Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem nie tylko dla osoby, która się z nim zmaga, ale i dla jego bliskich. Człowiek będący pod wpływem alkoholu zachowuje się toksycznie. Potrafi na przykład być agresywny bądź manipulować innymi. Jak alkoholik manipuluje żoną? Podzielę się z Tobą moimi doświadczenia, zebranymi w toku mojej bogatej praktyki prawnika rozwodowego.
Chcesz uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie? A może chcesz porozmawiać o swoim problemie z mężem alkoholikiem? Możesz skorzystać z moich usług. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód z alkoholem w tle. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Prawo Rozwody) oraz do kontaktu.
Jak alkoholik manipuluje żoną – główne wnioski
- Osoba uzależniona od alkoholu nierzadko próbuje manipulować swoimi bliskimi.
- Najczęściej przejawiają się one poprzez kłamstwa oraz szantaż emocjonalny.
- Manipulacja jest szczególnie dotkliwa dla żony alkoholika, a także dla dzieci.
- Rozpoznanie manipulacji alkoholika umożliwia podjęcie działań obronnych.
- Jeżeli sytuacja jest trudna, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
- W niektórych przypadkach żony decydują się na złożenie pozwu o rozwód, ponieważ sytuacja je przerasta.
- Po rozwodzie kobiety, których mężowie byli alkoholikami, często korzystają z terapii.
- Alkohol w małżeństwie to nie powód do wstydu. Z tym problem zmaga się więcej osób niż myślisz.
Manipulacje alkoholika – skąd się biorą?
W mojej praktyce najczęściej mam do czynienia z 2 rodzajami alkoholików. Z alkoholikami świadomymi i takimi, którzy wypierają problem.
Alkoholik świadomy wie, że ma problem. Wie też, że zatruwa życie bliskim. Jednak jest mu z tym dobrze, gdyż rozumie, że póki ma przy sobie rodzinę, to ktoś się nim zajmie (opierze go, przygotuje jedzenie itd.). Taki alkoholik często obiecuje, że niedługo skończy z nałogiem i próbuje wywołać u bliskich empatię i chęć pomocy. Poprawy jednak nie widać.
Drugi typ pozostaje w przekonaniu, iż nie ma żadnego problemu związanego z uzależnieniem. Co więcej, jego zdaniem doskonale panuje ona nad spożywaniem alkoholu, co nie jest prawdą. Nie chce też przyznać się do swojego problemu, wypierając wszelkie zarzuty ze strony innych osób. Często reaguje agresją. W rzeczywistości jednak alkoholik nie myśli o niczym innym, jak tylko aby możliwie najszybciej sięgnąć po kolejny kieliszek.
Chciałabym też rozwiać pewien mit. Otóż jeśli w Twoim małżeństwie jest alkohol, to nie oznacza to, że jesteś „patologią”. Alkoholizm to choroba. Dotyka ona bogatych i biednych. Osoby niewykształcone i profesorów. Ludzi z trudnych środowisk i z tzw. „dobrych domów”. Nie powinnaś się wstydzić. Zacznij szukać pomocy.

Oczywiście każda sytuacja zw. z alkoholem jest inna. Jeśli możesz, to podziel się swoim problem w komentarzu.
Przeczytaj również: Jak szybko się rozwieść?
Jak rozpoznać manipulacje alkoholika?
Manipulacja to nieetyczne wywieranie wpływu na innych. W przypadku alkoholika to takie wywieranie wpływu na bliskich (zwykle na żonę), aby realizowała ona cele manipulatora. W konsekwencji żona robi to, czego oczekuje od niej mąż-alkoholik.
Alkoholik może manipulować poprzez racjonalizowanie. W takim przypadku usprawiedliwia on swoje zachowanie, tłumacząc się na przykład poprzez ciężki dzień w pracy. W ten sposób stara się, aby żona zaakceptowała powody, dla których pije. A w konsekwencji także i dalsze reperkusje związane z pijaństwem.
Osoba zmagająca się z problemem alkoholowym potrafi obwiniać o swoje zachowanie innych. Może to być źle uczące się dziecko czy też zbyt rozrzutna żona. Często żona oskarżana jest o to, że nie jest zbyt zaradna, źle zajmuje się domem lub dziećmi, nieodpowiednio odnosi się do alkoholika lub jego rodziny. Zawsze jest jakiś powód.
Manipulacje ze strony alkoholika są szczególnie dotkliwe dla jego żony. Pragnęłaby ona bowiem ciepła i miłości, a jej mąż niekoniecznie jest w stanie zaspokoić te potrzeby. Ponadto to właśnie żona najbardziej narażona jest na manipulacje oraz akty agresji ze strony alkoholika. Przede wszystkim mąż mający problem z alkoholem stosuje wobec swojej żony szantaż emocjonalny. Bardzo często alkoholik grozi, że targnie się na własne życie. Zdarzają się także groźby kierowane wobec bliskich.
Wszystkie te zachowania są niezwykle przykre dla żony, która nierzadko daje z siebie naprawdę wszystko, aby ratować małżeństwo. Często żony alkoholików stają się osobami współuzależnionymi, nawet wówczas, gdy same w ogóle nie spożywają alkoholu. Oznacza to, że alkohol zaczyna rządzić życiem osoby współuzależnionej, co zdecydowanie pogarsza nie tylko kondycję psychiczną, ale i negatywnie wpływa na codzienne obowiązki.
W jaki sposób radzić sobie z manipulacjami męża-alkoholika?
Przeciwstawienie się manipulacjom męża-alkoholika nie jest łatwe. Przede wszystkim konieczne jest uświadomienie sobie swojego położenia oraz tego, że jest się wykorzystywaną. To jednak nie wszystko, albowiem manipulacja stosowana przez alkoholika jest wynikiem choroby, z którą się zmaga.
Warto zwrócić uwagę, że manipulacje te nie mają silnie wyrachowanego charakteru. Wynika to bowiem z faktu, iż osoba będąca alkoholikiem ma zaburzenia poznawcze, przez co jej postrzeganie rzeczywistości jest inne niż w przypadku osób zdrowych.
Jak zatem bronić się przed manipulacjami ze strony męża-alkoholika? Jedyną rozsądną metodą jest podjęcie przez alkoholika próby terapii. Warto najpierw samemu udać się do terapeuty. Chodzi o to, aby ocenił on Twoje położenie, zdiagnozował z jakim typem alkoholika mamy do czynienia, a także zaproponował dalsze kroki.
Alkohol to choroba i potrzebna jest pomoc specjalisty. Tak samo alkoholikowi, jak i żonie, na którą wywiera on wpływ. Dopiero wtedy, gdy nabierze się dystansu i zdrowego spojrzenia na sytuację można podejmować najlepsze decyzje dla siebie i swojej rodziny.
Niekiedy jednak trudno jest samodzielnie poradzić sobie z mężem-alkoholikiem. Wówczas warto przełamać ewentualny wstyd i zgłosić się po pomoc.
Przeczytaj również – Jak udowodnić zdradę?
Gdzie szukać pomocy?
Osoba współuzależniona może zgłosić się po pomoc do specjalisty z zakresu uzależnień. W tym celu warto zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Są to miejsca, w których prowadzone są terapie nie tylko dla osób zmagających się z problemem alkoholowym, ale i dla współuzależnionych, a także dla par.
W czasie tego rodzaju spotkań ze specjalistami można uzyskać informacje dotyczące uzależnienia, objawach czy też formach terapii. Dzięki nim można podjąć skuteczniejszą walkę z nałogiem.
W niektórych sytuacjach życie z mężem-alkoholikiem staje się nie do zniesienia. Wówczas wiele żon decyduje się na podjęcie ostatecznego kroku, jakim jest rozwód.

Rozwód z alkoholikiem
Alkoholizm to jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce. Jak się do tego zabrać?
Zacznij od konsultacji z adwokatem. Możesz skorzystać z moich usług (działam także online) lub znaleźć prawnika w Twoim mieście.
Następnie będzie trzeba wnieść sprawę do sądu, czyli złożyć pozew rozwodowy. Powinien on spełniać wszystkie wymogi dla pism procesowych, o których mowa w Kodeksie postępowania cywilnego (art. 126). Niezwykle ważnymi elementami pozwu są sprecyzowanie stanowiska oraz jego uzasadnienie.
W uzasadnieniu opisz problem, w tym np.:
- od jak dawna mąż jest uzależniony od alkoholu,
- jak często spożywa tego rodzaju napoje,
- skąd bierze środki na ich zakup,
- jak zachowuje się, będąc pod wpływem alkoholu,
- czy przejawia wolę do wprowadzenia zmian w swoim życiu – na przykład podjęcia leczenia,
- jaki jest wpływ uzależnienia na sposób funkcjonowania rodziny (czy w domu dochodzi do aktów przemocy, czy wystarcza pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb).
Jako dowody w postępowaniu rozwodowym można wykorzystać notatki policyjne, jeżeli miały miejsce interwencje, niebieską kartę, zeznania świadków (rodziny, znajomych, sąsiadów), czy też dokumentację, z której wynika, iż zachodzi konieczność leczenia choroby alkoholowej.
Zobacz także: Rozwód z alkoholikiem
Alkoholizm a orzeczenie o winie i eksmisja
Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Mianowicie w przypadku rozstania z alkoholikiem istnieją duże szanse na orzeczenie winy po jego stronie. Może mieć to znaczenie nie tylko moralne, ale i wywierać skutki w zakresie alimentów. Przy czym nie chodzi tylko o to, abyś Ty uzyskała od męża alimenty. Chodzi zwłaszcza o to – i teraz trzymaj się mocno – aby to mąż nie pozwał Cię o alimenty, jeśli wpadnie w niedostatek (a alkohol często do tego prowadzi).
Drugą rzeczą jest natomiast możliwość orzeczenia eksmisji męża-alkoholika. Żeby jednak było to możliwe, jego zachowanie musi wykraczać poza ogólnie przyjęte normy społeczne i tym samym stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia pozostałych domowników. Może to więc być stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej w stanie upojenia alkoholowego.
Zobacz także: Eksmisja po rozwodzie
Rozwód to zawsze początek nowego etapu w życiu. Jak zatem można ułożyć swoje sprawy po rozstaniu z alkoholikiem?
Życie po rozwodzie z alkoholikiem
Zazwyczaj rozwód jest trudnym przeżyciem, ponieważ wiąże się z rozpadem rodziny. Nierzadko związek był budowany przez długie lata, tym bardziej jego rozpad boli. Co więcej, wiele żon czuje wyrzuty sumienia związane z tym, że zostawia męża-alkoholika, samego z poważnym problemem. Psychologowie podkreślają jednak, że takie myślenie niekoniecznie jest właściwe. Otóż każdy człowiek ma prawo do szczęścia oraz do tego, aby żyć w spokoju. Nie jest to możliwe, jeżeli ktoś jest osobą współuzależnioną.
W sytuacji, gdy ktoś nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z rozstaniem, warto udać się do psychologa w celu rozpoczęcia terapii. Niektórzy odczuwają pewne obawy lub wstyd przed takim krokiem, co nie znajduje żadnych racjonalnych powodów. Terapia jest bowiem po to, aby pomóc osobie, która zmaga się z problemem.
Sytuacja nabiera jeszcze innego znaczenia, jeśli w związku są dzieci. Wówczas bardziej powinnaś myśleć o tym, co jesteś winna dzieciom, niż co jesteś winna mężowi. Mąż ma bowiem wybór. Jeśli wybiera alkohol, to jest to jego wybór. Natomiast dzieci żyją w takim środowisku, jakie im stworzysz.
Przeczytaj również: Jak wygrać rozwód z żoną?
Potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o rozwód działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Mój mąż jest alkoholikiem od wielu lat i od zawsze obwinia o to mnie , kompletnie nie widzi tego co robi i tego że zniszczył rodzinę. Zawsze gdy jest pod wpływem alkoholu budzi się w nim potwór, staje się złośliwy, prowokuje do kłótni, zachowuje się poprostu obrzydliwie , poniża mnie i dzieci , wypomina wszystko co dla mnie zrobił i mówi że gdyby nie on to była bym zerem bo to jemu wszystko zawdzięczam a dodam że nie mamy w życiu nic . Jesteśmy 21 lat po ślubie i nadal mieszkamy w wynajętym mieszkaniu będąc od 11 lat za granicą. Mąż twierdzi że jestem zimna , nie lubię się bawić i w ogóle jestem beznadziejna . Straciłam wszystkich znajomych i przyjaciół ponieważ wszyscy się odwrócili od nas , bardzo często myślę o tym jak długo jeszcze dam radę.