Przedmioty majątkowe z mocy prawa (ex lege) wchodzą do majątku osobistego małżonka, jeśli nabywa on je w trybie darowizny. Zasada przyjęta przez ustawodawcę zakłada, że to wola darczyńcy decyduje o tym, czy dany składnik majątku stanie się częścią majątku wspólnego małżonków.
Darowizna po ślubie wchodząca w skład majątku osobistego
Zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej, przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez jedno z małżonków w drodze darowizny wchodzą w skład jego majątku osobistego. Oznacza to, że darowizna stanowi majątek własny obdarowanego współmałżonka. Przedmioty uzyskane poprzez darowiznę nie wchodzą bowiem w skład majątku wspólnego chyba, że w umowie darowizny darczyńca wprost ,,inaczej postanowił’’.
Kiedy darowizna po ślubie wchodzi do majątku wspólnego?
To wola darczyńcy decyduje o przynależności określonego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego. Kiedy jednak obdarowanym jest tylko jedna ze stron związku małżeńskiego, a darczyńca postanowił, iż przedmiot darowizny ma należeć do wspólnego majątku małżonków, wówczas drugi małżonek nie staje się przez to stroną umowy darowizny. Przedmiot darowizny zostaje jednak objęty wspólnością ustawową, bez konieczności przyjęcia darowizny przez tego małżonka.
👀 Dowiedz się więcej 👉 Czy darowizna podlega podziałowi przy rozwodzie? 💔
Jakie składniki wchodzą w skład majątku osobistego każdego z małżonków?
Zgodnie z art. 33 KRO, do majątku osobistego małżonków należą m.in.:
- przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa – wszystko, co jedna ze stron posiadała przed ślubem, pozostaje jej wyłącznym majątkiem osobistym;
- przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej – jeśli takiego zastrzeżenia brak, przyjmuje się, że nabyte składniki wchodzą do majątku osobistego;
- przedmioty służące do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków – tj. rzeczy osobiste, ubrania, okulary, narzędzia pracy, które nie są częścią działalności gospodarczej.
- prawa niezbywalne przysługujące tylko jednej osobie – takie jak służebności osobiste, alimenty, odszkodowanie za uszkodzenie ciała, czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę;
- nagrody za osobiste osiągnięcia – na przykład stypendia naukowe, nagrody literackie, czy też sportowe;
- prawa autorskie i prawa pokrewne – majątkowe prawa związane z twórczością, o ile ich przynależność nie wynika z działalności gospodarczej prowadzonej w ramach majątku wspólnego;
- przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego – na przykład, jeśli nieruchomość została kupiona przez współmałżonka za środki, które otrzymał w drodze darowizny.
Darowizna po ślubie a majątek wspólny małżonków – na co zwrócić uwagę?
Kiedy małżonek otrzymuje darowiznę w trakcie trwania małżeństwa, ważna jest intencja, czy też wola darczyńcy oraz właściwa forma aktu notarialnego. Art. 33 KRO wynika, iż darowizna może stanowić majątek wspólny, należący do obojga małżonków, o ile darczyńca wyraźnie zastrzegł, że ma ona taki właśnie charakter. Jeżeli darowizna nie zawiera takiego zastrzeżenia, w świetle prawa uznaje się, że wzbogaca wyłącznie majątek osobisty jednego małżonka.
W praktyce oznacza to, że każde wsparcie finansowe, czy też przekazanie przedmiotu podczas trwania małżeństwa wymaga precyzyjnego określenia, czy darowizna ma wejść do majątku wspólnego małżonków. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczenie odpowiedniej klauzuli w akcie notarialnym darowizny. Klauzula taka eliminuje potencjalne wątpliwości prawne i jasno wskazuje, że dany przedmiot zasila wspólną pulę przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego.
Rola umowy darowizny i jej treści przy podziale wspólności majątkowej po rozwodzie
Oświadczenie darczyńcy złożone w formie aktu notarialnego jest decydujące dla ustalenia przynależności darowizny do majątku osobistego, czy też do wspólnego małżonków. Ma to bowiem szczególne znaczenie przy podziale majątku po rozwodzie.
Jeżeli darowizna jest związana z majątkiem osobistym jednego z małżonków, naturalnym jest, że nie zostanie włączona do majątku wspólnego. W takich przypadkach, prawidłowo sporządzona umowa darowizny może skutecznie zabezpieczyć prawa jednego z małżonków.
💡 Przykład:
Ojciec, chcąc wesprzeć córkę po ślubie, przekazał jej mieszkanie w formie darowizny. W umowie sporządzonej w formie aktu notarialnego wyraźnie wskazano, że obdarowanym ma być wyłącznie jeden z małżonków. W rezultacie nieruchomość wejdzie do jego majątku osobistego i nawet w przypadku rozwodu, nie będzie podlegać podziałowi.
Czy darowizna otrzymana w trakcie trwania małżeństwa wchodzi do majątku wspólnego małżonków? Podsumowanie
✔️ Jeśli w umowie darowizny brak jest wyraźnego wskazania, że przedmiot darowizny ma wchodzić do wspólności majątkowej, przyjmuje się, że zasila on majątek osobisty małżonka.
✔️ Wyraźne zastrzeżenie w akcie notarialnym, że składnik majątku wchodzi do majątku osobistego jednego z małżonków, pozwala uniknąć potencjalnych sporów w przyszłości przy podziale majątku. Taki sposób regulacji darowizn zabezpiecza prawa obdarowanego, ale również pozwala darczyńcom precyzyjnie określić cel, na jaki przeznaczają swoje środki lub dobra.
✔️ Ochrona majątku osobistego ma szczególne znaczenie w kontekście potencjalnego rozwodu lub separacji. Właściwe dokumentowanie darowizn pozwala uniknąć nieporozumień oraz sporów przy podziale majątku.
✔️ Jeśli między Tobą a Twoim małżonkiem obowiązuje rozdzielność majątkowa, a oboje otrzymaliście darowiznę, wówczas w przedmiocie darowizny zostaną określone dwa odrębne udziały, przypisane każdemu z Was.
✔️ Kwestie darowizn przy podziale majątku mogą być skomplikowane, zwłaszcza gdy z umowy darowizny nie wynika wprost, czy obdarowany został jeden czy też obydwoje małżonków. Jeśli potrzebujesz porady prawnej, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką w Poznaniu.
Źródło:
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz