Jak ma się do siebie rozwód z orzeczeniem o winie, a podział majątku? Otóż orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy małżonka może być ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym. Wiele zależy jednak od okoliczności Twojej sprawy oraz od wprawy Twojego adwokata.
Czy orzeczenie o winie wpływa na podział majątku?
Orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy małżonka może mieć wpływ na to, jak sąd podzieli majątek małżonków. Oznacza to, że małżonek, który został wcześniej uznany przez sąd za wyłącznie winnego w rozpadzie pożycia, może uzyskać mniej niż połowę majątku w postępowaniu działowym.
Orzecznictwo ⚖️
Bardzo ważny i precedensowy wyrok w kwestii rozwodu z orzeczeniem o winie a podziału majątku po rozwodzie zapadł 16 listopada 2023 r. (sygn.. akt: II CSKP 1401/22), w którym to SN stwierdził, iż ważnym powodem przemawiającym za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym może być orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy drugiego współmałżonka.
Jak uzyskać korzystny podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie?
Aby po rozwodzie z orzekaniem o winie uzyskać korzystny podział majątku w pierwszej kolejności należy odwoływać się do argumentów matematycznych, takich jak kwestionowanie wartości poszczególnych składników majątkowych, wchodzących w skład majątku wspólnego.
🎯 Z praktyki
Na jakim polu będzie toczyła się oś sporu w sprawie o podział majątku po rozwodzie z orzeczeniem o winie?
⚔️ Ten z małżonków, który chce zachować dany składnik (przykładowo👉 dom, firmę), będzie chciał wykazać, że jest on wart jak najmniej.
⚔️ Drugi z małżonków będzie walczył o wykazanie, że wartość tego aktywa jest możliwie wysoka.
Rozwód z orzeczeniem o winie a nierówny podział majątku
Udziały małżonków w majątku wspólnym są równe. Jednakże zgodne z art. 43 § 2 KRO, z ważnych powodów możesz żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z Was przyczynił się do powstania tego majątku.
⚖️ Jak podkreśla się w orzecznictwie:
,,żadne „ważne powody” nie stanowią podstawy takiego orzeczenia, jeżeli stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego jest równy, a jednocześnie – nawet różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania tego majątku nie stanowi podstawy ustalenia nierównych udziałów, jeżeli nie przemawiają za tym „ważne powody”.
Sprawdź – Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?
Jakie „ważne powody” stanowią podstawę do orzeczenia nierównych udziałów przy podziale majątku wspólnego po rozwodzie z orzekaniem o winie?
Chodzi tutaj o takie zachowania małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, które jednoznacznie można uznać za:
- uszczuplające majątek wspólny,
- nieprzyczyniające się do jego powiększania.
Z praktyki ⚖️
Doświadczenie pokazuje mi, że najczęstszym powodem orzekania nierównych udziałów jest uzależnienie winnego od:
- 🍷 alkoholu,
- 💊 narkotyków,
- 🎰 hazardu.
W każdym przypadku dokładnej oceny dokonuje sąd, który nie tylko decyduje o tym, czy orzec nierówne udziały, ale także, w jaki sposób określić udziały małżonków.
Kto może wystąpić z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów przy podziale majątku po rozwodzie z orzekaniem o winie?
Z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów mogą wystąpić:
- 👰🤵 sami małżonkowie;
- 👥 spadkobiercy małżonków, o ile powództwo o rozwód zostało wytoczone przed śmiercią spadkodawcy;
- 🧓 prokurator.
Czy zdrada może usprawiedliwiać nierówny podział majątku po rozwodzie?
Zdrada małżeńska często idzie w parze z orzeczeniem rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka. Ten z kolei może przemawiać za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym. Oznacza to, że zdrada może mieć wpływ na podział majątku.
Dobry adwokat jest w stanie wykorzystać zdradę jednego z małżonków, aby sprytnie poprowadzić Twoją sprawę rozwodową. A przy okazji połączyć ją z korzystnym podziałem majątku! 😉
🧐 Dowiedź się więcej 👉👉 Zdrada a podział majątku 💔💰
Orzeczenie o winie a podział majątku przed sądem – podsumowanie
✔️ Sprawa o podział majątku może być jedną z konsekwencji rozwodu z orzeczeniem o winie.
✔️ Zasadniczo małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z uzasadnionych przyczyn sąd może jednak orzec nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków.
✔️ Powodem do takiego rozstrzygnięcia może być na przykład alkoholizm, narkomania czy też uzależnienie od hazardu. Jednak to nie jedyne przyczyny!
✔️ W każdym przypadku sąd przed wydaniem orzeczenia dokładnie bada wszelkie okoliczności sprawy.
Źródła:
- https://www.saos.org.pl/judgments/385229
- https://lexlege.pl/krio/art-43/
- https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/920874-wspolny-udzialy.html
- https://www.prawo.pl/prawo/podzial-majatku-po-rozwodzie-wg-sn-nierowne-,498144.html
- https://www.profinfo.pl/blog/podzial-majatku-wspolnego-przed-rozwodem-i-po-rozwodzie/
- https://arslege.pl/wspolnosc-ustawowa-majatek-wspolny/k2/a438/
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/podzial-majatku/278032,Nierowne-udzialy-w-majatku-wspolnym-malzonkow.html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz