Nierzadko osoby, od których zasądzono alimenty, nie wywiązują się ze swojego obowiązku. W ten sposób cierpią osoby uprawnione do pobierania świadczeń, a ponadto powstaje zadłużenie, które niekiedy sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sprawę o alimenty można skierować do komornika, aby podjął czynności windykacyjne. W tym celu konieczny jest wniosek do komornika o alimenty – jak go napisać?
Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o rozwód lub o alimenty, to możesz skorzystać z moich usług. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód i alimenty. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Alimenty Poznań) oraz do kontaktu.
Wniosek do komornika o alimenty – podsumowanie
- Spełnianie świadczeń alimentacyjnych jest obowiązkiem rodziców względem dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.
- W niektórych przypadkach alimenty należą się także byłemu małżonkowi od drugiego byłego małżonka.
- Często o kwestii alimentów rozstrzyga sąd – w sprawie o rozwód albo w odrębnym postępowaniu.
- Jeżeli zobowiązany nie respektuje orzeczenia sądu, wówczas można skierować sprawę do komornika.
- Do wszczęcia czynności przez komornika potrzeby jest odpowiedni wniosek, który spełnia określone wymagania.
- Wniosek składany u komornika zasadniczo jest wolny od opłat.
Obowiązek alimentacyjny
Obowiązek alimentacyjny obciąża rodziców względem dzieci, które nie są w stanie się samodzielnie utrzymać, a także małżonków w niektórych przypadkach – gdy jeden z małżonków wskutek orzeczenia rozwodu znajduje się w niedostatku oraz gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnego małżonka niewinnego. Polega on na dostarczaniu środków pieniężnych w wysokości, która pozwala na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb.
Czasami jednak dochodzi do powstania zaległości alimentacyjnych. Mogą one wynikać niekoniecznie ze złej woli osoby zobowiązanej, ale i z przyczyn losowych, na przykład choroby bądź utraty pracy. Każdą sprawę należy więc rozpatrywać indywidualnie.
A jak wygląda dochodzenie alimentów?
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych często odbywa się już na etapie sprawy o rozwód. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podnieść tego rodzaju roszczenie w odrębnym postępowaniu. W tym celu konieczne jest przygotowanie wniosku, który może zostać zawarty w pozwie o rozwód bądź w pozwie o alimenty.
Sąd po zbadaniu wszystkich okoliczności sprawy wydaje wyrok, w którym określa wysokość zobowiązania alimentacyjnego. Gdyby jednak okazało się, że zobowiązany nie wywiązuje się ze świadczeń, wówczas pozostaje złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności oraz dołączenie do niego wyroku. Po upływie kilkunastu dni sąd powinien przesłać pocztą ten sam wyrok z klauzulą wykonalności.
Kolejnym krokiem jest skierowanie wniosku do komornika o alimenty. Zaraz wyjaśnię Ci, jak to zrobić i co powinien zawierać taki wniosek.
Wniosek do komornika o alimenty
Wniosek do komornika o alimenty powinien zostać przygotowany na piśmie.
Tego typu wniosek powinien zawierać takie elementy jak:
- miejsce i data sporządzenia;
- wskazanie kancelarii komorniczej, do której jest on adresowany;
- dane personalne wierzyciela (imię i nazwisko, adres, numer PESEL, NIP, numer telefonu, numer rachunku bankowego, dane pełnomocnika, jeżeli występuje w sprawie, dane małoletnich, jeżeli alimenty ich dotyczą);
- dane personalne dłużnika (imię i nazwisko, adres, numer PESEL, NIP, imiona rodziców);
- informacje dotyczące tytułu wykonawczego (data wydania wyroku, oznaczenie sądu, sygnatura sprawy, data nadania klauzuli wykonalności);
- wartość egzekucji;
- sformułowanie wniosku egzekucyjnego;
- określenie zakresu egzekucji (z wynagrodzenia za pracę, z wierzytelności z rachunku bankowego, z ruchomości, z innych wierzytelności, z innych praw majątkowych, czy też ze wszystkich powyższych sposobów);
- własnoręczny podpis;
- oświadczenie o wyborze komornika;
- wymienienie załączników.
Warto podkreślić, że masz dowolność w wyborze komornika, który poprowadzi egzekucję. Niemniej jednak dobrze, jeżeli weźmiesz pod uwagę kilka kwestii. Otóż warto zdecydować się na komornika, który prowadzi kancelarię niedaleko miejsca zamieszkania dłużnika. Może się bowiem okazać, że dłużnik ma jeszcze inne długi i jest znany komornikowi, co może ułatwić egzekucję. Dobrze również, jeśli zasięgniesz opinii o komornikach w Internecie lub wśród znajomych.
A jak wygląda kwestia opłaty od wniosku? Zaraz odpowiem na to pytanie.
Wniosek do komornika o alimenty – opłata
Zasadniczo złożenie wniosku do komornika o alimenty jest zwolnione od opłat. Niemniej jednak jeżeli komornik będzie musiał podjąć czynności zmierzające do znalezienia majątku dłużnika, wówczas konieczne stanie się uiszczenie opłat. Co ważne, w razie gdy poszukiwania te przyniosą zamierzony skutek, komornik zwróci opłatę.

Alimenty to bardzo ważne świadczenie, które pozwala zaspokoić usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Nie zawsze jednak uzyskanie orzeczenia sądowego sprawia, że zobowiązany wywiąże się ze świadczeń. W takim przypadku konieczne staje się skierowanie sprawy do egzekucji komorniczej, w związku z czym należy przygotować odpowiedni wniosek.
Potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz