Niepłacenie alimentów to zjawisko, które niestety występuje w Polsce masowo. Ma ono zasadniczo dwa źródła – niektórzy zobowiązani nie płacą, ponieważ nie mają ku temu odpowiednich środków, inni zaś po prostu nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego, gdyż po prostu nie chcą. Co zatem warto wiedzieć o niepłaceniu alimentów? Jaka jest kara za niepłacenie alimentów? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o alimenty, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam odpłatnych konsultacji dla klientów z całej Polski, w tym online oraz przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Alimenty Poznań) oraz do kontaktu.
Kara za niepłacenie alimentów – główne wnioski
- Niewywiązywanie się z obowiązku płacenia alimentów może stanowić przestępstwo na gruncie prawa karnego.
- Kara za niepłacenie alimentów to: grzywna, ograniczenie wolności oraz pozbawienie wolności do 1 roku.
- Jeżeli osadzony nie jest w stanie realizować obowiązku alimentacyjnego, uprawniony może zgłosić się po pomoc do Funduszu Alimentacyjnego.
- Zobowiązany musi jednak zwrócić pieniądze wypłacone przez Fundusz Alimentacyjny.
- Długi wynikające ze świadczeń alimentacyjnych ulegają przedawnieniu.
Przeczytaj również: Kiedy można przestać płacić alimenty?
Jakie są kary za niepłacenie alimentów?
Osobie zobowiązanej do płacenia alimentów grożą dolegliwe kary w przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku.
Najbardziej oczywistą konsekwencją jest zajęcie rachunku bankowego przez komornika. Natomiast nie jest to kara w rozumieniu przepisów prawa karnego.
Otóż w Kodeksie karnym postanowiono, iż za niepłacenie alimentów grozi:
- grzywna,
- kara ograniczenia wolności
- albo kara pozbawienia wolności do roku.
Jeżeli jednak dłużnik alimentacyjny naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, jego odpowiedzialność jest bardziej surowa – karą może być bowiem grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz także: Jak napisać pozew o alimenty?
Czy niepłacenie alimentów to przestępstwo?
Zgodnie z obecnym stanem prawnym niepłacenie alimentów może stanowić przestępstwo w rozumienia prawa karnego, jednakże muszą zostać ku temu spełnione 3 warunki. Zostało ono skodyfikowane w art. 209 Kodeksu karnego.
Po pierwsze, aby móc mówić o przestępstwie, dana osoba musi być prawnie zobowiązana do uiszczania świadczeń alimentacyjnych. Oznacza to, że niezbędny jest wyrok w sprawie albo ugoda zawarta przed mediatorem.
Drugą kwestią jest zwłoka w płatnościach. Otóż zgodnie z przepisami musi ona wynosić równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.
Trzecim warunkiem jest motywacja sprawcy. Otóż zobowiązany musi celowo uchylać się od płacenia alimentów. Jeżeli zaległości powstały na przykład w wyniku choroby, nie można mówić o przestępstwie.
Przestępstwo niealimentacji jest zagrożone karą ograniczenia wolności, karą pozbawienia wolności lub grzywną.
Kara więzienia za niepłacenie alimentów
Pozbawienie wolności jest najsurowszą karą, jaka może zostać orzeczona wobec osoby, która dopuściła się przestępstwa niealimentacji. Zasadniczo kara ta ma wymiar do jednego roku. Natomiast jeżeli sprawca naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, wówczas wymiar kary wzrasta do dwóch lat.
Tego typu kara zwykle jest orzekana w warunkach skrajnych, w przypadku gdy uchylanie się od płacenia alimentów ma charakter uporczywy i rażący.
Sprawdź także: Kiedy sąd odbiera dziecko matce

Kara grzywny za niepłacenie alimentów
W przypadkach mniejszej wagi sądy wymierzają sprawcom przestępstwa niealimentacji karę grzywny. Otóż zgodnie z art. 33 §1 KK grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych oraz w określonej wysokości jednej stawki. Najniższa liczba stawek dziennych wynosi 10, z kolei najwyższa 540, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Sprawdź także: Adwokat Sprawy Karne
Dłużnik alimentacyjny w zakładzie karnym – co robić?
Jeżeli dłużnik alimentacyjny przebywa w zakładzie karnym, sytuacja uprawnionego do pobierania świadczenia może być trudna. Nie wszyscy osadzeni mogą bowiem wykonywać pracę, a przecież nie otrzymują oni wynagrodzenia za pracę, którą wykonywali przed zapadnięciem wyroku.
Jeżeli osadzony pracuje, kierownik zakładu karnego jest uprawniony do zajęcia części jego wynagrodzenia na poczet wydatków związanych z obowiązkiem świadczenia alimentacyjnego. W przeciwnej sytuacji osobom uprawnionym przysługują świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Uzyskiwane w ten sposób pieniądze służą do zaspokajania potrzeb uprawnionego. Z punktu widzenia zobowiązanego nie stanowią one podstawy do zwolnienia od obowiązku alimentacyjnego. Co więcej, Fundusz zyskuje roszczenie regresowe wobec zobowiązanego. Oznacza to, że będzie on musiał uregulować dług, który powstanie w wyniku wypłacania pieniędzy uprawnionemu.
Przebywanie przez dłużnika alimentacyjnego w zakładzie karnym nie zwalnia go więc ze zobowiązań związanych z obowiązkiem alimentacyjnym.

Czy dług alimentacyjny się przedawnia?
Zgodnie z obecnym stanem prawnym roszczenia alimentacyjne przedawniają się po upływie 3 lat. W praktyce oznacza to, że można przed sądem dochodzić jedynie pieniędzy za okres 3 lat wstecz. Reguła ta odnosi się jednak do osób pełnoletnich. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci.
Otóż bieg terminu przedawnienia nie może rozpocząć się w trakcie istnienia władzy rodzicielskiej. Oznacza to, że dzieci mogą zasadniczo dochodzić roszczeń alimentacyjnych do ukończenia 21 roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta wychodzi za mąż przed dniem swoich 18. urodzin. Wówczas z chwilą zawarcia małżeństwa staje się ona pełnoletnia.
Jest jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Otóż każda miesięczna rata alimentów ma swój termin płatności. Ma on bezpośrednie przełożenie na bieg terminu przedawnienia. W praktyce oznacza to, że dług alimentacyjny przedawnia się stopniowo, począwszy od najdawniejszych rat.
Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany. Dzieje się tak wskutek podjęcia każdej czynności przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, która została przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Może to więc być na przykład złożenie pozwu bądź zawezwanie do próby ugodowej.
Dziękuję za przeczytanie artykułu „Kara za niepłacenie alimentów”. Być może zainteresują Cię także inne artykuły na moim blogu.
Sprawdź również: kontakty z dzieckiem po rozwodzie
Potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rodzinnych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. W sprawach rodzinnych warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Uwaga: Uprzejmie informuję, że nie udzielam bezpłatnych porad prawnych przez telefon. Jeśli szukasz pomocy możesz umówić się na odpłatną konsultację prawną w cenie 200 zł.

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz