Coraz więcej małżeństw w Polsce się rozpada. Nierzadko do rozwodu dochodzi już w ciągu roku od zawarcia związku. Jak w takim przypadku wygląda rozstanie oraz proces rozwodowy? Czy różnią się one od tych, które mają miejsce w sytuacji małżeństw z dłuższym stażem. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym kolejnym artykule – pt. „Rozwód rok po ślubie”.
Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o rozwód, to możesz skorzystać z moich usług. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o rozwód i separację. Udzielam porad prawnych dla klientów z całej Polski, w tym także online i przez telefon. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Rozwodowy Poznań) oraz do kontaktu.
Rozwód rok po ślubie – główne wnioski
- Orzeczenie rozwodu możliwe jest nawet po upływie bardzo krótkiego czasu od ślubu, w tym nawet do roku po ślubie.
- Konieczne jest spełnienie przesłanek rozwodowych, czyli zaistnienie zupełnego i trwałego rozpadu pożycia, a ponadto brak sprzeczności orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego lub dobrem wspólnych małoletnich dzieci stron.
- Istotnymi dowodami mogą być zeznania świadków, nagrania, fotografie i dokumenty.
- Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, istnieje duża szansa, że uzyskają rozwód już na pierwszej rozprawie.
Przeczytaj także: Rozwód Ukraińców w Polsce
Rozwód po krótkim okresie małżeństwa
Można powiedzieć, że liczba rozwodów w Polsce jest coraz większa. Coraz częściej na taki krok decydują się małżeństwa z bardzo krótkim stażem, bez względu na swój wiek.
W praktyce wygląda to zwykle tak, że zakochani nie dostrzegają swoich wad, spędzają ze sobą możliwie najwięcej czasu, zapominając przy tym o całym świecie. Często decyzja o ślubie jest podjęta po bardzo krótkim okresie narzeczeństwa. Często też zakochanym udzielają się pozytywne emocje i ekscytacja zw. z organizacją ślubu i wesela. Pary starają się, aby ich przyjęcie weselne było tak idealne, że w pełni pochłaniają się jego organizacją. W tym czasie uchodzą im z pola widzenia te cechy, które obiektywnie przeszkadzają im w drugim z partnerów.
A po ślubie zaczyna się monotonia dnia codziennego i czar pryska.
Zdarza się też, że jedna ze stron gra przed drugą kogoś, kim nie jest. Zdarza się też, że dopiero po ślubie ujawniają się problemy emocjonalne jednej ze stron. Bywa także tak, że jedno z małżonków dopuszcza się zdrady względem drugiego. W czasie mojej praktyki spotykałam się nawet z przypadkami, gdy przesłanką rozwodową była zdrada, jakiej jedno z małżonków dopuściło się już na własnym weselu!
W wyniku powyższego może dojść do rozwodu już rok po ślubie. Powyższe okoliczności uzasadniają nawet rozwód z orzeczeniem winy jednej ze stron. To bardzo silne przesłanki rozwodowe!
Zobacz także: Rozwód w Polsce mieszkając za granicą

Czy mogę dostać rozwód w pierwszym roku małżeństwa?
Jeżeli jesteś w stanie kryzysu małżeńskiego, który nastąpił wkrótce po ślubie, być może zastanawiasz się nad tym, czy sąd udzieli Wam rozwodu. W końcu do jego orzeczenia konieczny jest zupełny i trwały rozpad pożycia małżeńskiego.
Muszę zwrócić uwagę, że prawo w żaden sposób nie określa minimalnego okresu, który musi upłynąć od zawarcia małżeństwa do złożenia pozwu o rozwód. Oznacza to, że możesz dostać rozwód nawet, jeśli od ślubu nie upłynął jeszcze rok. Musi natomiast wystąpić zupełny i trwały rozpad pożycia, o którym wspomnieliśmy powyżej. Pod tym pojęciem rozumiemy ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i ekonomicznej łączących małżonków w taki sposób, że niemożliwy jest powrót do wspólnego życia.
O rozwodzie w każdym przypadku decyduje sąd. To on dokona oceny wszystkich okoliczności rozpadu danego małżeństwa, a także zbada, czy faktycznie doszło do zupełnego i trwałego rozpadu pożycia małżeńskiego. W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mianowicie istnieją również negatywne przesłanki rozwodowe, a więc okoliczności, których wystąpienie wyłącza możliwość orzeczenie rozwodu. Chodzi tutaj o sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego lub z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Oceny tych okoliczności zawsze dokonuje sąd.
Jeżeli sąd zobaczy, że oboje jesteście młodzi, z pewnością będzie Was zachęcał do powrotu do siebie. Być może zaproponuje Wam również mediację. Jeśli uważasz, że taki krok mógłby pomóc w rozwiązaniu Waszych problemów, możesz jak najbardziej się na niego zgodzić.
Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż jeżeli mimo wszystko wciąż będziecie żądać orzeczenia rozwodu ze względu na brak możliwości powrotu do siebie i nie macie wspólnych małoletnich dzieci, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskacie rozwód już na pierwszej rozprawie.
Przeczytaj także: Rozwód a wspólne mieszkanie po rozwodzie

Rozwód rok po ślubie – od czego zacząć?
Przygotowania do rozwodu zawsze sąd podobne, bez względu na staż małżeński. Przede wszystkim musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację.
Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić samodzielnie, poproś o pomoc prawnika, adwokata lub radcę prawnego. W jego kancelarii nie tylko uzyskasz poradę, ale także pomoże Ci on napisać pozew, zebrać przydatne środki dowodowe, przygotować strategię procesową, a także zastąpi Cię na sali sądowej. Dzięki temu przejdziesz przez rozstanie zdecydowanie sprawniej i szybciej.
Jakie dowody mogą być istotne w sprawie o rozwód? Otóż przede wszystkim będą to oświadczenia stron postępowania, ale też zeznania świadków, różnego rodzaju nagrania oraz dokumenty. Ich wartość zawsze ocenia sąd.
Pamiętaj również, że na sali sądowej liczą się fakty, a nie emocje. Rozwód należy jednak to najbardziej stresujących przeżyć i nie każdy potrafi nad sobą zapanować w sądzie. Jeżeli zdecydujesz się na wsparcie prawnika, będzie Ci z całą pewnością łatwiej, ponieważ przejmie on na siebie większość czynności procesowych.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz