Mobilność współczesnego społeczeństwa doprowadziła do tego, że coraz częściej spotykanym zjawiskiem są małżeństwa międzynarodowe. Wielu obywateli Polski chętnie wiąże się z obywatelami USA. Niektóre związki po pewnym czasie ulegają rozpadowi. I tu pojawia się kluczowe pytanie – jak przeprowadzić rozwód z Amerykaninem w Polsce? Odpowiem na nie w poniższym artykule.
Chcesz uzyskać rozwód z obywatelem USA? Możesz skorzystać z moich usług. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Poznań Rozwody) oraz do kontaktu.
Rozwód z Amerykaninem w Polsce – główne wnioski
- Co do zasady możesz dostać rozwód z obywatelem USA będąc w Polsce.
- Sprawa o rozwód z Amerykaninem może toczyć się przed polskim sądem. Trzeba jednak spełnić wymogi opisane w KPC.
- Podstawą sprawy o rozwód jest odpowiednio przygotowany pozew, w którym można zawrzeć również dodatkowe żądania, na przykład dotyczące alimentów bądź sprawowania władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi.
- Decydując się na rozwód z Amerykaninem, warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym i mającego doświadczenie w międzynarodowych sprawach rodzinnych.
Skuteczność wyroku rozwodowego z USA
Zanim przejdę do rozwodu z Amerykaninem w Polsce, zadam przewrotne pytanie: a dlaczego w ogóle trzeba rozwodzić się w Polsce, a nie w USA?
Otóż nie trzeba. Rozwód można także przeprowadzić w USA. Problem w tym, że koszty postępowania rozwodowego w USA są wielokrotnie wyższe niż w Polsce.
Ok, ale jeśli już mamy rozwód w Stanach Zjednoczonych, to czy będzie on honorowany w Polsce? Co do zasady tak, ale nie dzieje się to automatycznie.
Ponadto ważne są odpowiedzi na poniższe pytania:
- Kiedy zapadł wyrok rozwodowy w USA?
- Czy małżeństwo było zarejestrowane w Polsce?
- Czy małżonkowie kiedykolwiek mieszkali w Polsce?
Jeśli wyrok zapadł przed 1 lipca 2009 r., to konieczne jest złożenie wniosku o uznanie wyroku sądu zagranicznego do sądu. Właściwym jest Sąd Okręgowy ostatniego zamieszkania małżonków. A jeśli takiego miejsca nie było, to kompetentny jest Sąd Okręgowy w Warszawie. Należy do niego dołączyć zaświadczenie amerykańskiego sądu, że dane orzeczenie jest prawomocne, a także uwierzytelnionego tłumaczenia wyroku na język polski. Trzeba pamiętać o wymogu zaopatrzenia wymienionych przed chwilą dokumentów w tak zwaną klauzulę apostille.
Jeżeli więc posiadasz wszystkie dokumenty, o których wspomniałam, uznanie amerykańskiego wyroku rozwodowego przez polski sąd nie będzie skomplikowaną formalnością.
Jeśli wyrok zapadł po 1 lipca 2009 r., to taki wyrok podlega uznaniu z mocy samego prawa przez polski USC. Nie trzeba występować do sądu.
Oczywiście wszystkie te czynności mają sens jedynie wówczas, gdy małżeństwo w ogóle było zarejestrowane w Polsce. Jeśli nie było, to nie ma obowiązku, aby zgłaszać także i jego ustanie.

Kiedy możliwy jest rozwód z Amerykaninem w Polsce?
A teraz odwrotna sytuacja: chcemy przeprowadzić rozwód w Polsce, a nie w USA.
Kwestie związane z jurysdykcją krajową w sprawach małżeńskich reguluje art. 1103[1] KPC. Żeby rozwód z Amerykaninem był możliwy do przeprowadzenia w Polsce, konieczne jest spełnienie któregoś z poniższych warunków:
- oboje małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania lub ostatnie miejsce zwykłego pobytu w Polsce, jeżeli jedno z nich nadal ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce;
- małżonek będący powodem ma co najmniej od roku bezpośrednio przed złożeniem pozwu o rozwód miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce;
- małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i ma co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed złożeniem pozwu o rozwód ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce;
- oboje małżonkowie są obywatelami polskimi (art. 11031 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).
Jeśli sprawa o rozwód toczy się w Polsce, to automatycznie sąd polski staje się właściwy do orzekania o władzy rodzicielskiej.
Co ważne, podobne reguły dotyczą spraw o separację.
Być może w przyszłości powyższe zasady ulegną zmianie. Stanie się tak, jeśli Polska zawrze z USA umowę międzynarodową dotyczącą jurysdykcji w sprawach małżeńskich. Na razie jednak taki akt nie został przyjęty. Polscy obywatele powinni więc stosować się do przepisów KPC.
Za chwilę opowiem Ci nieco o rozwodzie.
Rozwód w Polsce
Jeżeli decydujesz się na rozwód z Amerykaninem, pamiętaj, że możesz złożyć pozew w Polsce. Rozwiązanie to będzie dla Ciebie najprawdopodobniej korzystniejsze niż przeprowadzenie procesu za oceanem.
Zobacz także: Pozew o rozwód – wskazówki i wzory
W pozwie rozwodowym powinieneś wykazać, że w Twoim małżeństwie doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia. Oznacza to, że ustały pomiędzy Wami więzi uczuciowa, gospodarcza i fizyczna, a ponadto całkowicie wykluczacie ewentualną możliwość powrotu do życia.
Oprócz tego możesz zawrzeć wnioski o uregulowanie kontaktów z dziećmi, ograniczenie albo pozbawienie władzy rodzicielskiej, zasądzenie alimentów czy orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Możesz także zgłosić środki dowodowe, które będą miały znaczenie z punktu widzenia danej sprawy. Mogą to być zeznania świadków, listy, maile, nagrania, a nawet raporty detektywistyczne. Co ważne, będzie zdecydowanie łatwiej i szybciej, jeżeli zrezygnujesz z żądania orzeczenia przez sąd o winie za rozpad pożycia.
I jeszcze jedno. Jeżeli nie znasz miejsca zamieszkania swojego małżonka, możesz wnieść o ustanowienie kuratora dla niego przez sąd. Jego zadaniem będzie reprezentowanie interesów nieobecnego.
A czy w przypadku rozwodu z Amerykaninem warto skorzystać z pomocy adwokata?
Rozwód z obywatelem USA – pomoc adwokata
W każdej sprawie o rozwód warto skorzystać z pomocy adwokata, także, gdy jest to rozwód z Amerykaninem. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że procedury sądowe są skomplikowane i dobrze jest mieć kogoś, kto okaże wsparcie w trudnych chwilach.
Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym nie tylko udzieli wstępnej porady prawnej, ale dokona również kompleksowej analizy sprawy, przygotuje niezbędne pisma oraz podejmie się zastępstwa procesowego. Dzięki temu postępowanie przebiegnie znacznie sprawniej, niż gdybyś prowadził je na własną rękę.
Potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o rozwód działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz