W trakcie rozwodu małżonkowie zwykle próbują na nowo ułożyć sobie życie. Wiele osób jest już zaangażowana w związek z nową osobą w trakcie rozwodu. Czy związek z osobą w trakcie rozwodu jest dopuszczalny? Czy taka relacja może być powodem przegrania sprawy o rozwód? Wszystkie te kwestie wyjaśnię w artykule „Związek z osobą w trakcie rozwodu”.
Pamiętaj, że jeśli przechodzisz rozwód, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam konsultacji rozchodzącym się parom z całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Rozwody Poznań) oraz do kontaktu!
Związek z osobą w trakcie rozwodu – główne tezy
- Związek z osobą w trakcie rozwodu zwykle nie stanowi o winie małżonka, który wchodzi w taką relację.
- Często związek z nową osobą wykorzystywany jest przez drugiego małżonka, jako dowód na wcześniejszą niewierność.
- Skuteczność takich zarzutów uzależniona jest od okoliczności Twojej konkretnej sprawy.
- Kluczowe jest to, co jest możliwe do wykazania przed sądem, z wykorzystaniem dostępnych Ci dowodów.
- Przed ujawnieniem się z nowym partnerem, warto skonsultować się z adwokatem, aby nie popełnić błędu.

Związek w trakcie rozwodu – czy jest zdradą?
Zwykle związek z osobą w trakcie co do zasady nie przesądza o winie małżonka. Jednak w niesprzyjających okolicznościach może być wykorzystany przez drugą stronę. Wszystko zależy od okoliczności Twojej sprawy o rozwód. A w szczególności od tego, czy:
związek z nową osobą nastąpił już po tym, jak rozbiło się Twoje małżeństwo, czy jeszcze w trakcie rozpadu?
Może wyjaśnię Ci to na przykładach.
Przykład nr 1.
Pani Halinie od dawna nie układa się z mężem, który nadużywał alkoholu i zdradzał ją z licznymi kobietami. Pani Halina zebrała dowody na zdrady i alkoholizm męża, udała się do adwokata, opracowała strategię i wniosła pozew o rozwód z winy męża. Po złożeniu pozwu poznała Pana Grzegorza, z którym weszła w nieformalną relację i przeprowadziła się do niego.
W tej sytuacji nie będziemy mieć do czynienia z winą Pani Haliny. Winny będzie mąż, którego naganne zachowanie bezpośrednio przyczyniło się do rozpadu małżeństwa.
Przykład nr 2.
Pani Monika oraz Pan Mariusz od dawna nie potrafili się dogadać. Każde z nich zachowywało się poprawnie, nie mieli „nikogo na boku”. Zwyczajnie, przestali się kochać. Zgodnie wnieśli o rozwód, jednak tuż przed pierwszą rozprawą zdarzył im się „pożegnalny seks”. Pan Maciej zmienił zdanie i chciał powrotu do żony, a ona już poznała nową osobę.
W tej sytuacji mogą małżonkowie prawdopodobnie nie dostaną rozwodu. Sąd orzeknie, że skoro niedawno współżyli, to nadal łączy ich więzi fizyczna. Nie ma przesłanek rozwodowych. Jeśli Pan Maciej zmieni zdanie i będzie domagał się winy Pani Moniki, to może mieć całkiem duże szanse. Nowa relacja Pani Moniki może przesądzić o jej winie.
Przykład nr 3.
Pan Michał od dawna miał kochankę. Postanowił wyczekać na odpowiedni moment, aby rozwieść się z Panią Natalią. Regularnie wszczynał awantury i psuł atmosferę w domu. W końcu małżonkowie zamieszkali oddzielnie. Po jakimś czasie Pani Natalia zaczęła się spotykać z nowym partnerem. Pan Michał sprytnie wykorzystał sytuację i wniósł pozew o rozwód z winy żony.
Jeśli Pan Michał będzie sprytny i:
- wykaże, że problemy w małżeństwie były przejściowe,
- ukryje swoją zdradę,
- wykaże, że nowy związek żony przelał czarę goryczy,
To będzie mieć szansę, aby dostać rozwód z winy żony!
Przywołuję te przykłady, aby Ci uświadomić, że nie jest tak różowo, jak to możesz wyczytać w Internecie. Rzeczywiście, rozpoczęcie nowego związku w trakcie rozwodu zwykle nie przesądza o winie. Jednak wszystko zależy od okoliczności Twojej konkretnej sprawy oraz od tego, co obie strony mogą udowodnić.

Zdrada po złożeniu pozwu o rozwód
Zwykle nie należy traktować w kategoriach zdrady małżeńskiej, jeśli doszło do poznania kogoś po złożeniu pozwu rozwodowego. Skoro postępowanie w przedmiocie rozwodu zostało już zainicjowane, musiało dojść do faktycznego rozpadu małżeństwa. Oznacza to również, że w razie rozpatrywanie przez sąd kwestii winy za rozpad pożycia okoliczność poznania kogoś nowego nie będzie miała charakteru obciążającego.
Zauważ, że sytuacja, w której poznajesz kogoś po złożeniu pozwu rozwodowego jest diametralnie inna, niż ta, w której zbliżasz się z kimś, kto był już blisko Ciebie. Pozwól, że znowu posłużę się przykładem z mojej praktyki adwokackiej.
Przykład nr 4.
Pan Damian ciężko przechodził przez rozwód z żoną. Jeszcze w trakcie małżeństwa przyjaźnił się z Panią Agnieszką. Oprócz przyjaźni absolutnie nic więcej ich nie łączyło. Jednak rozwód bardzo ich zbliżył i w trakcie postępowania nawiązali romans.
Relacja Pana Damiana i Pani Agnieszki nie była przyczyną rozpadu małżeństwa i nie powinna przesądzić o winie Pana Damiana. Jednak pełnomocnik żony Pana Damiana z pewnością będzie próbował wykazać, że romans miał miejsce jeszcze w trakcie małżeństwa i przypisać winę Panu Damianowi.

Związek z osobą w trakcie rozwodu a kwestia winy w orzecznictwie Sądu Najwyższego
Wielu małżonków, którzy przed uzyskaniem rozwodu weszli w nowe związki, zastanawia się, w jaki sposób ta okoliczność zostanie zinterpretowana przez sąd. Tymczasem sądy zwracają uwagę na to, jak na tego typu sprawy zapatruje się Sąd Najwyższy.
Z perspektywy sądu rozpatrującego Twoją sprawę o rozwód podejście Sądu Najwyższego jest bardzo ważne. Jeśli sąd wyda wyrok sprzeczny z linią orzeczniczą SN, to z dużym prawdopodobieństwem taki wyrok zostanie uchylony w postępowaniu apelacyjnym. A sędzia popsuje sobie statystyki.
W tym kontekście warto przytoczyć kilka orzeczeń Sądu Najwyższego.
Otóż w jednym z nich stwierdzono wprost, iż związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 września 2000 r., sygn. akt IV CKN 112/2000, OSNC 2001/3 poz. 41).
Z kolei w innym orzeczeniu przyznano, że nie pozostaje jednak bez znaczenia dla oceny przesłanek rozwodowych określonych w art. 56 kro. Jeżeli małżonek, który nie wyraża zgody na rozwód i któremu w myśl art. 57 § 1 w zw. z art. 56 § 1 kro nie można przypisać winy rozkładu pożycia, po wystąpieniu rozkładu pożycia zachowuje się w stosunku do drugiego małżonka w sposób niewłaściwy i naganny, to należy rozważyć, czy w tych okolicznościach jego odmowa zgody na rozwód nie powinna być oceniona jako sprzeczna z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu art. 56 § 3 kro (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 marca 2003 r., sygn. akt II CKN 1270/2000, niepublikowany).
Współżycie z inną osobą w trakcie rozwodu
A co jeśli po złożeniu pozwu o rozwód jedno z małżonków rozpoczęło współżycie seksualne z inną osobą, ale bez budowania z nią związku? Stosunkowo często klientki donoszą mi, że przyłapały mężów na tym, że po złożeniu pozwu o rozwód umawiają się z prostytutkami.
W gruncie rzeczy takie zachowanie należy oceniać podobnie jak związek z nową osobą. Czyli jeśli mąż zaczął spotykać się z prostytutkami już po faktycznym rozpadzie małżeństwa, to jest to jego sprawa (i zdrowie). Natomiast jeśli żona wykaże, że mąż parał się takimi eskapadami jeszcze w trakcie małżeństwa, to będzie można przypisać mu winę.
Związek z osobą w trakcie rozwodu – podsumowanie
Jak widzisz, związek z osobą w trakcie rozwodu co do zasady nie będzie mieć wpływu na kwestię winy. Teoretycznie, możesz zacząć spotykać się z nowym partnerem lub przeprowadzić się do nowej partnerki. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, co możesz udowodnić w sądzie. A Twój małżonek będzie robił wszystko, aby wykazać, że to właśnie Twój nowy związek jest przyczyną Waszego rozwodu.
Zanim zdecydujesz się na ujawnienie Twojego nowego związku skonsultuj się z adwokatem lub radcą prawnym. Nie pozwól sobie na popełnienie błędu na ostatniej prostej w Twojej walce o korzystny rozwód.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz