Wyobraź sobie następującą sytuację – znajdujesz w swojej skrzynce na listy awizo, udajesz się na pocztę po odbiór przesyłki. Okazuje się, że jej nadawcą jest sąd. Otwierasz kopertę i widzisz, że w środku znajduje się pozew o alimenty. Dostałem pozew o alimenty – co robić? Jak należy zachować się, aby ustrzec się błędu i ochronić swoje interesy? W naszym kolejnym artykule rozwieję wszystkie wątpliwości.
Jeżeli chcesz walczyć o uchronienie Cię przed niesprawiedliwymi alimentami, to jestem w stanie Ci pomóc. Udzielam odpłatnych konsultacji dla klientów z całej Polski, w tym online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Alimenty Poznań) oraz do kontaktu.
Dostałem pozew o alimenty – główne wnioski
- Rodzice mają obowiązek prawny łożenia na utrzymanie swoich dzieci.
- Postępowanie sądowe w przedmiocie zasądzenia alimentów inicjowane jest przez złożenie pozwu.
- Pozwany ma obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew, w której przedstawi swoje stanowisko.
- Niezłożenie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie może skutkować wydaniem wyroku zaocznego.
- W przygotowaniu odpowiedzi na pozew może Ci pomóc adwokat lub radca prawny.
Przeczytaj również – Dzieci po rozwodzie – kwestie prawne
Dostałem pozew o alimenty – co robić?
Na wstępie musimy odróżnić pozew o alimenty od pozwu o podwyższenie alimentów.
Pierwszą sytuacją, która może mieć miejsce, jest pozew o alimenty, czyli o zobowiązanie Cię do comiesięcznego łożenia na utrzymanie dziecka. Jest to możliwe, jeżeli kwestia ta nie została wcześniej uregulowana przez Ciebie i matkę Twojego dziecka w sposób formalny.
Co możesz zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim zachowaj spokój. Jeżeli jesteś ojcem dziecka, to powinieneś łożyć na jego utrzymanie, wynika to nie tylko z przepisów, ale i z norm moralnych. Oznacza to, że nie uchylisz się od obowiązku alimentacyjnego i musisz pogodzić się z tym, że na pewno coś będziesz musiał płacić. Jeśli nie chcesz płacić nic, to mówiąc wprost: bardzo głupio kombinujesz. Sąd uzna Cię za nieodpowiedzialną osobę i zmiażdży Cię.
Co więc możesz zrobić?
Zgodnie z prawem Twoim obowiązkiem jest wniesienie odpowiedzi na pozew. Powinieneś w niej przedstawić swoje stanowisko względem żądania matki dziecka. Możesz wnieść o jego oddalenie w całości, co jest raczej mało prawdopodobne, w części albo przychylić się do stanowiska zawartego w pozwie. Oczywiście swoje żądania musisz odpowiednio uzasadnić. Przede wszystkim powinieneś odnieść się do wysokości kwoty, o zasądzenie której wnosi matka Twojego dziecka. O tym, jak prawidłowo napisać odpowiedź na pozew o alimenty, napiszę za chwilę.
Sprawdź także – Jak napisać dobry pozew o podwyższenie alimentów?
Dostałem pozew o podwyższenie alimentów
Drugim przypadkiem może być pozew o podwyższenie alimentów. Sytuacja ta jest możliwa, gdy wcześniej sąd zasądził już wobec Ciebie zobowiązanie alimentacyjne, a teraz matka Twojego dziecka żąda podniesienia jego wysokości. Żądanie to może być spowodowane zmianą sytuacji życiowej dziecka – na przykład pójściem do szkoły średniej albo na studia bądź też zapadnięciem na jakąś przewlekłą chorobę, której leczenie wymaga dodatkowych kosztów.
W takiej sytuacji matka musi udokumentować swoje wydatki. Jeżeli będziesz kwestionować ich wysokość, koniecznie wskaż to wyraźnie w odpowiedzi na pozew. Możesz w niej również podnieść inne okoliczności, które Twoim zdaniem świadczą o tym, że podniesienie kwoty zobowiązania nie jest zasadne. Może to być na przykład Twoja choroba, pogorszenie Twojej sytuacji finansowej wskutek zwolnienia, zmiany pracy albo braku klientów firmy, którą prowadzisz.
Przeczytaj również: Jak napisać pozew o alimenty dla dziecka? Bezpłatny wzór 2023 r.
Jak napisać odpowiedź na pozew o alimenty?
Odpowiedź na pozew o alimenty musi spełniać wymogi przewidziane prawem dla pisma procesowego. W związku z tym powinny się w nim znaleźć elementy wymienione w art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia;
- w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
W przypadku odpowiedzi na pozew konieczne jest również wskazanie sygnatury akt oraz złożenie oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej dotyczących faktów oraz wyszczególnienie faktów, którym zaprzeczasz.
Niezwykle ważnym elementem odpowiedzi na pozew jest jej uzasadnienie. To właśnie w nim możesz odnieść się bezpośrednio do twierdzeń drugiej strony oraz umotywować swoje stanowisko w sprawie. Jeżeli zatem jesteś przeciwny żądaniom matki Twojego dziecka, wówczas podnieś okoliczności, które uzasadniają Twoje stanowisko. Możesz na przykład powołać się na spadek dochodów, pogorszenie stanu zdrowia, czy też utratę pracy.
Dostałem pozew o alimenty – jak się bronić?
Być może zastanawiasz się, czy istnieje możliwość obrony swoich interesów po otrzymaniu pozwu o alimenty. Oczywiście, że możesz podjąć sensowną obronę, do wszystkiego jednak musisz się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, dlaczego druga strona nie powinna otrzymać alimenty o określonej wysokości.
Zasadniczo możesz obrać 2 linie obrony:
- wykazujesz, że dziecko nie ma aż tak wysokich potrzeb utrzymania,
- wykazujesz, że nie stać Cię na alimenty o tak wysokiej kwocie.
Okoliczność, że matka otrzymuje 500+ na dziecko nie ma przy tym żadnego znaczenia. Tego świadczenia nie wlicza się w ogóle do alimentów – traktuje się je tak, jakby go nie było.
Powinieneś wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie nie ma przepisu, który uwalniałby od obowiązku alimentacyjnego na rzecz osoby, która jest pełnoletnia, o ile ta nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Zdarza się bowiem, że dorosłe dzieci niekiedy nie chcą się usamodzielnić, nie dążą do tego, aby ukończyć szkołę i znaleźć pracę. Tego typu zachowania są jak najbardziej podstawą do tego, aby uwolnić się od obowiązku alimentacyjnego.
Brak odpowiedzi na pozew o alimenty
Zgodnie z obecnym stanem prawnym złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkiem pozwanego. (art. 2051 KPC). Rozwiązanie to zostało wprowadzone przez ustawodawcę ze względu na pragnienie jak najszybszego rozstrzygania sporów. Odpowiedź na pozew może pozwolić sędziemu rozpatrującemu daną sprawę na szybsze zapoznanie się ze stanowiskiem pozwanego. Jakie konsekwencje spotkałyby Cię, gdybyś jednak nie uczynił zadość temu wymogowi?
Otóż przepisy są w takiej sytuacji bezwzględne. Mianowicie niezłożenie odpowiedzi na pozew może wiązać się z wydaniem wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym. Co ważne, nie będzie to równoznaczne z naruszeniem prawa do obrony pozwanego. Jednakże gdyby sąd uznał, że powództwo zostało wniesione z naruszeniem prawa, na przykład w sytuacji używania go w sposób niezgodny z zasadami współżycia społecznego, może podjąć decyzję o niewydawaniu wyroku zaocznego i skierowaniu sprawy do rozpatrzenia na rozprawie.
Ponadto, jeśli nie wniesiesz odpowiedzi na pozew, to zamykasz sobie drogę do obrony. Jak bowiem w takim przypadku chcesz przekonać sędziego do Twoich racji? Tym bardziej, że Twoje argumenty przywołane dopiero na rozprawie mogą zostać uznane przez sąd za spóźnione.
Dlatego zawsze lepiej będzie, jeżeli przygotujesz odpowiedź na pozew. W piśmie tym możesz bowiem przedstawić swoje stanowisko, a co za tym idzie, ułatwić pracę sądowi. Dzięki temu będzie on mógł sprawniej przygotować pytania, które następnie zostaną zadane na rozprawie.
Ile kosztuje przygotowanie odpowiedzi na pozew o alimenty?
W mojej Kancelarii przygotowanie odpowiedzi na pozew kosztuje między 500 a 1.000 zł. Wszystko zależy od poziomu skomplikowania Twojej sprawy i zaognienia sporu.
Czy warto wydawać pieniądze na przygotowanie odpowiedzi na pozew o alimenty? Otóż jeśli nie angażujesz prawnika do pełnego prowadzenia Twojej sprawy, to warto. Dobrze przygotowana odpowiedź na pozew mieści w sobie także strategię prowadzenia sprawy. Jeśli poradzisz sobie w sądzie, to tego typu pomoc będzie dla Ciebie bardzo wartościowa.
Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samemu walczyć w sądzie, to lepiej zleć pomoc adwokatowi.
Dziękuję za przeczytanie artykułu „Dostałem pozew o alimenty – co robić?”. Być może zainteresują Cię także inne wpisy na moim blogu.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o alimenty?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o alimenty działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że alimenty to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz