z małżonków. Dzieje się tak na żądanie małżonka (oczywiście tego nieeksmitowanego) i w sytuacji, gdy w zw. z nagannym zachowaniem małżonka (np. pijaństwo, przemoc) dalsze wspólne zamieszkiwanie małżonków nie jest możliwe.
Po piąte, małżonkowie mają możliwość dokonania podziału majątku. Sąd uwzględni wniosek stron o podział majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu o ustanowienie separacji. W tym miejscu możesz dowiedzieć się więcej o podziale majątku po rozwodzie.
Po szóste, orzekając separację sąd powinien także orzec o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi małżonków i o ewentualnych alimentach na dzieci. Sąd ureguluje także kwestię kontaktów między rodzicami a dziećmi.
Separacja a orzeczenie o winie.
Podobnie jak w przypadku sprawy o rozwód, orzekając separację sąd powinien ustalić także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Orzeczenie separacji z orzeczeniem o winie może doprowadzić do podobnych skutków jak w przypadku orzeczenia rozwodu. Koniecznie przeczytaj dlaczego orzeczenie o winie jednego z małżonków może być kluczowe w kontekście sytuacji finansowej stron.
W przeciwieństwie do rozwodu sąd może orzec separację także w sytuacji, gdy żąda jej małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Dlatego separacja jest ciekawą alternatywą dla małżonka z nową partnerką lub partnerem, któremu dotychczasowy małżonek nie chce dać rozwodu. Oczywiście, na skutek separacji nie ustanie dotychczasowe małżeństwo, ale uregulowane zostaną kwestie majątkowe i kwestie zw. z dziedziczeniem.
Możliwym jest także orzekanie separacji bez orzekania o winie. To bardzo przyspiesza i ułatwia postępowanie przed sądem, niemniej wymaga zgodnego wniosku małżonków.
Zapoznaj się również z naszym artykułem – Eksmisja po rozwodzie – eksmisja małżonka
Czy poprzedzać rozwód separacją?
Separacja jest rozwiązaniem tymczasowym, a jednocześnie mniej radykalnym niż rozwód. Dlatego jest zdecydowanie lepsza, jeśli widzisz szansę na uratowanie małżeństwa. Często rozłąka pozwala spojrzeć na konfliktowe sytuacje pod innym kątem, z dystansu oraz bardziej obiektywnie. Daje to możliwość wypracowania porozumienia i rozwiązania problemów.
W praktyce zauważam również, iż separacja stanowi pewnego rodzaju ostrzeżenie dla partnera, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania i nie zadba o poprawę relacji w małżeństwie, wówczas związek zakończy się rozwodem. Można zauważyć, że często to mężczyźni zakładają, że żona nie zdecyduje się na rozwód, gdyż brak jej odwagi. W takich okolicznościach wniesienie pozwu o separację daje małżonkowi okazję do zmian. Separacja jest więc dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli mimo przeciwności, chcesz dać szansę swojemu małżeństwu i widzisz możliwość jego kontynuowania.
Przeczytaj także: Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Jeżeli masz wątpliwość, z której opcji skorzystać oraz jak przeprowadzić to w praktyce, zgłoś się do adwokata lub radcy prawnego. Znając szczegóły sprawy, będziemy mogli podpowiedzieć Ci, co będzie lepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji. Sprawdź naszą ofertę – ADWOKAT ROZWODY.

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Małżeństwo zostało zawarte w Niemczech i myślę że tu powinniśmy starać się o rozwód. Czy rozwód w Polsce to też dobry pomysł?dziecko urodziło się w niemeczch