Często pomagam klientom, którzy zamierzają się rozwieść za porozumieniem stron. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe? Do uzyskania rozwodu konieczne jest bowiem postępowanie sądowe. Otóż rozwód za porozumieniem stron to pewien skrót myślowy, ale możliwy do przeprowadzenia w praktyce. Co więcej, rozwód za porozumieniem stron pozwala obniżyć koszty rozstania. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym wpisie – „Koszt rozwodu za porozumieniem stron”. Zapraszam do przeczytania. 😊
Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o rozwód lub o alimenty, to możesz skorzystać z moich usług. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód i alimenty. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Rozwodowy Poznań) oraz do kontaktu.
Koszty rozwodu za porozumieniem stron – główne wnioski
- Zgodnie z polskim prawem do uzyskania rozwodu konieczny jest prawomocny wyrok sądu. Nie można rozwieść się na podstawie ugody.
- Jeżeli jednak oboje małżonkowie zgodnie chcą rozwodu, istnieje możliwość uzyskania rozwodu za porozumieniem.
- W takim przypadku opłata sądowa jest zdecydowanie niższa.
- Oprócz opłaty sądowej strony ponoszą koszty związane z korzystaniem z pomocy prawnej i zastępstwem procesowym – każdy z małżonków we własnym zakresie.
- Do tego należy doliczyć koszt podziału majątku wspólnego. Można go podzielić taniej (w sądzie) albo drożej (u notariusza), lecz zdecydowanie szybciej.
Co oznacza rozwód za porozumieniem stron?
Jak już wspomniałam we wstępie, rozwód za porozumieniem stron to pewne uproszczenie. Mianowicie chodzi tutaj o rozwód bez orzekania o winie za rozpad pożycia, ewentualnie o rozwód z orzekaniem o winie, gdy jedna ze stron bądź obydwie przyznają przed sądem, że są odpowiedzialne za rozpad pożycia. Jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze, szybsze, a co za tym idzie tańsze niż rozwód z orzekaniem o winie, kiedy strony przerzucają się odpowiedzialnością i nie potrafią porozumieć w najważniejszych kwestiach związanych z rozstaniem.
Rozwód za porozumieniem stron sprowadza się do ugody, jaką faktycznie zawierają przed sądem rozstający się małżonkowie. Co więcej, może ona dotyczyć nie tylko rozstania. W toku postępowania rozwodowego nierzadko regulowane są również takie kwestie jak:
- wysokość alimentów,
- opieka nad dziećmi,
- kontakty z dziećmi,
- czy też podział majątku wspólnego.
Sprawy te małżonkowie mogą załatwić w formie ugody przedstawionej sądowi na piśmie, zdecydowanie przyspieszając w ten sposób postępowanie. Jej treść może zostać przygotowana przez strony samodzielnie bądź przez ich pełnomocników – adwokatów lub radców prawnych.
Zobacz także: Szybki rozwód – jak uzyskać
Wspomniałam, że rozwód za porozumieniem stron to najtańszy sposób na rozstanie. Sprawdźmy zatem, z jakimi kosztami wiąże się to rozwiązanie.
Przeczytaj również: Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce
Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron w 2022 r.
Rozwód za porozumieniem stron pozwala znacząco ograniczyć koszty związane z rozstaniem. Mianowicie wnosząc pozew do sądu, konieczne jest co prawda uiszczenie opłaty w wysokości 600 złotych, jednakże w razie zgodnego stanowiska stron sąd zwróci powodowi 300 złotych. Pozostałe 300 złotych zostanie podzielone po równo pomiędzy strony postępowania.
W takim wypadku koszty związane z opłatami sądowymi za rozwód za porozumieniem stron to zaledwie 150 złotych na osobę.
Oczywiście koszty mogą być wyższe, jeżeli strony korzystają z pomocy adwokatów lub radców prawnych. Co jednak ważne, w takim przypadku nakład ich pracy jest mniejszy niż w przypadku walki o wykazanie winy. Dlatego wynagrodzenia adwokatów są zdecydowanie niższe.
Wynagrodzenie jest ustalane zawsze indywidualnie z prawnikiem. Zwykle kompleksowa pomoc zamyka się w kwocie kilku tysięcy złotych. Wynagrodzenie zależy od okoliczności sprawy oraz trybu dochodzenia do porozumienia.
Jeśli chcesz wiedzieć ile zapłacisz za pomoc w mojej Kancelarii, napisz do mnie. Może pozytywnie Cię zaskoczę. 😊
A czy w przyszłym roku koszty te ulegną zmianie? Wszystko bowiem drożeje, co ma związek z inflacją.
Koszt rozwodu za porozumieniem stron 2023
Wszelkie opłaty sądowe są ustalane w drodze ustawy, w tym przypadku zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Co prawda jakiś czas temu Ministerstwo Sprawiedliwości informowało o tym, że przygotowywane są zmiany mające na celu podwyższenie opłat związanych ze sprawami rozwodowymi, aczkolwiek nie zostały one wprowadzone w życie.
Można natomiast spodziewać się, że postępująca inflacja doprowadzi do wzrostu cen usług prawnych. Powinien on jednak zamknąć się maksymalnie w granicach kilkuset złotych.
Kto dokładnie ponosi koszty rozwodu bez orzekania o winie? Poniżej wyjaśnię Ci to w prosty sposób.
Przeczytaj również: Liczne zdrady męża a rozwód
Kto płaci za rozwód bez orzekania o winie?
Złożenie pozwu rozwodowego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 600 złotych. Obowiązek ten obciąża stronę powodową, czyli tego, kto wychodzi z żądaniem. Jeżeli opłata ta nie zostałaby uiszczona, sąd wezwałby do uzupełnienia tego braku, a gdyby to wezwanie pozostało bez odpowiedzi, nie rozpoznałby danej sprawy. Z kolei ewentualne wnioski o rozpoznanie innych kwestii – na przykład podziału majątku – są płatne dodatkowo.
W tym miejscu pragnę przypomnieć to, o czym pisałam wcześniej. Otóż sąd zwróci powodowi 300 złotych w razie rozwodu bez orzekania o winie, a pozostałą kwotę podzielić równo pomiędzy małżonków. W ten sposób każdy z nich partycypuje w kosztach związanych z rozstaniem.
Czyli pieniądze na opłatę musi wyłożyć powód. Jednak pod koniec postępowania koszty zostaną rozłożone na małżonków po równo.
Jeżeli zaś chodzi o inne koszty, związane z reprezentacją przez adwokata lub radcę prawnego, to w przypadku rozwodu za porozumieniem stron każdy z małżonków ponosi je we własnym zakresie. Podstawą jest tutaj umowa klienta z prawnikiem, w której określana jest wysokość honorarium oraz sposób jego płatności. W razie trudniejszej sytuacji materialnej zawsze można zdecydować się na płatność wynagrodzenia w ratach.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Chcesz dostać szybki rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz