Niekiedy konflikt pomiędzy rodzicami jest tak silny, że świadomie podejmują oni działania mające na celu uprzykrzenie życia drugiej stronie. Jednym z takich zachowań jest utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem. Co robić w takiej sytuacji?
Na czym polega utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
Oto 4 najpopularniejsze metody utrudniania kontaktów rodzica z dzieckiem:
- 🤒 Symulowanie choroby dziecka – problem ten jest efektem manipulacji ze strony matki. Może ona bowiem namówić dziecko, a nawet je przekupić, aby nie wyraziło chęci spotkania z ojcem pod pretekstem choroby.
- ⚖️ Oskarżenie ojca o molestowanie seksualne i złożenie zawiadomienia w prokuraturze – wyklucza to możliwość zabierania dziecka przez ojca na noclegi. Następnie matka informuje o tym fakcie sąd opiekuńczy, przed którym toczy się postępowanie dotyczące uregulowania kontaktów.
- Utrudnianiu dostępu do środków komunikacji elektronicznej, przykładowo 👉 utrudnianie kontaktu telefonicznego z dzieckiem.
- ✈️ Przeprowadzka za granicę lub daleko od miejsca zamieszkania ojca.
Co zrobić, gdy drugi rodzic utrudnia kontakty z dzieckiem?
Za utrudnianie kontaktów z dzieckiem grozi sankcja finansowa. Zgodnie z art. 59815 – 59816 Kodeksu Postępowania Cywilnego, procedura, którą Ci przedstawię ma charakter dwustopniowy.
1️⃣ Pierwszym z nich jest uzyskanie orzeczenia sądu dotyczącego zagrożenia matce utrudniającej kontakty z dzieckiem nakazaniem zapłaty określonej kwoty na rzecz ojca za każde naruszenie, którego się dopuściła – wykazane musi zostać każde naruszenie harmonogramu wykonywania kontaktów.
2️⃣ Drugi etap wchodzi w grę, jeżeli matka po zagrożeniu jej przez sąd wydaniem nakazu zapłaty nadal uchyla się od realizowania kontaktów – w takim układzie, sąd zobowiązuje ją do zapłaty określonej wcześniej kwoty za każde naruszenie harmonogramu, którego się dopuściła.
Wskazówka 🎯
Jeżeli matka nie ureguluje powstałego w ten sposób zobowiązania, wówczas ojciec będzie mógł przeprowadzić egzekucję komorniczą.
Jak udowodnić utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
Dokumentem, a zarazem dowodem, który może się później przydać się w postępowaniu przed sądem jest notatka policyjna. Wielu rodziców, którzy mają problemy z polubownym wyegzekwowaniem kontaktów z dzieckiem, decyduje się bowiem na zgłoszenie sprawy Policji.
Z praktyki 👀👧
Funkcjonariusze Policji najprawdopodobniej nie podejmą interwencji w sprawie dotyczącej wydania dziecka na kontakt. Niestety, policja ma ograniczone możliwości procedowania w takich sprawach. Gdyby jednak zjawili się na miejscu, wówczas warto poprosić ich o sporządzenie notatki.
W jaki sposób określić kwotę, którą zagrozi sąd matce niewywiązującej się z harmonogramu kontaktów?
Otóż można przyjąć tutaj 2 kryteria.
1️⃣ Po pierwsze, można posłużyć się stałą kwotą, przykładowo 👉 100, 300, czy 500 złotych za każde z naruszeń. Trzeba jednak mieć na uwadze dochody matki. Musi ona być w stanie uiścić wskazaną sumę!
2️⃣ Po drugie, można ustalić wysokość kwoty jako określony procent dochodów matki, przykładowo 👉 5% za każde naruszenie – i taką sumę wskazać we wniosku.
Choroba dziecka a kontakty z ojcem
Zastanawiasz się, czy matka musi wydać ojcu chore dziecko? Matka może nie wydać ojcu chorego dziecka, w przypadku choroby, która czyni dane spotkanie niebezpiecznym dla życia i zdrowia. Co istotne, ojciec ma prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka i dostępu do jego dokumentacji medycznej.
⚠️Uwaga!
Czasami olbrzymią podejrzliwość u ojca dziecka budzi brak komunikacji między rodzicami. Uważaj zatem, aby konflikt nie przysłonił rozsądnej oceny obiektywnych okoliczności – choroby dziecka.
O czym trzeba informować ojca dziecka?
Jeżeli sąd nie ograniczył, ani nie pozbawił ojca dziecka władzy rodzicielskiej, ma on takie same prawa do dziecka, jak i matka. Oznacza to, że ojciec dziecka ma prawo i obowiązek posiadania informacji o małoletnim, tj. m.in. o:
- stanie jego zdrowia;
- miejscu jego pobytu;
- wydatkach, jakie ponosi matka na rzecz małoletniego;
- wyjeździe za granicę;
- wydaniu paszportu;
- sposobie jego leczenia;
- zmianie obywatelstwa;
- wyborze szkoły i zajęć pozalekcyjnych.
⚠️Uwaga!
Ostatnie pięć przypadków to sytuacje, w których ojciec ma prawo do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka.
Utrudnianie wykonywania kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem – podsumowanie
✔️ Poprzez realizowanie kontaktów z dziećmi należy rozumieć następujące aktywności: odwiedziny, spotkania, zabieranie dzieci poza miejsce, w którym stale przebywa, korespondencję pocztą oraz inne środki porozumiewania się na odległość (telefon, pocztę elektroniczną oraz komunikatory internetowe).
✔️ Mężczyzna po rozwodzie z matką swojego dziecka, może wystąpić o sądowe uregulowanie sposobu wykonywania kontaktów. Krok ten bywa niezbędny, jeżeli rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w tej kwestii.
✔️ We wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem można żądać kontaktów z dzieckiem w miejscu zamieszkania matki, czy też poza miejscem zamieszkania matki i bez jej udziału.
✔️ Aby zmienić dotychczasowy sposób wykonywania kontaktów, należy wnieść do sądu wniosek o zmianę sposobu wykonywania kontaktów z dzieckiem. Jeżeli chcesz złożyć wniosek z pomocą adwokata od alimentów, skontaktuj się ze mną!
✔️ Zgodnie z art. 1135 KRO, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
✔️ Jeżeli jeden z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem, warto przedsięwziąć kroki prawne z pomocą kancelarii adwokackiej w Poznaniu. W przeciwnym wypadku może dojść do utraty więzi z dzieckiem!
Źródła:
- https://archiwum.rpp.gov.pl/newsletter-artykuly/numer-3-2017/pr-do-infi-o-stanie-zdrowia-dziecka-i-dostep-dok-med-rozwod-rozs/
- https://arslege.pl/zmiana-rozstrzygniecia-sadu-w-sprawie-kontaktow-rodzicow-z-dzieckiem/k2/a550/
- https://arslege.pl/sankcja-pieniezna-za-naruszenie-obowiazkow-w-przedmiocie-kontaktow-z-dzieckiem/k14/a50511/
- https://arslege.pl/nakaz-zaplaty-sumy-pienieznej-za-naruszenie-obowiazkow-w-przedmiocie-kontaktow-z-dzieckiem/k14/a50512/
- https://policja.pl/
- https://www.infor.pl/prawo/sprawy-urzedowe/egzekucja-komornicza/5447897,Jak-wyglada-egzekucja-komornicza-co-wolno-komornikowi.html
- https://iar.org.pl/wp-content/uploads/2020/04/Wniosek-o-zmian%C4%99-orzeczenia-w-przedmiocie-kontakt%C3%B3w.pdf
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz