Zmiana nazwiska po rozwodzie to kwestia, o której w zaaferowaniu sprawą rozwodową zdarza się zapomnieć. Tymczasem statystycznie coraz więcej kobiet decyduje się na powrót do nazwiska panieńskiego.
Dzisiaj podpowiem Ci jak w razie rozwodu sprawnie wrócić do poprzedniego nazwiska. Zmiana nazwiska po rozwodzie to prosta sprawa, ale wymaga staranności.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – czy były mąż może do tego zmusić?
Rozwód nie powoduje samoistnego powrotu małżonka do nazwiska sprzed ślubu. Niemniej przepisy pozwalają rozwiedzionemu małżonkowi na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Złożenie takiego oświadczenia zależne jest tylko i wyłącznie od tego małżonka, który chciałby powrócić do posługiwania się swoim poprzednim nazwiskiem. Mąż nie może więc zmusić żony do porzucenia jego „kawalerskiego” nazwiska. Powyższa zasada działa także w drugą stronę. Otóż nie można zakazać powrotu do nazwiska sprzed rozwodu. Takich kompetencji nie ma ani małżonek, ani sąd orzekający rozwód, ani nawet organ administracji państwowej.
Prowadząc w Poznaniu moją kancelarię rozwodową czasami zostają mi zadawane pytania o możliwość zmuszenia żony do powrotu do swojego panieńskiego nazwiska. Niestety Panowie (i Panie), mawia się, że kobieta powinna zmienić po ślubie adres i nazwisko. O ile po rozwodzie możesz zmusić ją do ponownej zmiany adresu, z nazwiskiem nie pójdzie już tak łatwo. Zmiana nazwiska po rozwodzie jest więc gestią żony.
Jak zmienić nazwisko po rozwodzie?
Organem wyłącznie uprawnionym do przyjęcia oświadczenia o powrocie do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa jest kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul. Oczywiście z konsulem będziesz mieć do czynienia jedynie jeśli przebywasz za granicą. Wybór organu jest niezależny od tego, gdzie i w jaki sposób zawarte zostało małżeństwo. Innymi słowy wniosek możesz złożyć w dowodnym urzędzie stanu cywilnego lub przed konsulem. Jeśli chcesz po rozwodzie powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, Twoje oświadczenie w tym przedmiocie nie wymaga żadnego uzasadnienia.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – termin?
Oświadczenie, o którym mowa powyżej, może zostać złożone w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku o rozwodzie. Termin ten nie może zostać przedłużony, ani przywrócony. Zmiana nazwiska po rozwodzie po upływie 3 miesięcy nadal jest możliwa. Należy to jednak zrobić w trybie administracyjnym. Taka zamiana nazwiska nastąpić może po spełnieniu warunków wskazanych w odrębnej ustawie, wyłącznie z „ważnych powodów”.
Jeżeli więc spóźniłeś się ze złożeniem wniosku o zmianę nazwiska w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, nie oznacza to, że na zawsze zaprzepaściłeś swoją szansę. W danych okolicznościach „ważnym powodem” zmiany nazwiska na noszone przed zawarciem małżeństwa może być w szczególności to, że rozwiedziony małżonek w 3 miesięcznym terminie nie był w stanie skorzystać z uprawnienia zmiany nazwiska. Takim ważnym powodem jest również posiadanie nazwiska, które może być ośmieszające lub urągające godności człowieka. Oczywiście katalog okoliczności uzasadniających zmianę jest bardzo szeroki. Jeśli będziesz mieć problem z przygotowaniem wniosku, skorzystaj z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Zmiana nazwiska po rozwodzie koszty?
Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie nie wiąże się z wysokimi wydatkami. Jeśli zamierzasz załatwić sprawę przed kierownikiem USC, zapłacisz ledwie 11 zł. Natomiast jeśli przebywasz za granicą i chciałbym załatwić sprawę przed konsulem, wówczas musisz już się liczyć z wydatkiem rzędu 50 euro. Opłatę powinieneś wnieść na rachunek bankowy urzędu miasta, w którym znajduje się USC, do którego się udasz. Przed wykonaniem przelewu zwróć uwagę, czy Twój urząd nie posiada wyodrębnionego rachunku bankowego do tego typu wpłat. Zwykle opłatę możesz także wnieść w kasie urzędu.
Po upływie 3-miesięcznego terminu możesz zmienić nazwisko w trybie administracyjnym. Wówczas opłata jest jednak nieznacznie wyższa i wynosi 37 zł.

Zmiana nazwiska po rozwodzie dokumenty
Udając się do urzędu w celu zmiany nazwiska po rozwodzie należy zabrać ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Oto one:
- dowód osobisty lub paszport – gdy udajesz się do USC
- dowód uiszczenia opłaty – pokwitowanie z kasy lub wydruk potwierdzenia przelewu
- odpis prawomocnego orzeczenia o rozwodzie – przyda Ci się, jeśli udasz się do konsulatu
Ponadto przygotuj się, że urzędnik może zapytać Cię o USC, w którym przechowywany jest Twój akt małżeństwa. Możesz też zostać zaskoczony pytaniem o datę uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Pamiętaj więc, by nie udawać się do urzędu zbyt wcześnie.
Zmiana nazwiska po separacji.
Separacja w przeciwieństwie do rozwodu, nie powoduje skutku w postaci ustania małżeństwa. Tym samym małżonkom w separacji nie przysługuje prawo do żądania zmiany nazwiska. Oczywiście, możliwe jest jednak wnioskowanie o zmianę nazwiska w trybie administracyjnym. Musisz jednak przygotować jakiś bardzo ważny powód, oczywiście inni niż prawomocne orzeczenie separacji.
Zmiana nazwiska po rozwodzie: Poznań, Świecie, Grudziądz, Tuchola, Chełmno.
W gruncie rzeczy nie ma to znaczenia. Zmienić nazwisko po rozwodzie możesz w każdym USC. Poniżej zamieszczam jednak ściągę dla mieszkańców miejscowości, w których świadczę pomoc prawną. Być może dla niektórych z Was będzie to przydatne:
- Zmiana nazwiska po rozwodzie w Poznaniu – Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu, ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań
- Zmiana nazwiska po rozwodzie w Świeciu – Urząd Stanu Cywilnego w Świeciu, ul. Duży Rynek 1, 86-100 Świecie (budynek Ratusza)
- Zmiana nazwiska po rozwodzie w Grudziądzu – Urząd Stanu Cywilnego w Grudziądzu, ul. Mickiewicza 28/30, 86-300 Grudziądz
- Zmiana nazwiska po rozwodzie w Tucholi – Urząd Stanu Cywilnego w Tucholi, Plac Zamkowy 1, 89-500 Tuchola
- Zmiana nazwiska po rozwodzie w Chełmnie – Urząd Stanu Cywilnego w Chełmnie, ul. Dworcowa 1, 86-200 Chełmno
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Być może zainteresują Cię także:
- Rozwód a dalsze wspólne mieszkanie
- Rozwód a kredyt hipoteczny
- Uregulowanie kontaktów z dziećmi po rozwodzie
Dodaj komentarz