Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. W szczególności obejmuje takie obowiązki, jak wychowanie dziecka, reprezentowanie go oraz opieka nad jego majątkiem. Jeśli jesteś rodzicem, to sprawowanie władzy rodzicielskiej jest dla Ciebie czymś oczywistym. Dzisiaj podpowiem Ci w jakich okolicznościach można ją odebrać oraz jakie są skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej to ciężkie sprawy gatunkowo, dlatego warto skontaktować się z dobrym radcą prawnym lub adwokatem rozwodowym.
Odebranie władzy rodzicielskiej – przesłanki
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić, gdy:
- władza rodzicielska jednego lub obojga rodziców nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody,
- rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej,
- rodzice w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka.
Pozbawienie praw rodzicielskich może dotyczyć obojga rodziców. Może też zostać orzeczone tylko w stosunku do jednego z nich, jeśli tylko jednego z rodziców dotyczy przyczyna.
Trwała przeszkoda jako przyczyna pozbawienia władzy rodzicielskiej
Trwała przeszkoda obejmuje takie sytuacje jak:
- zaginięcie jednego z rodziców,
- odbywanie długiej kary pozbawienia wolności przez rodzica,
- przewlekła choroba rodzica, która powoduje, że nie może on wykonywać swojej władzy rodzicielskiej.
W ostatnich latach szczególnie często spotykanym problemem jest wyjazd jednego z rodziców (bądź obojga) za granicę. Gdy rodzic wyjeżdża za granicę i jednocześnie zaniedbuje lub zrywa kontakty z rodziną, można wnosić o pozbawienie go władzy rodzicielskiej. Działając jako radca prawny w Poznaniu często spotykam się z takimi sytuacjami.
Nadużywanie władzy rodzicielskiej jako przyczyna pozbawienia władzy rodzicielskiej
Gdy dziecko jest nadmiernie karcone, rodzice stosują wobec niego przemoc fizyczną, zmuszają do ciężkiej pracy, czy wykorzystują do popełniania przestępstw, również może dojść do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Ten katalog obejmuje głównie takie sytuacje, gdy na skutek nieprawidłowości w wychowywaniu dziecka zagrożone jest jego dobro. W praktyce tego typu sytuacji nie da się wylistować. Życie pokazuje bowiem, że naprawdę rozmaite sytuacje mogą zostać zakwalifikowane przez sąd jako przykład nadużywania władzy rodzicielskiej.
Zaniedbywanie obowiązków względem dziecka jako przyczyna pozbawienia władzy rodzicielskiej
Także zaniedbywanie dzieci z powodu wszelkich nałogów – alkoholu czy narkotyków, będzie podstawą do pozbawienia władzy rodzicielskiej. Powoduje to nieprawidłowy rozwój dziecka związany chociażby z nadmiernym stresem.
Niemniej zaniedbywanie władzy rodzicielskiej to oczywiście nie tylko nieprawidłowe zachowanie rodziców. To przede wszystkim nieodpowiednia opieka. Jeśli dziecko regularnie chodzi głodne, brudne, zaniedbane, a także jeśli nie jest leczone w okresie choroby. Tego typu okoliczności często wychodzą na jaw dopiero w szkole, gdzie dziecko niechlubnie „wyróżnia się” na tle rówieśników.
Władza rodzicielska po rozwodzie
Jeżeli czytasz ten artykuł, to pewnie szukasz rozwiązania problemu władzy rodzicielskiej po Twoim rozstaniu z małżonkiem. Spokojnie, jako radca prawny w Poznania zajmujący się rozwodami wiele razy doradzałam zdesperowanym rodzicom. Wiem jakie to dla Ciebie trudne.
Musisz wiedzieć, że sąd może rozstrzygnąć kwestię władzy rodzicielskiej na kilka sposobów, w zależności od okoliczności Waszej sprawy. Sąd może:
- pozostawić wykonywanie władzy rodzicielskiej Wam obojgu,
- powierzyć władzę rodzicielską jednemu z Was z ograniczeniem władzy drugiego do określonych praw i obowiązków względem dziecka,
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga z Was,
- zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga z Was.
Pamiętaj, że sąd w czasie sprawy rozwodowej ma obowiązek rozstrzygnąć kwestie władzy rodzicielskiej, chyba że wcześniej doszliście do porozumienia w tej kwestii.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej a ograniczenie władzy rodzicielskiej
Pamiętaj, że pozbawienie praw rodzicielskich jest najsurowszą ingerencją w prawa rodzicielskie. Alternatywą jest ograniczenie władzy rodzicielskiej. Następuje to dla dobra dziecka. Rodzicowi z ograniczoną władzą pozostawia się jedynie prawo do decydowania o określonych aspektach życia dziecka, np. wybór szkoły czy sposobu leczenia w czasie choroby.
Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule „Ograniczenie władzy rodzicielskiej po rozwodzie”.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej a rozwód
W postępowaniu rozwodowym może dojść do odebrania praw rodzicielskich Twojego małżonka. Gdy nieprawidłowe wykonywanie władzy rodzicielskiej przez Twojego małżonka, doprowadziło do rozpadu pożycia małżeńskiego pomiędzy Wami, sąd rozważy konieczność odebrania praw rodzicielskich Twojemu małżonkowi.
Przede wszystkim gdy małżonek:
- nadużywał swojej władzy (np. stosował przemoc fizyczną),
- nie wykonywał swoich obowiązków wobec dzieci i zaniedbywał kontakty z nimi,
– oraz jest podstawą orzeczenia rozwodu przez sąd, będzie także podstawą do pozbawienia Twojego małżonka władzy rodzicielskiej wobec Waszych dzieci.
Pamiętaj, że jeśli do rozpadu Waszego związku doszło wyłącznie na skutek zdrady Twojego małżonka, to nie ma to wpływu na kwestię władzy rodzicielskiej. Zdradzający małżonek zagrał nie fair wobec Ciebie. Z prawnego punktu widzenia to zachowania nie ma wpływu na jego relacje z dziećmi.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej – skutki
Pamiętaj, że rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej nie ma prawa uczestniczyć w wychowaniu dziecka, zarządzać jego majątkiem, czy decydować o najważniejszych sprawach w rozwoju dziecka. Nie ma więc wpływu na takie kwestie jak wybór szkoły czy wyjazdy na wakacje.
Jeżeli w Waszym przypadku dojdzie do pozbawienia władzy rodzicielskiej Twojego małżonka, to wszystkie decyzje dotyczące Waszych dzieci będą należały do Ciebie. Nie będziesz musiał konsultować się z byłym małżonkiem.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej a alimenty
Warto podkreślić, że nieprawdą jest, że pozbawienie praw rodzicielskich może mieć wpływ na obowiązek płacenia alimentów na dziecko. Pamiętaj więc, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia z obowiązku płacenia alimentów na rzecz dziecka.
W przypadku rozwodu może więc dojść do swoistej kumulacji alimentów. Zdarzy się tak, jeśli zarówno do rozwodu jak i do odebrania władzy rodzicielskiej doprowadziło naganne postępowanie Twojego małżonka (np. przemoc lub alkohol). Wówczas będziesz mógł dochodzi alimentów zarówno na siebie jak i na dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do artykułu „Alimenty dla mnie lub dla dzieci”.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej a dziedziczenie
Trzeba również wiedzieć, że pozbawienie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na dziedziczenie między rodzicem, którego pozbawiono władzy a dzieckiem. To znaczy, że zarówno dziecko może dziedziczyć po rodzicu pozbawionym praw rodzicielskich, jak i rodzic może dziedziczyć po dziecku.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem
Rodzic, którego pozbawiono praw rodzicielskich, w dalszym ciągu ma prawo do osobistych kontaktów z dzieckiem.
Ewentualny zakaz kontaktów z dzieckiem może zostać wydany przez sąd:
- jeżeli o to zawnioskujesz – w wyroku pozbawiającym władzy rodzicielskiej,
- albo w późniejszym postępowaniu.
Pamiętaj jednak, że sam fakt pozbawienia Twojego małżonka władzy rodzicielskiej nie jest wystarczającym argumentem do orzeczenia zakazu jego kontaktów z dzieckiem. Należy bowiem udowodnić, że kontakty Twojego małżonka z dzieckiem mają zły wpływ na jego rozwój. To wbrew pozorom dużo trudniejsze niż pozornie mogłoby się wydawać. Polskie prawo z wielką troską reguluje kwestie kontaktów rodziców z dziećmi.
O tym, jak wygląda postępowanie dotyczące ustalenia kontaktów z dziećmi po rozwodzie, przeczytasz w artykule „Uregulowanie kontaktów z dziećmi”.
Odebranie praw rodzicielskich – postępowanie przed sądem
Decyzja o pozbawieniu jednego z rodziców władzy rodzicielskiej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego sądy są ostrożne w wydawaniu takich wyroków. Wszystko rozgrywa się przecież o dobro dziecka i jego prawidłowy rozwój.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Jeśli spodobał Ci się ten wpis może zainteresują Cię także:
- Ograniczenie władzy rodzicielskiej przy rozwodzie
- Kiedy nie można uzyskać rozwodu
- Alimenty dla mnie lub dla dzieci
Dodaj komentarz