Pierwsza rozprawa rozwodowa to zwykle bardzo stresujące wydarzenie. To w czasie pierwszej rozprawy rozwodowej okazuje się, jakie intencje ma druga strona. W szczególności wychodzi na jaw, czy sprawa będzie toczyła się o wykazanie winy, wysokie alimenty, czy utrudnianie kontaktu z dziećmi. Dlatego do pierwszej rozprawy rozwodowej należy się doskonale przygotować. Zapraszam do przeczytania artykułu „Pierwsza rozprawa rozwodowa”, w którym wyjaśnię Ci wszystkie kruczki związane z nią związane.
Pamiętaj, że jeśli stresujesz się przed pierwszą rozprawą rozwodową, to jestem w stanie Ci pomóc. Przygotowuję małżonków do sprawy. Doradzam klientom z całej Polski, w tym w ramach konsultacji online i konsultacji telefonicznych. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Rozwody Poznań) oraz do kontaktu!
Pierwsza rozprawa rozwodowa – główne wnioski:
- Sąd rozpoznaje sprawę o rozwód w postępowaniu procesowym.
- Z racji tego, że sprawy rozwodowe bywają bardzo skomplikowane, potrzebnych jest kilka terminów rozpraw do wydania wyroku. Rozwód na pierwszej rozprawie to rzadkość i zapada tylko, gdy nie ma sporu między małżonków.
- Pierwsza rozprawa to przede wszystkim przedstawienie stanowisk stron oraz ich wysłuchanie przez sąd.
- Pytania, które zadaje sąd, dotyczą głównie okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego.
- Jeżeli rozwodzący się małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może wydać wyrok już na pierwszej rozprawie.
- Na pierwszej rozprawie rozwodowej małżonkowie często zaskakują się wzajemnie, niespodziewanie zmieniając żądanie – np. domagając się orzeczenia winy drugiego małżonka.
Jak wygląda pierwsza rozprawa rozwodowa?
Pierwsza rozprawa rozwodowa to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w procesie rozwodowym. Jest ona o tyle istotna, że w jej czasie sąd poznaje małżonków i wyrabia sobie zdanie na ich temat. Chodzi o pierwsze wrażenie, od którego przecież w życiu tak wiele zależy. Podobnie jest przed sądem.
To w jaki sposób przebiega pierwsza rozprawa rozwodowa zależy od tego, czy rozwodzicie się z winą, czy bez. W tym drugim przypadku, przy odrobinie szczęścia i pomocy adwokata, będziecie w stanie dostać rozwód po 30-minutowym pobycie w sądzie. Aby odnieść sukces należy jednak wykonać wiele pracy jeszcze przed rozprawą. Szczególnie jeśli macie wspólne dzieci.
Na pierwszą rozprawę rozwodową:
- zabierz ze sobą dowód osobisty oraz akta sprawy (pozew i odpowiedź na pozew),
- schludnie się ubierz (przeczytaj: „Jak ubrać się na rozwód”),
- skorzystaj z pomocy adwokata – zaoszczędzisz w ten sposób wiele stresu i energii.
W dalszej części opiszę różnicę w sytuacjach, gdy pierwsza rozprawa rozwodowa odbywa się z orzekaniem o winie lub bez.

Pierwsza rozprawa rozwodowa z orzekaniem o winie
Na pierwszej rozprawie o rozwód z orzekaniem o winie sąd przede wszystkim zapyta strony o ich stanowiska. Już wcześniej były one wyrażone w pozwie oraz w odpowiedzi na pozew. Pamiętaj jednak, że istnieje możliwość modyfikacji swoich żądań w czasie pierwszej rozprawy rozwodowej. I bardzo często tak właśnie się dzieje! Niejednokrotnie trafiają do mnie zszokowani klienci, których współmałżonek zapewniał, że da im rozwód bez winy, a na pierwszej rozprawie rozwodowej zmienił zdanie.
Nie daj się zaskoczyć. Przezorny zawsze ubezpieczony…
Następnym krokiem będzie wysłuchanie stron na okoliczność rozpadu pożycia małżeńskiego. Do orzeczenia rozwodu konieczne jest bowiem wystąpienie zupełnego oraz trwałego rozpadu pożycia, a więc ustanie trzech więzi – fizycznej, psychicznej oraz gospodarczej. Jako pierwsza zostaje wysłuchana strona powodowa, w dalszej kolejności, pozwana. Może się tak również zdarzyć, że sąd wezwie świadków do stawiennictwa w celu ich przesłuchania. Po wstępnym przesłuchaniu stron możliwe jest także przeprowadzenie innych dowodów, na przykład ze zdjęć.
Niezwykle istotną kwestią jest to, czy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci. Wówczas sąd może rozpoznawać również problem sprawowania opieki nad nimi, uregulowania kontaktów oraz ich miejsca zamieszkania. Nie jest to jednak możliwe na pierwszej rozprawie, jeśli domagacie się orzekania winy, ze względu na stopień skomplikowania całej sprawy.
Należy jednak mieć na uwadze, że sprawa o rozwód z orzekaniem o winie nierzadko jest bardzo skomplikowana. Wynika to bowiem z faktu, iż sąd musi zbadać wiele okoliczności, które świadczą (albo nie) o winie w rozkładzie pożycia. Zbadanie ich wszystkich nie jest jednak możliwe na jednej rozprawie. Stąd też sąd po wysłuchaniu stron może zaplanować czynności, które zostaną podjęte na kolejnych rozprawach. Przede wszystkim może to być wysłuchanie świadków bądź też zaplanowanie innych dowodów – na przykład z opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych (OZSS).
Pierwsza rozprawa rozwodowa bez orzekania o winie
Jeżeli zaś chodzi o sprawę o rozwód bez orzekania o winie, to jest ona znacznie mniej zawiła aniżeli przypadek opisany wyżej. Tutaj również strony zostaną najpierw wysłuchane w kontekście rozpadu pożycia. Co ważne, jeżeli nie mają one wspólnych małoletnich dzieci, prawdopodobne będzie nawet wydanie wyroku. W innym przypadku sąd raczej wyznaczy kolejny termin.
Jeżeli strony wnioskują o przeprowadzenie dowodów z przesłuchania świadków, wówczas mogą być oni wezwani na pierwszą rozprawę. W praktyce jednak, ze względu na ograniczenia czasowe, są oni wzywani na kolejne terminy.
Jeśli zależy Ci na szybkim rozwodzie, to zapraszam do przeczytania artykułu – „Jak uzyskać szybki rozwód”.
Pytania na pierwszej rozprawie rozwodowej
Jak już zostało wcześniej powiedziane, strony podczas pierwszej rozprawy rozwodowej są wysłuchiwane przez sąd. Wówczas pada wiele pytań istotnych z punktu widzenia danej sprawy.
Jakich pytań mogą spodziewać się strony? Poniżej prezentuję najczęściej zadawane pytania na pierwszej rozprawie rozwodowej:
- Czy jest to Państwa pierwszy związek małżeński?
- Czy nadal się Państwo kochają
- Jak układało się Państwa pożycie małżeńskie?
- Czy Pani/Pana uczucie do męża/żony już ustało, kiedy to się stało i z jakiego powodu?
- Jakie były Państwa wzajemne relacje?
- Kiedy ustało między Państwem pożycie fizyczne?
- Czy nadal mieszkają Państwo razem?
- Gdzie Państwo obecnie mieszkają?
- Od kiedy prowadzą Państwo odrębne gospodarstwa domowe?
- Co spowodowało, że w Państwa związku przestało się układać?
- Czy próbowali Państwo ratować małżeństwo, pójść na terapię?
- Czy Państwa decyzja o rozwodzie została dokładnie przemyślana?
- Jak funkcjonują Państwo prowadząc osobne gospodarstwo domowe?
- Czy mają Państwo wspólne dzieci?
- Gdzie mieszkają dzieci?
- W jakim wieku są Państwa dzieci?
- Jak dzieci zareagowały na wiadomość o rozstaniu?
- Co w Państwa życiu zmieniło pojawienie się dzieci?
- W jaki sposób radzili Państwo sobie z obowiązkami rodzicielskimi?
- Czy w kwestiach dotyczących dzieci są Państwo w stanie się porozumieć?
- Jak wygląda kwestia wykonywania kontaktów z dziećmi, czy przyjęty model spełnia swoją funkcję?
- Czy posiadają Państwo wspólność małżeńską, czy też ustanowiona została rozdzielność majątkowa?
Powyższy katalog nie ma charakteru wyliczenia zupełnego. To jedynie przykładowe zestawienie, należy więc pamiętać, że każda sprawa jest inna, stąd też sąd może zadawać nieco inne pytania.

Czy pierwsza rozprawa rozwodowa jest pojednawcza?
Wielu małżonków, którzy noszą się z zamiarem rozwodu, zastanawia się, czy pierwsza rozprawa ma charakter pojednawczy. Faktycznie przed laty istniało coś takiego jak posiedzenie pojednawcze, na którym strony były nakłaniane do odnowienia pożycia. Obecnie jednak nie istnieje obowiązek odbycia takiego posiedzenia.
Sąd podczas wysłuchania stron zapyta je o rozpad pożycia oraz o to, czy widzą one możliwość ewentualnego powrotu do wspólnego życia. Nie będzie on jednak nakłaniał małżonków do uratowania małżeństwa.
Sąd może jednak zaproponować rozwodzącym się małżonkom mediację. Ma ona charakter dobrowolny i jej celem jest polubowne rozwiązanie sporu. W przypadku sprawy rozwodowej w drodze mediacji uregulowane mogą zostać przede wszystkim takie kwestie jak miejsce zamieszkania wspólnych małoletnich dzieci, kontakty jednego z rodziców z dziećmi czy też wysokość alimentów.
Do mediacji strony mogą udać się na własną rękę albo ze skierowania sądu. Przy sądach okręgowych działają bowiem stali mediatorzy, którzy są wyznaczani w razie potrzeby.
Podsumowanie
Jak widzisz pierwsza rozprawa rozwodowa jest bardzo ważna. Istotnie wpływa bowiem na dalszy przebieg postępowania. Pierwsza rozprawa rozwodowa jest niczym „mecz otwarcia” na mundialu. Można go przegrać, ale w dalszej fazie gra się piekielnie trudno. Dlatego warto dobrze się przygotować!
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz