Sprawa rozwodowa to silne przeżycie emocjonalne. Dlatego dobrze zawczasu wiedzieć jak się zachować w sądzie, jakie pytania mogą paść na sali sądowej i w jaki sposób należy na nie odpowiedzieć. W artykule „Sprawa rozwodowa jak się zachować” opiszę wszystkie ww. kwestie Zapraszam zatem do lektury niniejszego artykułu!
Jeżeli stresujesz się Twoją rozprawą rozwodową to możesz zaangażować mnie do reprezentacji w Twojej sprawie. Napisz na – biuro@slupinska.eu – chętnie Ci pomogę! Możemy też umówić się na konsultację online lub konsultację telefoniczną! Sprawdź również moją ofertę – Adwokat Rozwody Poznań. Zapraszam do kontaktu.
Pierwsza rozprawa rozwodowa
Na pewno pierwsza rozprawa sądowa będzie dla Ciebie stresująca. Wszystko będzie nowe i nieznane. Ale spokojnie, jak to mówią strach ma wielkie oczy. Może się również okazać, iż Twoja pierwsza rozprawa rozwodowa będzie tą ostatnią. Tak się najczęściej dzieje, jeżeli rozwód jest bez orzekania o winie.
Na pierwszej rozprawie sądowej sąd ustali podstawowe informacje. Zapyta Ciebie i Twojego małżonka o przebieg Waszego małżeństwa i przyczyny jego rozpadu. Upewni się, czy Wasza decyzja o rozwodzie jest definitywna, jeżeli nabierze co do tego wątpliwości to może skierować sprawę do mediacji. Na pierwszej rozprawie mogą zostać również przesłuchani świadkowie, jeżeli takowych powołaliście. Na pewno taki będzie, jeżeli macie z małżonkiem wspólne małoletnie dzieci. Wówczas musicie mieć świadka, który zezna, że rozwód nie zagraża dobru dziecka.
W takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie rozwodu już na pierwszej rozprawie rozwodowej.
Rozprawa rozwodowa odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Oznacza to, że nie musisz się stresować obecnością publiczności. Na sali rozpraw będzie obecny sędzia i dwóch ławników, protokolant, Ty, Twój małżonek oraz Wasi pełnomocnicy.
Jak się ubrać na rozwód?
Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zasada ta ma szczególne znaczenie w kontekście tego jak zachować się na sprawie rozwodowej. Sędzia rozpatrujący sprawę nie zna Ciebie i Twojego małżonka i będzie musiał wyrobić sobie o Was zdanie w czasie około 1 godziny. Tyle bowiem trwa pierwsza rozprawa rozwodowa. Do sądu musisz się odpowiednio ubrać.
Pamiętaj, żeby na rozprawę ubrać się ładnie i schludnie. Mile będzie widziana koszula i marynarka o stonowanych kolorach. Unikaj krzykliwych kolorów, rozwleczonych swetrów i dresów. W sądzie trzeba wyglądać elegancko. Twój wygląd dużo o Tobie mówi.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej jak się ubrać na rozwód, to zapraszam do przeczytania wpisu: Jak się ubrać do sądu?
W sądzie dress code obowiązuje też adwokata albo radcę prawnego. Noszą oni togi, które różnią się jedynie kolorem żabotów. Radca prawny ma togę z niebieskim żabotem, zaś znakiem rozpoznawczym adwokata jest żabot koloru zielonego.
Przeczytaj również: Świadek w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie
Sprawa rozwodowa jak się zachować?
Na rozprawie rozwodowej przede wszystkim musisz zachować spokój i powagę. Czasem ciężko jest powstrzymać własne emocje, jednakże sąd nie jest odpowiednim miejscem na ich ekspresję. Na sali rozpraw nie możesz się wdawać w żadne przepychanki słowne bądź kłótnie. Twoje zachowanie musi licować z powagą sądu.
Co jeżeli Twoje zachowanie będzie nieodpowiednie? W pierwszej kolejności sąd Cię upomni, jeżeli to nie poskutkuje może Cię wydalić z sali rozpraw. Sąd ma również prawo nałożyć na Ciebie karę porządkową grzywny w kwocie do 3000 zł lub przy skrajnie nieodpowiednich zachowaniach karę pozbawienia wolności do 14 dni.
O wiele dalej idącą sankcję jest jednak to, że w wyniku Twojego nadpobudliwego zachowania na sali rozpraw, sędzia wyrobi sobie o Tobie opinię. Dzięki temu drugiej stronie łatwiej będzie przekonać sąd, że to Ty jesteś winny rozkładu małżeństwa. Często prowokowanie przeciwnika bywa elementem taktyki procesowej. Jeśli masz więc problem z trzymaniem nerwów na wodzy, to zaangażuj do sprawy adwokata lub radcę prawnego.
Sprawdź także – Sztuczki rozwodowe: 9 trików, które musisz znać

Jakie dokumenty zabrać do sądu?
Na rozprawę rozwodową musisz zabrać ze sobą dowód osobisty. Będzie on potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości.
Powinieneś także zabrać ze sobą pozew, odpowiedź na pozew, wszelką korespondencję z sądu oraz dostarczoną od drugiej strony. Jeśli jesteś reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego, to będzie on miał przygotowane akta sprawy – a w nich zawarte będą wszystkie ww. dokumenty.
Jeśli przed pierwszą rozprawą rozwodową wejdziesz w posiadaniu jakichś nowych dowodów, którymi nie dysponowałeś wcześniej (np. zdjęcia, raporty detektywa, opinie psychologa, dokumentacja medyczna itp.), to także powinieneś zabrać je na rozprawę rozwodową.
Przeczytaj także – Szybki rozwód – jak uzyskać?
Jak zwracać się do sądu i stron?
Pamiętaj, że do sądu zawsze zwracamy się „Wysoki Sądzie”. Sformułowania typu „proszę pani/pana” nie są mile widziane i mogą zostać odczytane jako obraźliwe. Przed rozprawą musisz również dobrze utrwalić nazewnictwo stron. Jeżeli złożyłeś pozew to w sprawie występujesz jako powód. Twój małżonek jest wtedy pozwanym. Jeżeli pozew złożył Twój małżonek to Ty jesteś pozwanym, a on jest powodem. Zapamiętaj to, ponieważ na sali rozpraw wielokrotnie padną słowa powód i pozwany. Dobrze jest wtedy wiedzieć kto jest kim, a w emocjach bardzo łatwo się pomylić.
Musisz również wiedzieć, iż na sali rozpraw zawsze zwracasz się bezpośrednio do sądu. Nie ważne kto zada Tobie pytanie, sąd, małżonek czy też adwokat/radca prawny odpowiedź zawsze kierujesz do sądu. Pamiętaj też, że jeżeli zwracasz się do sądu to nie możesz siedzieć, musisz wstać.
I jeszcze jedno. Niezależnie od okoliczności, w jakich rozstałeś się ze współmałżonkiem, pamiętaj by na sali rozpraw zwracać się do żony/męża uprzejmie. W przeciwnym razie sąd może wyrobić sobie o Tobie negatywne zdanie, a tego przecież chcemy uniknąć.
O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej?
Na rozprawie rozwodowej sąd zapyta Ciebie o Twoje małżeństwo, jego przebieg i przyczynę jego rozpadu. Sąd będzie musiał ustalić, czy doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Dlatego na sali rozpraw padną pytania dotyczące sfery uczuciowej, o to kiedy ostatni raz mieliście ze sobą kontakt fizyczny, czy wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe. Sąd będzie również zainteresowany tym, czy istnieje jakakolwiek szansa na odbudowanie Waszych małżeńskich relacji.
Jeżeli razem z małżonkiem macie wspólne małoletnie dzieci to przygotuj się na serię dodatkowych pytań. Sąd musi ustalić, czy rozwód nie zagraża dobru Waszego dziecka. Będzie Was wypytywać o Wasze relacje z dziećmi, reakcję dzieci na Wasze rozstanie, kwestię realizacji władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem.
Szczegółowość zadawanych pytań będzie również zależeć, od tego czy rozwód ma być z orzeczeniem winy. Jeżeli żądasz winy Twojego małżonka musisz się przygotować na bardziej szczegółowe pytania. Na sali rozpraw będą poruszane wszystkie nieprzyjemne sytuacje, które miały miejsce w Waszym małżeństwie. Sąd będzie pytał o zdradę, nałogi, przemoc itp. Wszystkie pytania będą zmierzały do ustalenia tego, czy Twój małżonek faktycznie ponosi winę za rozpad małżeństwa.
Jak odpowiadać na pytania na rozprawie rozwodowej?
Na zadane Tobie pytania odpowiadaj konkretnie. Nie odbiegaj od tematu i nie zagłębiaj się w wątki poboczne. Przykładowo jeżeli sąd zada pytanie jak długo byliście małżeństwem, nie opowiadaj jak się poznaliście i jak długo byliście parą zanim zawarliście związek małżeński. Odpowiedz ile lat minęło od waszego ślubu i tyle. Sąd potrzebuje prostej i konkretnej odpowiedzi.
Nie martw się tym, że Twoja odpowiedź będzie zbyt ogólna. Jeżeli czegoś zabraknie, coś zostanie niedopowiedziane to sąd albo strona lub jej pełnomocnik zada Tobie bardziej szczegółowe pytania. Staraj się jednak odpowiadać pewnie i stanowczo, unikając takich sformułowań jak „wydaje mi się”, „jeśli dobrze pamiętam”, „nie jestem pewien”. Tego typu odpowiedzi pozostawiają pewne niedopowiedzenia, bo de facto niczemu nie zaprzeczyłeś, ani niczego nie potwierdziłeś. Może to pozostawić obszar do dowolnej interpretacji, a tego na pewno chcesz uniknąć.
Oczywiście, do sprawy powinieneś przygotować się wspólnie z pełnomocnikiem. Twój adwokat lub radca prawny pomoże Ci obrać strategię prowadzenia sprawy oraz przygotować się na niewygodne pytania z drugiej strony.
Co mówić na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie
Na rozprawie rozwodowej bez orzekania o winie wspólnie z małżonkiem będziecie musieli przekonać sąd, iż Wasze małżeństwo istnieje już tylko na papierze i nie ma sensu dłużej tego ciągnąć. Przede wszystkim musicie przekonać Sąd, iż nie ma już szans na odbudowanie Waszych relacji. Nie darzycie się już uczuciem, nie ma między Wami kontaktów fizycznych i każdy z Was żyje już na własny rachunek. Jest to definitywny koniec i jesteście co do tego zgodni.
Jeśli posiadacie wspólne małoletnie dzieci, to będziecie musieli przekonać sąd, że na skutek rozwodu nie zostanie naruszone ich dobro. Warto przyprowadzić w tym celu przynajmniej jednego świadka.
Niestawienie się na rozprawę rozwodową
Rozprawa rozwodowa może się również odbyć pod Twoją nieobecność, sąd ma prawo procedować i wydać wyrok nie zależnie od tego, czy będziesz obecny na sali rozpraw. Jednak od tej zasady istnieje bardzo ważny wyjątek.
Zapamiętaj, że jeżeli złożysz pozew o rozwód i nie pojawisz się na pierwszej rozprawie rozwodowej to sąd zawiesi postępowanie. Możesz tego uniknąć tylko, jeżeli usprawiedliwisz swoją nieobecność, np. przedłożysz zwolnienie lekarskie. W przeciwnym razie będziesz musiał czekać 3 miesiące, aby móc złożyć wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania.
Co natomiast w sytuacji, gdy jesteś pozwanym i nie stawisz się na rozprawie? Pozbawisz się jedynie szansy na przedstawienie sądowi Twojego stanowiska w sprawie. Twoja nieobecność w jakikolwiek sposób nie zablokuje sądowi drogi do wydania wyroku rozwodowego.
Dziękuję za przeczytanie artykułu: „Sprawa rozwodowa jak się zachować”! 😊
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Wczoraj miałem rozprawę rozwodową z bez orzekania o winie,moja Pani adwokat zachorowała, przyszła inna Pani adwokat w zastępstwo. Przed rozprawą oznajmiłem Pani adwokat że nie godzę się na rozwód, kocham żonę i czekam na jej powrót. Nie mogę też zgodzić się na rozwód z powodów religijnych, rozwodnik który zgodził się na rozwód nie może przystępować ko Komunii Świętej. W pisemnym pozwie zgodziłem się pod namową że to będzie najlepsze rozwiązanie, co było w moim sprzeczności sumienia, Pani adwokat , tak się umawialiśmy miała mi przysłać wzór odpowiedzi na pozew małżonki kilka dni przed terminem wysłania pozwu, ale zrobiła to w przed dzień wysłania. W przeddzień wysłania pozwu, zgłosiłem że nie godzę się na rozwód i chcę zmiany odpowiedzi w pozwie, na to Pani adwokat powiedziała że nie po to dawałem jej pełnomocnictwo abym robił takie błędy. **teraz w sądzie – sąd dał termin na wyjaśnienie „usprawiedliwienie” zaistniałej sprawy, i termin 14 dni na dostarczenie dowodów. Teraz zastanawiam się co napisać w usprawiedliwieniu, i czy muszę sporządzić odpowiedź na oddalenie powództwa małżonki ze względu na jej winę, a w związku z tym na niezgodę na rozwód z wyłącznej winy małżonka, co może być dosyć trudne w udowodnieniu. Zastanawiam się czy sam jako laik też bym mógł się za to zabrać, bo chcę zrezygnować z pomocy adwokata. I moje pytanie jak można się usprawiedliwić przed sądem od zmiany decyzji i jak sformułować tytuł odpowiedzi „oddalenie wniosku o rozwód z wyłącznej winy żony”?