Coraz więcej właścicieli gruntów jest więc zainteresowanych wydzierżawieniem ziemi pod panele fotowoltaiczne. Polega to na zawarciu umowy dzierżawy (najczęściej na 29 lat), w której właściciel ziemi decyduje się udostępnić swój grunt przedsiębiorstwu projektującemu, budującemu i eksploatującego panele fotowoltaiczne. Na ich podstawie których rolnicy umożliwiają inwestorom korzystanie z ziemi w zamian za regularnie uiszczany czynsz.
Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę w 5 krokach
☀️🔋 Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę składa się z następujących kroków:
Krok 1: Sprawdź, czy grunt rolny pod fotowolatikę spełnia określone wymogi.
Krok 2: Skontaktuj się z firmą specjalizującą się w odnawialnych źródłach energii albo z nami.
Krok 3: Szczegółowo przeanalizuj zaproponowaną Ci umowę dzierżawy.
Krok 4: Podpisz umowę dzierżawy.
👀 Dowiedz się więcej 👉 Czy wydzierżawienie ziemi pod fotowoltaikę się opłaca?
Jaki grunt pod fotowoltaikę? – wymogi
Grunty rolne przeznaczane pod panele słoneczne muszą spełniać określone wymogi w zakresie ich:
- rodzaju i powierzchni,
- przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- lokalizacji.
Rodzaj i powierzchnia gruntu pod fotowotaikę
Pod budowę farm fotowoltaicznych przeznacza się przede wszystkim łąki, nieużytki jako grunty o niskiej klasie tj. grunty klas V i VI, czy nawet IV (a i b). Inwestorzy najczęściej zainteresowani są dzierżawą ziemi pod fotowoltaikę, na której łączna powierzchnia gruntów pod farmę wynosi co najmniej 0,8 -1,0 ha. Działka powinna również:
- mieć minimum 20 m szerokości,
- być nachylona na południe albo płaska,
- mieć dojazd utwardzonym drogą (dostęp do drogi publicznej),
- być w pobliżu linii średniego napięcia lub GPZu lub w pobliżu innych źródeł wytwórczych,
- nie być zadrzewiona,
- być pozbawiona rowów melioracyjnych.
Przeznaczenie gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien przewidywać możliwość usytuowania na danej działce inwestycji w postaci farmy fotowoltaicznej lub możliwość sytuowania odnawialnych źródeł energii.
Jeżeli nie uchwalono miejscowego planu, to niezbędne jest wystąpienie o wydanie decyzji o warunków zabudowy dla danej działki. Z tą częścią procesu wiąże się więcej formalności administracyjnych. Często potrzeba także przejść przez szereg innych postępowań, zwieńczonych wydaniem pozwolenia na budowę.
Wskazówka 🗝️
Jeżeli teren przeznaczono na działalność ,,produkcyjną’’ lub jakąkolwiek inną wykluczająca posadowienie elektrowni fotowoltaicznej wystąp z wnioskiem o zmianę miejscowego planu.
Lokalizacja działki pod farmę fotowoltaiczną
Jeżeli Twoja działka znajduje się na terenie obszaru objętego ochroną przyrody, nie będzie mogła na niej powstać farma fotowoltaiczna.
💡 Przykład:
Farma fotowoltaiczna nie powstanie na terenie:
- parku narodowego,
- rezerwatu,
Ciekawostka 🧐
Grunt nie może leżeć na terenach zalewowych, narażonych na powodzie i podtopienia.
Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę warunki umowy dzierżawy
Zwróć uwagę na tych 10 najważniejszych rzeczy, zanim ostatecznie zdecydujesz się na zaangażowanie się w dzierżawę pola pod panele słoneczne:
1. Sposób realizacji umowy.
Wprowadź zapisy dotyczące odpowiedzialności finansowej dzierżawcy za korzystanie z gruntu niezgodnie z postanowieniami umowy.
2. Ustalenie przedmiotu umowy.
Zadbaj o to, aby w umowie bardzo dokładnie opisać grunt, z którego będzie mógł korzystać inwestor.
Wskazówka
Załącz graficzny załącznik!
3. Obowiązki inwestora.
Przykładowo, w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące tego, iż dzierżawca powinien:
- w całości ponosić koszty budowy farmy fotowoltaicznej;
- zostać zobowiązany działać zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a także prawa ochrony środowiska oraz energetycznego, a ponadto powinien uzyskać niezbędne zezwolenia i koncesje;
- zobowiązać się do zawarcia umowy ubezpieczeniowej (OC) od niebezpieczeństw wynikających z działania powstającej farmy fotowoltaicznej; ubezpieczenie powinno dotyczyć odpowiedzialności inwestora zarówno w stosunku do osób trzecich, jak i Ciebie jako wydzierżawiającego grunt;
- usunąć wszelkie szkody powstałe na gruncie w związku z prowadzonymi przez niego robotami budowlanymi;
- po upływie terminu obowiązywania umowy, zobowiązać się do przywrócenia wydzierżawianego terenu do stanu niepogorszonego od stanu pierwotnego.
4. Służebności przesyłu.
Zwróć uwagę, czy w umowie znajdują się zapisy o ustanowieniu służebności przesyłu w zakresie umieszczenia przez inwestora w gruncie kabli przenoszących produkowaną energię z instalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej.
5. Demontaż instalacji.
Zadbaj o to, by dzierżawca podjął się usunięcia paneli fotowoltaicznych wraz z wszelką infrastrukturą na swój koszt, niezależnie od przyczyn rozwiązania dzierżawy.
6. Zabezpieczenie płatności.
Warto uwzględnić zapisy, w których w przypadku braku zapłaty czynszu będziesz mógł wypowiedzieć umowę w szybszym terminie np. w ciągu 14 dni od ponownego wezwania do zapłaty.
7. Czynsz dzierżawny.
W umowie warto dokładnie określić, czy wpisywana kwota czynszu stanowi kwotę brutto czy netto oraz w jakich terminach i w jaki sposób ma być Ci przekazywana.
Zadbaj o to, by umowa stanowiła od jakiego momentu wydzierżawiający będzie uiszczał czynsz za korzystanie z Twojego gruntu.
8. Waloryzacja czynszu
W umowie warto zamieścić klauzulę waloryzacyjną, która zakłada wzrost czynszu w trakcie trwania umowy wraz ze zmianą inflacji bądź inną istotną zmianą stosunków gospodarczych.
9. Podatki
W umowie możesz żądać, żeby dzierżawca zobowiązany był do zapłaty wszelkich należności publicznoprawnych związanych z inwestycją.
10. Wypowiedzenie
Warto uwzględnić zapis o możliwości rozwiązania umowy w sytuacji, kiedy dzierżawca zalega z zapłatą czynszu oraz zapłatą/zwrotem wszelkich należności publicznoprawnych, wykorzystuje grunt do innych celów niż umówione, czy też nie rozpoczyna inwestycji w danym terminie.
Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę cena
Nie da się ukryć, że wynajem pola pod fotowoltaikę może być bardzo korzystnym przedsięwzięciem. Ma to miejsce z uwagi na możliwość uzyskania dochodu w postaci czynszu.
Obecne trendy rynkowe pokazują, że rolnik dzierżawiący grunty pod fotowoltaikę może liczyć na czynsz w przedziale od 15 000 zł do 22 000 zł za 1 hektar. Jest to stawka płatna w skali roku.
🧐 Sprawdź 👉 Ile płacą za dzierżawę ziemi pod fotowoltaikę w 2024 r.?
Podsumowanie
Przez umowę dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę oddajesz swój grunt do używania na bardzo długi okres. Dlatego musisz należycie się zabezpieczyć!
Warto powierzyć więc ostateczną treść umowy prawnikowi. Adwokat bądź radca prawny zadbają o to, by w kontrakcie znalazły się odpowiednie zapisy.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Czyli guzik nie zysk a raczej wyzysk
A na jakiej podstawie takie stwierdzenie ?
Bardzo pomocne i fachowe .
Dziękuję za miłe słowa :)
pozdrawiam
Marlena Słupińska-Strysik
Adwokat
Z przyjemnością czyta się tekst fachowy, w którym wiedza nie jest „cedzona” przez sitko nic nie mówiących ogólników i wystarcza do dalszego rozważenia decyzji, wskazując, na co zwrócić uwagę przy jej podejmowaniu . To dziś rzadkość w konsultacjach on-line.
dzięki za wyczerpującą wypowiedz i mam pytanie czy ma pani mecenas kontakt z wiarygodną firmę pozdrawiam.
Pani Mecenas cenne wskazówki
i rady .
Dziękuję
Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Napewno rozjaśniły mi szereg wątpliwości.
Konkretnie i na temat, brawo. Mam pytanie: jeżeli w MPZP działka przeznaczona jest:”teren zabudowy wytwórczo-składowej w tym składów i magazynów” to upraszcza otrzymanie zgody na farmę fotowoltaiczną, czy wręcz przeciwnie?
Czy jak nie skończyłem premi 60 tys . Na małe gospodarstwo z ARiMR to mogę oddać grunt w dzierżawę pod fotowoltaike
Czyli szukają jeleni. Dzierżawiący ma zysk a właściciel figę. I jeszcze musi zutylizować ogniwa pamiętajcie. Trzeba uważać bo przykładowo wynajmujący przenosi farmę w inne miejsce a wynajmuje pod iną działalność np śmieci i po okresie właściciel ma śmierdzący problem jeśli przeoczy się coś w umowie.