Przestępstwo polegające na używaniu dokumentów poświadczających nieprawdę (art. 273 KK), ponownie staje się coraz częstszym obrazem na sądowych wokandach. W ostatnich artykułach opisałam na czym polega:
- przestępstwo poświadczenia nieprawdy uregulowane w art. 271 KK
- oraz przestępstwo wyłudzenia poświadczenia nieprawdy uregulowane w art. 272 KK
Aby dopełnić charakterystyki należy podkreślić, że świadome wykorzystanie takich dokumentów w jakimkolwiek celu mającym znaczenie prawne, także jest przestępstwem.
Zgodnie z treścią art. 273 KK: „kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Potrzebujesz pomocy adwokata? A może chcesz pomóc bliskiej Ci osobie? Zapraszam do zapoznania się z ofertą mojej Kancelarii Adwokackiej (Adwokat Sprawy Karne). W trudnych sprawach reprezentuję klientów z całej Polski. Zapraszam do kontaktu.
Kto może być sprawcą przestępstwa z art. 273 KK?
Przestępstwo użycia dokumentu określone w art. 273 KK ma charakter powszechny. Oznacza to, że może zostać popełnione przez każdą osobę zdolną do ponoszenia odpowiedzialności karnej, tj. osobę, która ukończyła 17 rok życia.
Przeczytaj również: Ciężki uszczerbek na zdrowiu – art. 156 KK
Jakiego rodzaju dokumentów dotyczy przestępstwo z art. 273 KK?
Przestępstwo z art. 273 KK dotyczy wyłącznie dokumentu, o którym mowa w art. 271 KK lub art. 272 KK, a zatem takiego, w którym funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu osoba poświadczyła nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, a także wówczas gdy poświadczenie nieprawdy zostało wyłudzone przez podstępne wprowadzenie w błąd wystawcy dokumentu.
Co ważne, nie ulega wątpliwości, że musi to być dokument autentyczny, a więc dokument, który nie został podrobiony ani przerobiony.
Co oznacza zwrot „używa dokumentu”?
Użyciem dokumentu jest wprowadzenie go do obrotu prawnego – posłużenie się tym dokumentem rozumiane jako przedłożenie władzy, osobie fizycznej lub prawnej celem wykazania wynikających z niego praw, istnienia stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne.
Ponadto przestępstwo z art. 273 KK ma charakter formalny, co oznacza, że zostaje popełnione już z chwilą przedstawienia dokumentu poświadczającego nieprawdę osobie lub instytucji, dla których ma on znaczenie prawne. Dla bytu omawianego przestępstwa wystarcza jednorazowe użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę.
Co ważne, zachowanie polegające na posiadaniu dokumentu poświadczającego nieprawdę, lecz bez wprowadzenia go do obrotu prawnego nie podlega odpowiedzialności karnej z art. 273 KK
Sprawdź także: Co grozi za fałszywe oskarżenie – art. 234 KK
Umyślny charakter przestępstwa z art. 273 KK
Przestępstwo z art. 273 KK może zostać popełnione wyłącznie umyślnie, w zamiarze bezpośrednim, jak i ewentualnym.
Oznacza to, że aby przypisać odpowiedzialność karną za czyn zabroniony z art. 273 KK konieczne jest, aby sprawca miał świadomość, że dokument, którego używa zawiera poświadczenie nieprawdy. Nie ma natomiast znaczenia, czy posiada wiedzę, w jakich okolicznościach doszło do sporządzenia poświadczenia nieprawdy.
Co za tym idzie, nie podlega karze osoba korzystająca z takiego poświadczenia nieprawdy nieświadomie – pozostająca w przekonaniu, że otrzymała wiarygodny dokument.
Jaka kara grozi za użycie dokumentu określonego w art. 271 lub art. 272 KK?
Przestępstwo określone w art. 273 KK zagrożone jest karą:
- grzywny,
- ograniczenia wolności lub
- pozbawienia wolności do lat 2.
Warto także pamiętać, że wysokość orzeczonej kary będzie uwarunkowana szkodliwością czynu oraz potencjalnymi korzyściami, jakie sprawca osiągnął w wyniku swojego działania.
Po jakim czasie przedawnia się przestępstwo użycia dokumentu uregulowane w art. 273 KK?
Przestępstwo z art. 273 KK ulega przedawnieniu po upływie 5 lat od jego dokonania. Natomiast jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie, to zgodnie z treścią art. 102 KK do powyższego okresu należy dodać 10 lat.
Zobacz również: Co grozi za groźby karalne – art. 190 KK
Czy Ty lub Twój bliski potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach działam w CAŁEJ POLSCE!
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
UWAGA! W powyższy artykuł nie stanowi porady prawnej ani jej substytutu. Nie może też stanowić inspiracji do obrony w procesie karnym. Jeśli jesteś oskarżony w sprawie karnej koniecznie skontaktuj się z adwokatem!
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz