Rozwód z orzeczeniem o winie jest wybierany przez małżonków, którzy pozostają w silnym konflikcie. Katalog okoliczności, w których możesz walczyć o winę współmałżonka jest bardzo szeroki. Ale czy warto się bić? Sprawdźmy co daje rozwód z orzekaniem o winie!
Korzyści rozwodu z orzeczeniem o winie
Oto 3 podstawowe korzyści wynikające z rozwodu z orzeczeniem o winie:
- 💸 Możliwość zasądzenia przez sąd alimentów na rzecz małżonka niewinnego od winnego – sąd może orzec na żądanie małżonka niewinnego, którego sytuacja finansowa wskutek rozwodu uległa pogorszeniu, obowiązek przyczyniania się przez małżonka wyłącznie winnego rozpadu pożycia do zaspokajania potrzeb małżonka niewinnego nawet wówczas, gdy nie znajduje się on w niedostatku
- ✌️ Orzeczenie winy drugiego małżonka stanowi rodzaj kompensacji szkód, jakie wyrządził on pierwszemu. Małżonek, który nie przyczynił się do rozpadu związku, może szybciej pogodzić się z tym faktem i rozpocząć nowe życie.
- 💰 Jak wynika z postanowienia SN, w zależności od okoliczności sprawy, rozwód z wyłącznej winy drugiego współmałżonka może być ważnym powodem przemawiający za ustaleniem nierównych udziałów w majątku wspólnym.
😎 Sprawdź 👉👉 Orzeczenie o winie a podział majątku po rozwodzie ✂️💸
Jak rozwód z orzekaniem o winie wpływa na władzę rodzicielską?
Okoliczności, które przemawiają za uznaniem danego małżonka za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, mogą stanowić także podstawę do ograniczenia, a nawet pozbawienia władzy rodzicielskiej. Dzieje się tak, gdy wina małżonka oddziałuje na relacje z dziećmi.
💡 Przykład 1:
Rodzic stosował wobec dzieci przemoc fizyczną lub psychiczną. Jednocześnie poważnie zaniedbywał ich bieżące sprawy i nie przyczyniał się do ich utrzymania.
Chodzi więc o sytuacje, w których wina małżonka rzutowała także na relacje z dziećmi. Abyś miał punkt odniesienia, spójrz na kolejny przykład.
💡 Przykład 2:
Czy niewierność byłego małżonka będzie wpływać na jego prawa do dzieci? Nie, przy zdradzie jest inaczej. Wina jednego z małżonków nie rzutowała bowiem na relacje z małoletnimi dziećmi, a bezpośrednio drugiego małżonka.
Rozwód z orzekaniem o winie a kontakty z dzieckiem
Jeżeli rodzic zostanie uznany za winnego, wówczas sąd może ograniczyć jego kontakty z dzieckiem, a nawet ich zakazać. Kiedy tak się stanie? Zgodnie z art. 1132 KRO, sąd opiekuńczy ograniczy kontakty z dzieckiem, kiedy zagrożone jest jego dobro.
Z całą pewnością kontakty rodzica, który jest alkoholikiem bądź narkomanem nie służą dobru małoletniego dziecka. Podobnie jest w przypadku rodzica, któremu udowodniono stosowanie przemocy.
Mogłyby one, w szczególności osobiste spotkania, prowadzić do demoralizacji małoletniego bądź też stanowić zagrożenie dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego. Sądy często orzekają, że kontakty z takimi rodzicami mają być realizowane pod kontrolą kuratora.
Czy rozwód z orzekaniem o winie ma wpływ na alimenty na dzieci?
Nie, co do zasady rozwód z orzekaniem o winie nie ma wpływu na wysokość alimentów na rzecz dzieci.
Wynika to z faktu, iż na obojgu rodzicach spoczywają takie same prawa i obowiązki alimentacyjne względem potomstwa.
Kwestia ta była niejednokrotnie podnoszona w dorobku orzecznictwa⚖️:
Rodzice zobowiązani są zapewnić dzieciom, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie, zaspokojenie potrzeb w zakresie wyżywienia, odzieży, środków higieny oraz leczenia.
Zakres potrzeb dziecka ustanawia natomiast przepis art. 96 KRO.
Więcej przeczytasz na ten temat w artykule: Wysokość alimentów na dziecko.👉
Przyczyny orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka
Jako adwokat rozwodowy wiem, że istnieje pewien nieformalny katalog zachowań, które przemawiają za uznaniem danego małżonka za winnego. Oto najczęstsze powody rozwodu orzekaniem o winie:
- zdrada małżeńska – zarówno zdrada fizyczna, jak i emocjonalna;
- uzależnienia – alkoholizm, narkomania oraz hazard połączone z stosowaniem przemocy fizycznej i psychicznej;
- trwałe i zawinione porzucenie małżonka;
- popełnienie przestępstwa przez małżonka;
- brak współżycia małżeńskiego – odmowa współżycia;
- zły stosunek do rodziny małżonka – konflikty pomiędzy jednym małżonkiem a rodzicami drugiego, zaniedbywanie dzieci z poprzedniego związku.
Jak uzyskać rozwód z orzekaniem o winie?
Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania sądowego. Do jego zainicjowania potrzebne jest sporządzenie pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie oraz przygotowanie materiału dowodowego.
I swoją drogą, w pozwie rozwodowym możesz domagać się także rozstrzygnięcia o:
- alimentach;
- ewentualnym ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej;
- ustaleniu harmonogramu kontaktu z dziećmi.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie? – podsumowanie
✔️ Rozwód z orzeczeniem winy stanowi dla wielu osób jedyną formę rozstania, jaką są w stanie zaakceptować. Wynika to przede z pragnienia uzyskania moralnej satysfakcji, kwestii alimentacyjnych oraz jak podkreśla się w orzecznictwie SN – możliwości ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym przy jego podziale.
✔️ Wynika to przede z pragnienia uzyskania moralnej satysfakcji i kwestii alimentacyjnych .
✔️ Uznanie małżonka za winnego może mieć wpływ na kwestię władzy rodzicielskiej oraz wykonywania przez niego kontaktów z dziećmi po rozwodzie.
✔️ Na wyrok rozwodowy z orzeczeniem o winie poczekasz dłużej, niż w przypadku rozwodu bez rozpoznawania kwestii winy.
✔️ Rozwód z orzekaniem o winie jest droższy i trwa dłużej, niż rozwód bez orzekania o winie.
Źródła wykorzystane do przygotowania artykułu:
- Przepisy Kod. Rodzinnego i Opiekuńczego
- https://sip.lex.pl/akt...0
- https://sip.lex.pl/akt...7
- https://sip.lex.pl/akty-prawn...2
- https://sip.lex.pl/akty-pr...6
- https://www.poradnikzdrowie.pl/p...html
- https://www.infor.pl/prawo/dziec...html
- https://www.saos.org...7
- https://www.infor.pl/prawo/rozwod...html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz