Procedura cywilna przewiduje co najmniej kilka okoliczności, w których postępowanie sądowe ulega zawieszeniu. Jednak w sprawach rozwodowych oprócz kwestii proceduralnych ważna jest kwestia zawieszenia postępowania w celu ewentualnego ratowania małżeństwa.
Czy można zawiesić postępowanie rozwodowe?
Tak. Cechą charakterystyczną postępowania rozwodowego jest możliwość zawieszenia sprawy rozwodowej z uwagi na ewentualne widoki powrotu małżonków do wspólnego pożycia.
Zawieszenie postępowania rozwodowego może nastąpić przez:
- ⚖️ sąd – z urzędu,
- 📝 strony – na ich zgodny wniosek.
⚠️Uwaga!
Zgodnie z art. 440 KPC, sąd może zawiesić sprawę tylko raz w toku postępowania!
Kiedy sąd może zawiesić rozwód?
Jeżeli w toku rozprawy sąd nabierze przekonania, że istnieją szanse na utrzymanie pożycia małżeńskiego między małżonkami, to z urzędu może zawiesić postępowanie.
Organ orzekający może uznać, że Twoje oświadczenia nie są odzwierciedleniem rzeczywistości. Jeżeli utrzymujesz dobre stosunki z małżonkiem, wspólnie prowadzicie gospodarstwo domowe, to sąd stwierdzi, że nie istnieją przesłanki dla rozwodu. Tym samym da Wam jeszcze czas na odbudowanie relacji i może zdecydować się na zawieszenie sprawy rozwodowej.
⚠️Uwaga!
Sam fakt, że mieszkasz z małżonkiem, nie oznacza jeszcze, że możesz się z nim pogodzić. Jeżeli sąd będzie chciał zawiesić postępowanie, będzie musiał połączyć ten fakt z jakąś dodatkową przyczyną.
Zawieszenie postępowania rozwodowego na zgodny wniosek stron
Jeżeli potrzebujesz jeszcze czasu na podjęcie ostatecznej decyzji o rozstaniu, możesz zgłosić wniosek o zawieszenie sprawy rozwodowej. Twój wniosek musi poprzeć strona przeciwna! Tym sposobem, nie musisz wycofywać pozwu o rozwód.
Postępowanie na zgodny wniosek stron może zostać zawieszone tylko raz. Ma to zapobiec:
- przedłużaniu sprawy,
- zmotywować do ostatecznego podjęcia decyzji.
Jak napisać wniosek o zawieszenie sprawy rozwodowej?
Wniosek z prośbą o zawieszenie sprawy rozwodowej należy złożyć w sądzie, w którym toczy się Twoja sprawa o rozwód. Oczywiście, musisz go należycie uzasadnić. A zatem.. powołaj się na fakt podjęcia rozmów odnośnie ratowania małżeństwa oraz brak całkowitego ustania łączących Was więzi tj.:
- 💏 więzi fizycznej,
- 🏚️ więzi gospodarczej,
- ❤️ więzi duchowej.
⚠️Uwaga!
Sąd zawiesi postępowanie, gdy Twój małżonek również wyrazi taką wolę!
Jak długo może trwać zawieszenie rozwodu?
Zgodnie z art. 428 § 2 KPC, postępowania rozwodowego nie można podjąć wcześniej niż przed upływem trzech miesięcy od dnia zawieszenia. Niezależnie od tego, czy to sąd podjął decyzję o zawieszeniu postępowania, czy nastąpiło na wspólny wniosek małżonków – sąd musi podjąć postępowanie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron o to wnosi.
Jeżeli zawieszona sprawa rozwodowa nie zostanie podjęta, to ulegnie umorzeniu. Kiedy tak się stanie? Jeżeli ani Ty ani Twój małżonek nie wniesiecie o podjęcie postępowania w ciągu roku od jego zawieszenia. W takiej sytuacji będziecie mogli wnieść pozew o rozwód ponownie.
⏰ Jeżeli zależy Ci na rozstaniu, to pamiętaj, że znacznie wydłuży to cały jego przebieg. Sprawa będzie się toczyć zupełnie od początku!
Zawieszenie sprawy rozwodowej przez sąd – jak się bronić?
Jeżeli sąd zdecyduje się zawiesić postępowanie rozwodowe, nie oznacza to z góry, że sprawa rozwodowa się wydłuży. Pozostaje Ci możliwość złożenia zażalenia.
⚖️📃 Z praktyki:
Zażalenie wnosi się do sądu apelacyjnego. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że na decyzję będziesz musiał długo poczekać. Może okazać się, że szybciej będzie złożyć wniosek o podjęcie postępowania, gdy miną 3 miesiące od jego zawieszenia.
Kiedy warto zawiesić postępowanie w sprawie rozwodowej? – podsumowanie
Jeżeli masz wrażenie, że istnieją widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego, to dobrze jest wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Nie musisz czekać na postanowienie sądu! Możesz wraz z małżonkiem zawnioskować o zawieszenie sprawy rozwodowej.
Dlaczego warto zawieszać postępowanie? To zawsze dodatkowe 3️ miesiące na przemyślenia!
Pamiętaj jednak, by konsultować takie decyzje z adwokatem. Razem zdecydujecie o tym, jaki moment będzie najlepszy dla złożenia takiego wniosku.
Źródła:
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/sprawa-rozwodowa/741626,Rozwod-krok-po-kroku.html
- https://arslege.pl/zawieszenie-postepowania-na-zgodny-wniosek-stron/k14/a7819/
- https://lexlege.pl/krio/art-56/
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/pozew-rozwodowy/776132,Cofniecie-pozwu-rozwodowego.html
- https://arslege.pl/zawieszenie-postepowania-w-sprawach-o-rozwod-lub-separacje/k14/a9443/
- https://arslege.pl/zazalenia-na-postanowienia-sadu-pierwszej-instancji-i-zarzadzenia-przewodniczacego/k14/a9357/
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
poproszę o poradę w sprawie postępowania rozwodowego
Dzień dobry,
Pani Anno, zapraszam do umówienia się na konsultację. Proszę napisać na adres biuro@slupinska.eu. Na pewno odpowiem.
pozdrawiam
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat