W zależności od okoliczności sprawy, w razie ponownego ślubu można domagać się obniżenia alimentów na dzieci z poprzedniego związku małżeńskiego. Dla zobowiązanego zasądzona przez sąd kwota może być bowiem zbyt wysoka, szczególnie w sytuacji założenia nowej rodziny.
Jak ponowny ślub wpływa na alimenty na dzieci?
Ponowny ślub wpływa na możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego w szczególności, jeżeli z nowego związku małżeńskiego pochodzą kolejne dzieci. Wówczas zobowiązany będzie musiał przyczyniać się do zaspokajania potrzeb nowej rodziny, co stanowi istotną okoliczność przemawiającą za zmniejszeniem dotychczasowego zobowiązania.
✍️ Z praktyki
Aby obniżyć wysokość świadczenia alimentacyjnego na dziecko, złóż wniosek o obniżenie alimentów. Opisz w nim okoliczności Twojej sprawy oraz przywołaj stosowne dowody na potwierdzenie własnych twierdzeń, przykładowo 👉 może to być zaświadczenie o zarobkach.
Czy ponowny ślub zmienia wysokość alimentów?
Ponowny ślub sam w sobie nie zmienia wysokości alimentów. Oznacza to, że ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie spowoduje z mocy prawa:
- wygaśnięcia,
- zmiany
obowiązku alimentacyjnego na rzecz małoletnich dzieci z poprzedniego małżeństwa.
⚖️ Orzecznictwo
Powyższe potwierdza wyrok SN z dnia 14 maja 2002 r., sygn. akt: V CKN 1032/00:
,,Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku’’.
Prawo dotyczące alimentów na dzieci po ponownym ślubie
Zgodnie z art. 138 KRO, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany:
- ⚖️ orzeczenia
- 📝 lub umowy
dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Stosowanie do art. 138 KRO, założenie nowej rodziny może być argumentem przemawiającym za obniżeniem alimentów. Sąd będzie badał wówczas:
- dochody zobowiązanego,
- dochody współmałżonka.
Jakie są obowiązki alimentacyjne po ponownym ślubie?
Po zawarciu nowego związku małżeńskiego jesteś w dalszym ciągu zobowiązany do alimentacji na rzecz dzieci, zarówno z poprzedniego jak i obecnego związku małżeńskiego. Zgodnie z art. 135 KRO, musisz zatem łożyć na dzieci stosownie do:
- swoich majątkowych i zarobkowych potrzeb,
- usprawiedliwionych potrzeb dzieci pochodzących zarówno z poprzedniego związku małżeńskiego, jak i z ponownego ślubu.
⚠️Uwaga
W myśl art. 209 Kodeksu Karnego, niealimentacja na rzecz dzieci pochodzących zarówno z poprzedniego związku małżeńskiego, jak i z ponownie założonej rodziny stanowi przestępstwo!
🧐 Dowiedz się więcej 👉 Co grozi za niepłacenie alimentów? ❌💸
Zawarcie nowego związku małżeńskiego a alimenty na dziecko z poprzedniego związku – podsumowanie
✔️ Jeżeli ponownie wziąłeś ślub, będąc przy tym zobowiązanym do płacenia alimentów na dziecko z poprzedniego małżeństwa jest to okoliczność, która uprawnia do złożenia pozwu o obniżenie alimentów.
✔️ Stopa życiowa dzieci z nowego małżeństwa powinna być równa stopie życiowej jego rodziców. To samo dotyczy dzieci pochodzących z poprzednio zawartego związku małżeńskiego!
✔️ Wysokość alimentów na dzieci zależy od możliwości finansowych zobowiązanego oraz od usprawiedliwionych potrzeb zarówno dzieci z poprzedniego małżeństwa, jak i obecnie założonej rodziny.
✔️ Byli małżonkowie muszą w dalszym ciągu łożyć na swoje dzieci. Ponowny ślub nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem małoletnich dzieci.
✔️ Obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka z poprzedniego małżeństwa wygaśnie dopiero wówczas, kiedy będzie ono potrafiło utrzymać się samodzielnie.
Źródło:
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-138
- https://www.saos.org.pl/judgments/170195
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-135
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-karny-16798683/art-209
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz