Zawieszenie sprawy rozwodowej jest możliwe!
Procedura cywilna przewiduje co najmniej kilka okoliczności, w których postępowanie sądowe ulega zawieszeniu. Jednak w sprawach rozwodowych oprócz kwestii proceduralnych ważna jest kwestia zawieszenia postępowania w celu ewentualnego ratowania małżeństwa. Wytłumaczę Ci na tym to polega zawieszenie rozwodu.
Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie rozwodowej, to zapraszam do skorzystania z konsultacji. W sprawach rozwodowych doradzam klientom z całej Polski, w tym także online lub telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Rozwody Poznań) oraz do kontaktu:
Zawieszenie sprawy rozwodowej
Cechą charakterystyczną postępowania rozwodowego jest możliwość zawieszenia sprawy rozwodowej z uwagi na ewentualne widoki powrotu małżonków do wspólnego pożycia.
Zawieszenie postępowania rozwodowego może nastąpić przez:
- sąd – z urzędu,
- strony – na ich zgodny wniosek.
 
Przeczytaj również – Zdrada emocjonalna a rozwód
Zawieszenie sprawy rozwodowej przez sąd – przesłanki
W sprawie rozwodowej sąd dysponuje szczególną przesłanką, na której podstawie może zawiesić postępowanie. Jeżeli w toku sprawy sąd uzna, że istnieją szanse na utrzymanie pożycia małżeńskiego między małżonkami, to z urzędu może zawiesić postępowanie.
To czy sąd skorzysta z tego uprawnienia, zależy od okoliczności danej sprawy. Jeżeli kategorycznie oświadczysz przed sądem, że nie zdecydujesz się na dalsze życie z małżonkiem, to nikt nie stwierdzi, że istnieją szanse na ratowanie małżeństwa.
Pamiętaj jednak, że sąd może uznać, że Twoje oświadczenia nie są odzwierciedleniem rzeczywistości. Jeżeli utrzymujesz dobre stosunki z małżonkiem, wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe, to sąd stwierdzi, że nie istnieją przesłanki dla rozwodu. Tym samym da Wam jeszcze czas na odbudowanie relacji i może zdecydować się na zawieszenie sprawy rozwodowej.
Warto też wiedzieć, że sam fakt, że mieszkasz z małżonkiem, nie oznacza jeszcze, że możesz się z nim pogodzić. Jeżeli sąd będzie chciał zawiesić postępowanie, będzie musiał połączyć ten fakt z jakąś dodatkową przyczyną.
Ważne jest też, że sąd może zawiesić postępowanie na tej podstawie tylko raz.
Zawieszenie sprawy rozwodowej przez sąd – jak się bronić?
Jeżeli sąd zdecyduje się zawiesić postępowanie rozwodowe, nie oznacza to z góry, że sprawa rozwodowa się wydłuży. Nie musisz na siłę godzić się z małżonkiem. Pozostaje Ci bowiem możliwość złożenia zażalenia.
Odwołanie się od postanowienia o zawieszeniu postępowania rozwodowego ma jednak bardzo znaczącą wadę. Zażalenie wnosi się do sądu apelacyjnego. Oznacza to, że jest duże prawdopodobieństwo, że na decyzję będziesz musiał długo poczekać. Może okazać się, że szybciej będzie złożyć wniosek o podjęcie postępowania, gdy miną trzy miesiące od jego zawieszenia (o czym przeczytasz niżej).
Zawieszenie postępowania rozwodowego na zgodny wniosek stron
Często jednak zdarza się, że w ogromie emocji i po wielu przemyśleniach, małżonkowie chcą sobie dać jeszcze czas na podjęcie ostatecznej decyzji o rozstaniu. Istnieje wtedy możliwość, by zawiesić postępowanie rozwodowe w danym momencie – bez konieczności wycofywania pozwu.
Jeżeli potrzebujesz jeszcze czasu, możesz złożyć wniosek o zawieszenie sprawy rozwodowej, ale Twój wniosek musi poprzeć strona przeciwna.
Postępowanie na zgodny wniosek stron może zostać zawieszone tylko raz. Ma to zapobiec przedłużaniu sprawy i zmotywować do ostatecznego podjęcia decyzji.
Sprawdź również: Zdrada małżeńska – konsekwencje prawne
Zawieszenie rozwodu – skutki
Kluczową kwestią jest, jakie skutki niesie za sobą zawieszenie sprawy rozwodowej.
Po pierwsze, postępowania nie można podjąć wcześniej niż przed upływem 3 miesięcy od dnia zawieszenia. Niezależnie od tego, czy to sąd podjął decyzję o zawieszeniu postępowania, czy nastąpiło na wspólny wniosek małżonków, sąd musi podjąć postępowanie, jeżeli przynajmniej jedna strona o to wnosi.
Po drugie, jeżeli zawieszona sprawa rozwodowa nie zostanie podjęta, to ulegnie umorzeniu. Jeżeli ani Ty ani Twój małżonek nie wniesiecie o podjęcie postępowania w ciągu roku od jego zawieszenia, to sąd je umorzy. W takiej sytuacji oczywiście będziecie mogli wnieść pozew o rozwód ponownie. Ale jeżeli zależy Ci na rozstaniu, to pamiętaj, że znacznie wydłuży to cały jego przebieg, bo sprawa będzie się toczyć zupełnie od początku.
Pamiętaj też, że jeżeli strona pozwana nie zjawi się na pierwszym posiedzeniu w sprawie o rozwód, to sąd również zawiesi postępowanie rozwodowe.
Więcej na temat czasu trwania sprawy rozwodowej przeczytasz tutaj: Ile trwa rozwód?.
Cel zawieszenia sprawy rozwodowej
Na koniec trzeba postawić sobie pytanie, czy warto zawieszać postępowanie rozwodowe. Sąd podejmie tę decyzję za Was, jeżeli uzna, że są szanse na dojście do porozumienia i odbudowanie Waszego związki.
Jeżeli jednak masz wrażenie, że istnieje szansa na porozumienie z małżonkiem, to dobrze jest wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Nie musisz czekać na postanowienie sądu, ale możesz wraz z małżonkiem zawnioskować o zawieszenie sprawy rozwodowej. Jeżeli chcesz dać szansę Twojemu małżeństwo, to warto zawiesić postępowania – to zawsze dodatkowe trzy miesiące na przemyślane.
Pamiętaj jednak, by konsultować takie decyzje z pełnomocnikiem. Razem zdecydujecie o tym, jaki moment będzie najlepszy dla złożenia takiego wniosku.
Radca prawny lub adwokat podpowiedzą Ci także, jak postąpić w sytuacji, gdy sąd zawiesił postępowanie z urzędu wbrew Twojej woli.
Sprawdź również nasz wpis – Zdrada po alkoholu
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
poproszę o poradę w sprawie postępowania rozwodowego
Dzień dobry,
Pani Anno, zapraszam do umówienia się na konsultację. Proszę napisać na adres biuro@slupinska.eu. Na pewno odpowiem.
pozdrawiam
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat