Moi klienci często próbują uzyskać korzystny podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie. Nie zawsze jest to wykonalne, ale w niektórych okolicznościach warto powalczyć. Kiedy możliwe jest ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym? Jak do podziału majątku wspólnego ma się kwestia zdrady małżeńskiej? Zostanie to wyjaśnione w poniższym artykule – „Podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie”.
Pamiętaj, że jeśli walczysz o korzystny podział majątku, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam porad prawnych klientom z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą – Adwokat Rozwody Poznań oraz Podział Majątku.
Podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie – główne wnioski
- Sprawa o podział majątku może być jedną z konsekwencji rozwodu. I zwykle nią jest.
- Zasadniczo udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. W taki też sposób dzielony jest majątek wspólny po rozwodzie.
- Z uzasadnionych przyczyn sąd może jednak orzec nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków.
- Powodem do takiego rozstrzygnięcia może być na przykład alkoholizm, narkomania czy też uzależnienie od hazardu. Jednak to nie jedyne przyczyny.
- W każdym przypadku sąd przed wydaniem orzeczenia dokładnie bada wszelkie okoliczności sprawy.
Rozwód z winy męża a podział majątku
W większości przypadków sprawy o podział majątku są prowadzone po zakończeniu postępowania rozwodowego. Nie jest istotne, czy sprawa dotyczyła rozwodu z orzekaniem o winie, czy też nie. Oznacza to, że małżonek, który został wcześniej uznany przez sąd za wyłącznie winnego w rozpadzie pożycia, może uzyskać połowę majątku wspólnego w postępowaniu działowym. Co do zasady, kwestia winy za rozpad małżeństwa nie ma żadnego wpływu na to, jak sąd podzieli majątek małżonków.
Musisz zrozumieć pewną zasadę. Otóż rozwód to emocje. Podział majątku to matematyka.
Dlatego aby uzyskać korzystny podział majątku po rozwodzie w pierwszej kolejności należy odwoływać się do innych argumentów niż kwestia winy. Otóż trzeba się odwoływać do argumentów matematycznych, takich jak kwestionowanie wartości poszczególnych składników majątkowych, wchodzących w skład majątku wspólnego.
Ten z małżonków, który chce zachować dany składnik (np. dom, ziemię, firmę) będzie chciał wykazać, że jest on wart jak najmniej. Natomiast drugi z małżonków będzie walczył o wykazanie, że wartość tego aktywa jest możliwie wysoka.
I to właśnie na tym polu będzie toczyła się oś sporu w sprawie o podział majątku.
Jednak w niektórych, stosunkowo rzadkich okolicznościach, można odwoływać się do kwestii winy. Niemniej należy pamiętać, że jest to jedynie wyjątek od zasady, opisanej powyżej.
Przeczytaj również: Czy zdrada ma wpływ na podział majątku?

Nierówny podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie
Na wstępnie należy zaznaczyć, iż udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, jednakże zgodne z art. 43 § 2 KRiO:
z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
W tym kontekście warto zwrócić na stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w postanowieniu z dnia 24 kwietnia 2013 roku. Mianowicie w orzeczeniu tym stwierdzono, iż art. 43 § 2 k.r.o. określa dwie przesłanki ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, które muszą wystąpić łącznie i które pozostają do siebie w takim wzajemnym stosunku, że żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy takiego orzeczenia, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy, a jednocześnie – nawet różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania tego majątku nie stanowi podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli nie przemawiają za tym „ważne powody”.
Jakie zatem „ważne powody” mogą stanowić podstawę do orzeczenia nierównych udziałów? Otóż chodzi tutaj o takie zachowania małżonka wyłącznie winnego, które jednoznacznie można uznać za uszczuplające majątek wspólny bądź też nieprzyczyniające się do jego powiększania. W praktyce najczęstszym powodem orzekania nierównych jest uzależnienie winnego od alkoholu, narkotyków lub hazardu. Tego typu problemy uniemożliwiają bowiem odpowiedzialne gospodarowanie majątkiem wspólnym, przez co drugi z małżonków nie dość, że jest pokrzywdzony poprzez uszczuplenie środków, to jeszcze musi samodzielnie finansować z uzyskiwanych przez siebie pieniędzy wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Oczywiście w każdym przypadku dokładnej oceny dokonuje sąd, który nie tylko decyduje o tym, czy orzec nierówne udziały, ale także, w jaki sposób określić udziały małżonków.
Co ważne, z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów mogą wystąpić nie tylko sami małżonkowie. Tego typu uprawnienie przysługuje bowiem również prokuratorowi, a nawet spadkobiercom małżonków, o ile powództwo o unieważnienie małżeństwa, o rozwód lub o orzeczenie separacji zostało wytoczone przed śmiercią spadkodawcy.
Sprawdź także – Intercyza – rodzaje

Zdrada a podział majątku
Zdrada małżeńska jest obok niezgodności charakterów najczęstszym motywem składanych pozwów rozwodowych.
Czy jednak zdrada może usprawiedliwiać nierówny podział majątku po rozwodzie?
Otóż zgodnie z prawem oraz orzecznictwem sądów należy wskazać, że zdrada nie ma większego wpływu na podział majątku wspólnego. Co więcej, w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym postanowiono wprost, że małżonkowie mają prawo do równego podziału majątku, jako że mają takie same udziały w majątku wspólnym (art. 43 § 1 KRiO). Zdrada małżeńska nie stanowi więc podstawy do ustalenia nierównych udziałów. Aby to było możliwe, muszą istnieć przesłanki, o których była mowa wcześniej.
Tyle na ten temat mówią przepisy, jednak dobry adwokat jest w stanie wykorzystać zdradę, aby sprytnie poprowadzić Twoją sprawę rozwodową. A przy okazji połączyć ją z korzystnym podziałem majątku. Nie będę jednak tu jednak zdradzała szczegółów, ponieważ konkurencja też czyta moje artykuły. 😊
Podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie – podsumowanie
Jak widzisz, mimo że w teorii wina nie ma żadnego wpływu na zasady podziału majątku, to w praktyce czasami udaje zestawić ze sobą te tematy. Wiele jednak zależy od okoliczności Twojej sprawy oraz od wprawy Twojego prawnika.
Dziękuję za przeczytanie artykułu „Podział majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie”. Być może zainteresują Cię także inne artykuły na moim blogu.
Przeczytaj również: Jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz