Aby sąd mógł orzec rozwód muszą wystąpić określone okoliczności. Gdy nie zaistnieją małżeństwa nie wolno rozwiązać. Kiedy sąd nie da rozwodu? Aktualnie istnieją 4 negatywne przesłanki rozwodowe. Opiszę je poniżej.
4 negatywne przesłanki rozwodowe
Zastanawiasz się, czy sąd może nie dać Ci rozwodu? Zgodnie z art. 56 KRO, jest to możliwe. Mówiąc precyzyjniej, istnieją 4 przypadki, kiedy sąd nie da rozwodu:
- Brak trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego – nie zostały zerwane 3 łączące małżonków więzi (duchowa, fizyczna i gospodarcza), a rozkład pożycia jest odwracalny.
- Naruszenie dobra wspólnych małoletnich dzieci – na przykład gdy jedno z dzieci jest przewlekle chore i rozwód doprowadziłby do zaniedbania opieki.
- Żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego – gdy wina wyłączna spoczywa po stronie małżonka wnoszącego pozew.
- Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego – orzeczenie rozwodu prowadziłoby do pokrzywdzenia małżonka, który sprzeciwia się rozwodowi.
Poniżej szerzej opiszę każdą z powyższych przesłanek. 👉👉
Brak trwałego i zupełnego rozkładu pożycia jako przeszkoda do orzeczenia rozwodu
Po pierwsze, sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli nie wystąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że nie zostały zerwane 3 więzi łączące małżonków, a rozkład pożycia jest odwracalny
💡 Przykład 1 – kiedy sąd nie da rozwodu:
Pan Adam i Pani Olga krótko przed sprawą rozwodową zostali zaproszeni na wesele jako para. Po weselu, pod wpływem alkoholu i romantycznego nastroju, uprawili seks. Sąd może uznać, że więź fizyczna między małżonkami nie ustała, a więc małżeństwo trwa nadal.
Rozwód a naruszenie dobra wspólnych małoletnich dzieci
Rozwód nie jest także dopuszczalny, jeżeli miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Spowodowane jest to troską, aby rozstanie rodziców nie wywarło ujemnych następstw w psychice dziecka.
Sąd skorzysta tutaj z oceny biegłego psychologa. Pod uwagę brany jest:
- wiek dzieci,
- dotychczasowe stosunki dzieci z rodzicami,
- stan zdrowia.
Uwaga ❗
Doświadczenie pokazuje mi, że bardzo często to właśnie dobro małoletnich dziecka wymaga, żeby oboje małżonkowie się rozstali. Jeżeli w domu rodzice ciągle się kłócą to najpewniej cierpi wrażliwość dziecka. W takiej sytuacji rozwód zapewni dzieciom spokój i zdrowy rozwój. Sędziowie Sądów Okręgowych rozumują w podobny sposób!
Żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa
Niedopuszczalne jest orzeczenie rozwodu, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Ważne jest, żeby wyłączną winę ponosił małżonek, który złożył pozew o rozwód. Drugi małżonek powinien być krystalicznie czysty i w żaden sposób nie przyczynić się do rozkładu pożycia.
UWAGA ❗
Rozwód będzie dopuszczalny pomimo żądania go przez małżonka wyłącznie winnego, gdy:
- niewinny małżonek wyrazi zgodę na rozwód,
- odmowa zgody małżonka niewinnego byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (fakt wykazać musi żądający rozwodu małżonek wyłącznie winny).
💡 Przykład:
Rozwód będzie dopuszczalny przez wzgląd na małoletnie dzieci małżonka wyłącznie winnego rozkładu – kiedy posiada on pozamałżeńskie, małoletnie dzieci i wnosi pozew o rozwód, by wstąpić w związek małżeński z matką tych dzieci. Zwłaszcza, gdy dzieci rozwodzących się małżonków są pełnoletnie albo był to związek bezdzietny. Odmowa zgody dla zemsty nie zostanie uwzględniona przez sąd.
Kiedy rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego?
Doświadczenie pokazuje mi, że chodzi o sytuację, gdy orzeczenie rozwodu prowadziłoby do pokrzywdzenia małżonka, który sprzeciwia się rozwodowi.
💡 Przykład 1:
Jeden ze współmałżonków nie chce orzeczenia rozwodu, mimo wygaśnięcia wszystkich więzi w małżeństwie, ze względu na np. swoje przekonania religijne.
💡 Przykład 2:
Czy sąd może nie dać rozwodu z ciężko chorym małżonkiem, czy też z partnerem w podeszłym wieku, który nie ma nikogo bliskiego? Tak. Orzeczenie rozwodu byłoby niesłuszne, gdyby małżonek, który potrzebuje opieki i uwagi drugiej osoby, zostałby sam.
Źródła wykorzystane przy tworzeniu artykułu:
- przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego https://arslege.pl/rozwiazanie-malzenstwa-przez-rozwod/k2/a470/
- https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/czy-z-powodu-dobra-dziecka-sad-nie-orzeknie-rozwodu,517955.html
- https://orzeczenia.krakow.sa.gov.pl/content/$N/152000000000503_I_ACa_000085_2016_Uz_2016-05-10_001
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/rozwod-i-dziecko/694858,Rozwod-rodzicow-a-psychika-dziecka.html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz