Istnieje wiele rozmaitych chorób psychicznych, które w różnym stopniu wpływają na funkcjonowanie w małżeństwie. W niektórych przypadkach zaburzeni są na tyle poważne, że prowadzą do rozstania, a tym samym do postępowania rozwodowego.
Rozwód z powodu choroby psychicznej małżonka
Choroba psychicznajednego małżonka może być podstawą do orzeczenia rozwodu. Jednak w niektórych, stosunkowo rzadkich przypadkach, sąd może nie dać Wam rozwodu powołując się, że jest on niemoralny, a zatem sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.
Wszystko zależy jednak od okoliczności Twojej sprawy. Nie bez znaczenia są w szczególności okoliczności:
- jak doszło do powstania choroby małżonka,
- w jaki sposób choroba przekłada się na funkcjonowanie rodziny,
- jak zachowują się małżonkowie w relacjach między sobą i dziećmi,
- jakiego rodzaju leczenia wymaga drugi małżonek.
Choroba psychiczna u dziecka a rozwód rodziców
Sąd będzie orzekał, czy w okolicznościach sprawy orzeczenie rozwodu będzie „uczciwe” w stosunku do chorego dziecka. W szczególności będzie badać, czy rozwód nie przełoży się negatywnie na:
- możliwość opieki nad dzieckiem,
- jego warunki bytowe,
- proces leczenia.
Jeśli sąd uzna, że rozwód byłby sprzeczny z dobrem wspólnych małoletnich dzieci, wówczas może nie dać Wam rozwodu.
Czy osobowość borderline może być przyczyną rozwodu z orzeczeniem o winie?
Jeżeli osoba cierpiąca na borderline nie podejmuje leczenia, może to stanowić podstawę do orzeczenia o winie za rozpad pożycia po jej stronie. W takim przypadku warto rozważyć także:
- ograniczenie kontaktów z dziećmi,
- a nawet pozbawienie, a przynajmniej ograniczenie władzy rodzicielskiej.
⚖️ Z praktyki:
Rozwodząc się z kimś, kto ma osobowość borderline, musisz się przygotować na bardzo ciężką przeprawę. Wówczas rozwód należy przeprowadzić bardzo ostrożnie, w wyważony i możliwie skuteczny sposób.
Jeśli bowiem dojdzie do konfliktu, będzie to prawdziwa wojna. Chory małżonek potrafi zachowywać się w sposób irracjonalny, a jej tok rozumowania jest zupełnie inny niż wszystkich. Może Cię więc oskarżać o rozmaite czyny, a te zarzuty mogą zakończyć się nawet wszczęciem postępowania karnego.
Rozwód z psychopatą
Psychopatia to kolejne zaburzenie osobowości. Wiąże się ono ze:
- specyficznym sposobem myślenia oraz postrzegania rzeczywistości,
- z deficytem emocjonalnym i zachowaniami, które nierzadko silnie odbiegają od powszechnie przyjętych norm społecznych, jak i moralnych.
Co gorsza, psychopaci są bardzo konsekwentni w dążeniu do założonych celów. Potrafią być w tym zakresie dosłownie bezwzględni. Z tych powodów, od razu przygotuj się na to, że Twój rozwód będzie prawdziwą wojną.
Moja rada 🎯
W walce z taką osobą staraj się sprawnie przejść przez postępowanie rozwodowe. Pamiętaj, że psychopata potrafi doskonale manipulować innymi i z próbami takiego działania będziesz mieć do czynienia z całą pewnością na sali sądowej.
Jak udowodnić w sądzie chorobę psychiczną?
W praktyce zwykle strony w pierwszej kolejności decydują się na dowody z dokumentów, którymi dysponują (np. dokumenty medyczne małżonka) i zeznań świadków.
Chorobę psychiczną można także udowodnić przez korzystanie z opinii biegłego. Będzie nim lekarz psychiatra, powoływany przez sąd.
Choroba psychiczna – rozwód czy unieważnienie małżeństwa?
Występowanie choroby psychicznej u jednego z małżonków może doprowadzić nie tylko do rozwodu, ale i do unieważnienia małżeństwa. Obydwie te instytucje mają na celu zakończenie związku, jednakże różnią się one przesłankami koniecznymi do zaistnienia, aby można było wszcząć postępowanie
W przypadku choroby psychicznej możliwość unieważnienia małżeństwa uzależniona jest od tego, kiedy ona wystąpiła. Jeśli:
- istniała już w dacie małżeństwa – jest szansa na unieważnienie małżeństwa;
- pojawiła się później – w grę będzie wchodzić rozwód.
⚠️Uwaga!
Jak podnosi się w orzecznictwie, nie każda choroba psychiczna uzasadnia unieważnienie małżeństwa, a jedynie taka, która zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa.
Rozwód z osobą chorą psychicznie – podsumowanie
✔️ Choroba psychiczna jednego z małżonków może mieć silny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, w tym na jego życie rodzinne.
✔️ Istnieje możliwość uzyskania rozwodu albo unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej.
✔️ Zgodnie z art. 56 KRO, sąd rozwiąże małżeństwo przez rozwód, kiedy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
✔️W niektórych przypadkach, sąd może nie dać rozwodu. Obowiązkiem małżonków jest bowiem wzajemna pomoc i wierność, a także współdziałanie dla dobra rodziny.
✔️ Zdarza się, że żądanie rozwodu, a potem samo postępowanie staje się prawdziwą wojną.
✔️ Decydując się na rozwód z osobą chorą psychicznie, warto skorzystać z pomocy specjalistów – adwokata oraz psychologa, którzy pomogą przejść przez to niezwykle trudne doświadczenie.
Źródła wykorzystane w artykule:
- https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba
- https://arslege.pl/kontakty-rodzicow-z-dzieckiem/k2/a545/
- https://arslege.pl/pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej/k2/a541/
- https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/jak-rozpoznac-psychopate-w-pracy-jakie-sa-cechy-psychopaty/s79lzc7
- https://lexlege.pl/krio/art-12/
- https://orzeczenia.katowice.sa.gov.pl/content/$N/151500000000503_I_ACa_000708_2013_Uz_2015-06-18_002
- https://lexlege.pl/krio/art-56/
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz