Niejednokrotnie małżonkowie zadają sobie pytanie, czy rozdzielność majątkowa wpływa na kwestię dziedziczenia. Otóż spisanie intercyzy nie wyłącza żony spoza kręgu spadkobierców!
Czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie małżonków?
W przypadku rozdzielności majątkowej małżonkowie po sobie dziedziczą. Jaki wpływ ma więc intercyza na dziedziczenie? Otóż ułatwi ona jedynie przeprowadzenie działu spadku. Jeśli posiadacie intercyzę, to każdy z Was ma swój majątek osobisty. W takim wypadku, dziedziczeniu podlega tylko majątek osobisty zmarłego małżonka. Natomiast nie będzie trzeba dokonywać podziału majątku wspólnego, gdyż co do zasady takiego majątku nie będzie.
📢 Wyjątek!
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nabyliście jakieś rzeczy lub prawa jako współwłaściciele – np. dom. Wówczas udział w domu należący do męża będzie dziedziczony przez drugiego małżonka i pozostałych spadkobierców, na ogólnych zasadach.
Przeczytaj również: Ile kosztuje rozdzielność majątkowa w 2024 roku?
Czy w przypadku rozdzielności majątkowej mąż dziedziczy długi żony?
W przypadku śmierci jednego z małżonków – mąż odziedziczy długi po żonie, mimo spisanej intercyzy – jeśli żona takowe miała. W skład spadku po zmarłym małżonku wchodzi bowiem nie tylko jego majątek, ale również jego długi. Nawet jeśli pomiędzy małżonkami panowała rozdzielność majątkowa!
Wskazówka 🎯
Nie może wziąć w spadku majątku i powiedzieć: „Dziękuję, ale długów już nie biorę, bo my z małżonkiem mieliśmy rozdzielność majątkową”. Niestety tak to nie działa.
Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie emerytury
Zgodnie z art. 70 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że prawa do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, który w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury nie ma wdowa (wdowiec), która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, chyba że miała prawo do alimentów od męża ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Pozostawanie we wspólności małżeńskiej oznacza, iż małżonków łączy więź emocjonalna, fizyczna oraz gospodarcza. Jeśli zatem masz rozdzielność, ale wspólnie z małżonkiem:
- 🏚️ prowadzicie dom
- 👰🤵 funkcjonujecie jako małżeństwo,
to będziesz mieć szansę na rentę rodzinną.
Czy przy rozdzielności majątkowej małżonek dostanie mój spadek po śmierci rodziców?
Otrzymany przez Ciebie spadek po rodzicach będzie należał wyłącznie do Ciebie. Jeśli Twój rodzic będzie chciał powołać do dziedziczenia także Twojego małżonka, z którym masz spisaną intercyzę, to będzie musiał wskazać go jako spadkobiercę.
Zgodnie bowiem z art. 33 KRO, do składników majątkowych będących wyłączną własnością każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.
Czy intercyza wpływa na dziedziczenia dzieci z poprzedniego małżeństwa?
Rozdzielność majątkowa nie wpływa na kwestię dziedziczenia dzieci z poprzedniego małżeństwa. Zgodnie z art. 931 KC, w pierwszej kolejności dziedziczą ustawowo dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Nie ma przy tym znaczenia, z którego małżeństwa pochodzą dzieci! Ustanowienie rozdzielności majątkowej nie jest więc sposobem na wyłączenie kogokolwiek od dziedziczenia.
💡 Przykład:
Jeżeli strony związku małżeńskiego mają dwoje dzieci, zaś mąż ma z poprzedniego małżeństwa jedno dziecko, to po jego śmierci spadek po nim odziedziczą na podstawie ustawy żona i trójka dzieci. I to bez względu na ustrój majątkowy panujący w małżeństwie!
Jaka jest największa zaleta rozdzielności majątkowej w kwestii dziczenia?
Rozdzielność majątkowa może stanowić swego rodzaju ochronę majątku. W określonych warunkach może stanowić także świetne narzędzie do planowania spadkowego. Jeśli chcesz odpowiednio ukształtować sprawy spadkowe po swojej śmierci, to ustanowienie intercyzy może być jednym z ciekawszych sposobów.
💡 Przykład:
Załóżmy, że małżonkowie mają wspólność majątkową, zaś do powiększenia majątku przyczynia się tylko żona – ma bardzo dobrze płatną pracę, dzięki czemu małżonkowie zgromadzili oszczędności oraz nabyli majątek. Mąż natomiast nie pracuje, a z poprzedniego małżeństwa ma dwoje dzieci. Po jego śmierci połowę majątku wspólnego nabywa żona oraz jego dzieci. W przypadku rozdzielności majątkowej w skład spadku nic by nie weszło, gdyż żona pracowałaby tylko na swój majątek.
Ustanowienie intercyzy a dziedziczenie – podsumowanie
W sytuacji gdy to jedno z małżonków ma otrzymać spadek, to rozdzielność majątkowa nie ma na to wielkiego wpływu. Sytuacja zmienia się, jeśli planujecie sprawy związane z dziedziczeniem po Was samych. Wówczas intercyza zawarta w formie aktu notarialnego jest bardzo ważnym narzędziem, pozwalającym na wyłączenie od dziedziczenia niepożądanych spadkobierców.
Źródła:
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-33
- https://arslege.pl/wspolnosc-ustawowa-majatek-wspolny/k2/a438/
- https://arslege.pl/spadkobiercy-ustawowi-powolywani-w-pierwszej-kolejnosci/k9/a6887/
- https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/majatek/5400307,Rozdzielnosc-majatkowa-w-malzenstwie.html
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/emerytury-i-renty-z-funduszu-ubezpieczen-spolecznych-16832385/dz-3-roz-2
- https://www.infor.pl/prawo/renty/renta-rodzinna/5668482,renta-rodzinna-wdowa-wdowiec.html
- https://www.money.pl/gospodarka/zalety-i-wady-rozdzielnosci-majatkowej-w-malzenstwie-6924081318705792a.html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz