Wstęp
Nie ma jednego złotego sposobu na to, jak przygotować się do rozwodu. Przede wszystkim decyzji o rozwodzie nie powinieneś podejmować spontaniczne. Rozwód podobnie jak i sam ślub powinien być rozsądnie zaplanowany. W sądzie wygrywają Ci, którzy potrafią zapanować nad emocjami i przedstawić jednolitą, spójną argumentację. Aby jednak emocje nie wzięły góry musisz odpowiednio przygotować się do złożenia pozwu o rozwód, i to już na wiele tygodni przed jego złożeniem. Poniżej podpowiem Ci jak dobrze przygotować się do rozwodu.
Jakkolwiek brzmi to niczym truizm, ale pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać jest ustalenie faktycznej przyczyny rozpadu małżeństwa. Do najczęstszych z nich należą: zdrada, nadużywanie alkoholu lub inne nałogi, niezgodność charakterów oraz przemoc domowa. Często jest tak, że ww. przyczyny występują wspólnie. Kluczowym jest także abyś odpowiedział sobie na pytanie, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa i czy przypadkiem także Ty się do tego nie przyczyniłeś. To bardzo ważne w kontekście późniejszej strategii procesowej. Nierzadko nawet tak jednoznaczne okoliczności jak np. zdrada nie będą przesądzały o tym, że małżonek ponosi wyłączną winę za erozję związku. Współwinną może być bowiem także i druga strona.
To właśnie ten etap często jest najtrudniejszy w czasie przygotowań do rozwodu. Wymaga bowiem rozmowy z samym sobą, swoistego rachunku sumienia. Wymaga także spojrzenia na małżeństwo i przyczyny rozwodu oczyma drugiego małżonka. Jednak jeśli chcesz dobrze przygotować się do rozwodu, to musisz starannie przejść przez ten krok. W przeciwnym wypadku możesz obrać niewłaściwą strategię procesową i przegrać Twoją sprawę o rozwód.
Wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie, która ze stron ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia albo takiego orzeczenie nie zawierać. W drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. rozwodem bez orzekania o winie. Najczęściej jest tak, że małżonek, który czuje się pokrzywdzony rozwodem stara się uzyskać orzeczenie o winie drugiego małżonka. Dzieje się tak najczęściej w przypadku zdrady bądź przemocy. Pamiętaj, że nie jest tak, że jeśli rozwód będzie prowadzony z Twojej inicjatywy i nie wniesiesz w pozwie o rozwód z orzeczeniem o winie, to sąd nie będzie orzekał o winie. Powinieneś się bowiem przygotować, że druga strona może w odpowiedzi na pozew domagać się takiego orzeczenia. Idąc do sądu niestety musisz być przygotowany na najgorsze, a więc na wykazywanie, że nie ponosisz winy za rozkład pożycia.
Jak przygotować się do rozwodu z orzeczeniem o winie? Otóż musisz przygotować się na to, że wszystkie „brudy” z Waszego małżeństwa ujrzą światło dzienne. Twój małżonek być może już dawno zbierał na Ciebie „haki”, a w czasie rozprawy wyłoży karty na stół. W sprawę będzie zaangażowana Twoja rodzina, a być może także znajomi.
Piszę Ci o tym, ponieważ wiele osób nie radzi sobie z tym psychicznie. Rozwód tworzy potężną presję i nie bez kozery uważany jest za drugie, najbardziej stresujące wydarzenie w życiu (zaraz po śmierci bliskiej osoby). Tymczasem decydując się na rozwód musisz być przygotowany na najgorszy scenariusz. A tym scenariuszem jest podjęcie decyzji przez Twojego małżonka o walkę o wykazanie winy. Musisz się na to przygotować, choćby Twoja (jeszcze) druga połowa zapewniała Cię, że da Ci szybki rozwód.
Przede wszystkim idź do radcy prawnego bądź adwokata – i to na wiele tygodni przed złożeniem pozwu. Gdy przygotowujesz się do ważnego zabiegu medycznego, to udajesz się na wcześniejsze konsultacje do specjalisty, robisz badania, następnie ponownie poddajesz się konsultacjom i na ich podstawie wspólnie z lekarzem decydujecie o sposobie leczenia. Z rozwodem jest podobnie. Nie ma znaczenia czy pójdziesz do radcy prawnego czy adwokata – ich sądowe kompetencje są identyczne. Ważne byś udał się do specjalisty od prawa rozwodowego. Niestety bez udziału fachowego pełnomocnika możesz mieć problemy przed sądem. Nawet jeśli będziesz świetnie przygotowany merytorycznie, to możesz paść ofiarą nieznajomości zasad postępowania cywilnego lub własnego stresu. Wielu klientów zgłasza się do adwokata dopiero na etapie apelacji – a wtedy nie jest już łatwo zmienić wyrok z pierwszej instancji.
Jak zweryfikować czy adwokat ma doświadczenie w prowadzeniu spraw o rozwód? Najlepiej porozmawiaj z nim, oceń na ile sprawnie porusza się w temacie, sprawdź opinie w Internecie, skorzystaj z rekomendacji znajomych. Ważne, aby pomiędzy Tobą a Twoim prawnikiem była „chemia”. Być może będziecie na siebie skazani przez wiele miesięcy. Warto więc wziąć takiego adwokata, przy którym łatwo będzie Ci się otworzyć. Nie obawiaj się szukać specjalisty spoza Twojego miasta. Przecież gdy ciężko zachorujesz, też jedziesz do lekarza specjalisty, a nie do internisty, do którego masz najbliżej!
Możesz też skorzystać z mojej pomocy. Od wielu lat prowadzę popularnego bloga prawniczego – głównie o rozwodach i prawie rodzinnym. Udzielam konsultacji online klientom z całej Polski. Prowadzę sprawy o rozwód w Wielkopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim.
Na niewiele zda się zaangażowanie profesjonalisty, jeśli nie będziesz z nim szczery. Zabrzmi to niewiarygodnie, ale naprawdę w wielu przypadkach klienci nie mówią swoim prawnikom o wszystkich istotnych okolicznościach związanych z rozkładem małżeństwa. Dziwnym trafem często przemilczane zostają okoliczności dotyczące zdrad, problemów zw. z używkami, niegospodarności finansowej, chorób intymnych i wielu innych okoliczności. Tymczasem to wielki błąd, mogący zaważyć na ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy. Z adwokatem, podobnie jak z lekarzem, musisz być w 100% szczery, w przeciwnym wypadku nie będzie w stanie dobrać odpowiedniej dla Ciebie strategii procesowej. Ponadto pamiętaj, że nawet najbardziej krępujący dla Ciebie szczegół najprawdopodobniej nie będzie niczym zaskakującym dla Twojego prawnika, który wiele już w życiu słyszał.
Jeśli więc zastanawiasz się jak przygotować się do rozwodu, to szczerość z Twoim adwokatem powinna być tym, o czym musisz zawsze pamiętać.
W postępowaniu rozwodowym zawsze mamy do czynienia z pewną dozą emocji i walki. Sam rozwód można jednak przeprowadzić w mniej lub bardziej konfliktowy sposób. Najwięcej emocji towarzyszy walce o wykazanie winy jednej ze stron. Jest to związane z tym, że w toku tego rodzaju spraw trzeba przeprowadzać postępowanie dowodowe, często związane z detalami życia rodzinnego i intymnego. Dużo sprawniej przebiega postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie. Natomiast do najprzyjemniejszych spraw należą te, w których małżonkowie zdają sobie sprawę z dzielących je różnic i decydują się na polubowne postępowanie rozwodowe. Więcej o tym postępowaniu można poczytać w artykule o rozwodzie za porozumieniem stron. Decydując się na jeden z ww. trybów, musimy wziąć pod uwagę szereg okoliczności, w szczególności: relacje z małżonkiem, faktyczną winę w rozkładzie pożycia, relacje z dziećmi, chęć utrzymywania relacji z małżonkiem po rozwodzie, naszą sytuację majątkową i finansową.
Idąc do sądu musisz przygotować się na wojnę – co nie oznacza, że do niej dojdzie. W tym celu powinieneś zbierać materiał dowodowy, który pozwoli Ci na wykazanie, że nie ponosisz ewentualnej winy za rozkład związku bądź też, że taką winę powinno przypisać się drugiemu z małżonków. Na temat katalogu dowodów przydatnych podczas rozwodu możesz poczytać w artykule „Chcę wykazać winę małżonka”. Pamiętaj, że najlepiej gdybyś dysponował konkretnymi materiałami, jak wydruki sms, e-mail, wyciągi z rachunków bankowych, zdjęcia itp. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś korzystał z zeznań świadków, w tym także z tzw. świadków ze słyszenia.
Krok nr 7: O co pyta sąd w sprawie o rozwód?
Sąd zwykle ustala dwie okoliczności: przyczyny, które doprowadziły do rozkładu pożycia, a także okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji. Dlatego sąd na pewno zapyta Cię o:
- powody rozkładu pożycia małżeńskiego
- okoliczność ostatniego współżycia seksualnego z małżonkiem (sąd sprawdza, czy nie wiążą Was jeszcze jakieś więzi)
- czy jeszcze kochasz swojego małżonka – a jeśli nie, od kiedy nie kochasz
- czy prowadzisz z małżonkiem wspólne gospodarstwo domowe
- rodzaj wiążącej Was umowy małżeńskiej
- czy posiadacie wspólne dzieci z małżeństwa bądź czy jeden z małżonków m dzieci pozamałżeńskie
- czy małżonkowie widzą możliwość polubownego załatwienia sprawy.
W zależności od odpowiedzi na ww. pytania sąd może zadawać pytania dodatkowe, w szczególności dotyczące wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Oprócz pytań ze strony sądu musisz także przygotować się na pytania pełnomocnika drugiej strony. Im więcej okoliczności przedstawisz swojemu radcy prawnemu lub adwokatowi, tym lepiej będziemy w stanie przygotować się do tych pytań i uniknąć zaskoczenia Cię na rozprawie.
Musisz pamiętać aby przygotować dokumenty z urzędu stanu cywilnego poświadczające zawarcie związku małżeńskiego, a także akty urodzenia dzieci. Warto także przygotować dokumenty poświadczające wysokość dochodów, w szczególności PIT za ostatni rok. W sprawie o rozwód rozsądnie jest także przygotować dowody dotyczące kosztów utrzymania siebie i dzieci. Pamiętaj, że w sprawach o rozwód wiele zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Twój pełnomocnik (być może będę nim Ja) przeanalizuje okoliczności związane z Twoją sprawą i pomoże Ci zebrać odpowiednie dokumenty.
Jeśli przeczytałeś ten artykuł i dotrwałeś do tego miejsca, to już dobrze to o Tobie świadczy. Wygląda na to, że jesteś skupiony na celu i poważnie podchodzisz do swojej sprawy rozwodowej. Jak przygotować się do rozwodu? Jeśli masz wątpliwości to najlepiej będzie jeśli porozmawiamy w czasie konsultacji. Często rozmawiam z małżonkami z różnych, nawet odległych części Polski. Takie rozmowy pomagają moim klientom uporządkować sobie sprawy, ułożyć je w głowie. Wiele osób wraca do mnie po kilku miesiącach, czasami nawet po roku lub dwóch. Rozwód to ważna decyzja, dlatego warto przeprowadzić go z odpowiednią starannością.
Choćby z szacunku dla Twojego małżonka i samego siebie.