Rozwód a podatki to zmorą rozchodzących się par. Zdarzają się sytuacje, w których mimo rozwodu trzeba ponieść odpowiedzialność finansową za swojego byłego małżonka.
Jeśli masz sprawę o podział majątku wspólnego po rozwodzie i potrzebujesz pomocy adwokata, być może będę w stanie Ci pomóc. Sprawy rozwodowe należą do wiodącej specjalizacji mojej Kancelarii. Pomagam klientom z Całej Polski. Udzielam także konsultacji online oraz porad telefonicznych. Zapraszam do kontaktu oraz do zapoznania się z moją ofertą – PODZIAŁ MAJĄTKU PO ROZWODZIE!
Pewne są tylko śmierć i podatki. Zgodnie z tą maksymą – przed odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe małżonka nie ratuje nawet rozwód. Poniżej kompleksowo opiszę jaki wpływ na podatki ma sprawa rozwodowa i rozwiązanie w ten sposób małżeństwa.
Rozwód a podatki – solidarna odpowiedzialność
Wychodząc z sali sądowej po rozprawie rozwodowej, trzeba pamiętać o tym, że rozwód to nie koniec powiązań finansowych z małżonkiem. Rozwiedziony małżonek odpowiada bowiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe ze zobowiązań, które powstały w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
W praktyce odpowiedzialność solidarna oznacza, że organ podatkowy może dochodzić zapłaty podatku od każdego z Was. Muszą jednak zostać spełnione wszystkie przesłanki istnienia odpowiedzialności za zobowiązania rozwiedzionego małżonka, o których przeczytasz poniżej.
Przesłanki odpowiedzialności za zaległości podatkowe
Będziesz odpowiadał majątkowo za zaległości podatkowe byłego współmałżonka, jeżeli:
- istniała pomiędzy Wami wspólność majątkowa,
- egzekucja z majątku współmałżonka jest w części lub w całości bezskuteczna,
- organ wydał odpowiednią decyzję dotyczącą Twojej odpowiedzialności za długi podatkowe byłego małżonka.
Rozwód a podatki – zakres odpowiedzialności
Musisz wiedzieć, że odpowiedzialność za długi podatkowe Twojego byłego małżonka nie obejmuje:
- podatków niepobranych i podatków pobranych a niewpłaconych na rachunek urzędu skarbowego, gdy współmałżonek działał jako płatnik lub inkasent podatku,
- odsetek za zwłokę,
- oraz kosztów egzekucyjnych, które powstały po dniu uprawomocnienia się wyroku orzekającego Wasz rozwód.
Przeczytaj również: Podział majątku koszt
Zaległość podatkowa powstała po rozwodzie
Twoja odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonka może objąć również te zaległości, które powstały już po rozwodzie. Ordynacja podatkowa przewiduje bowiem odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w czasie trwania małżeństwa.
Jeżeli więc Twój małżonek nie uiścił podatku dochodowego za rok 2017, a rozwiedliście się w styczniu 2018 roku, Twoja odpowiedzialność obejmie również zaległość podatkową obejmującą podatek dochodowy za 2017 rok, mimo że powstała ona dopiero z dniem 30 kwietnia 2018 roku (termin uiszczenia podatku).
Odpowiedzialność za długi a wspólność majątkowa
Twoja odpowiedzialność za zaległości podatkowe byłego współmałżonka jest związana ze wspólnością majątkową. Powstanie więc tylko jeżeli nie podpisałeś z małżonkiem intercyzy wprowadzającej rozdzielność majątkową.
Gdy organ rozpocznie postępowanie podatkowe, w pierwszej kolejności sprawdzi czy pomiędzy małżonkami w ogóle istniała wspólność majątkowa oraz moment jej ustania. Pamiętaj, że podzielić majątek (w drodze spisania intercyzy) można w trakcie trwania małżeństwa i to bez groźby rychłego rozwodu.
Jeżeli interesuje Cię jakie skutki dla ewentualnego rozwodu powoduje intercyza, to więcej dowiesz się z artykułu „Intercyza a rozwód”.
Wyobraźmy sobie sytuację, że mąż przez 5 lat przed rozwodem nie odprowadzał podatku dochodowego za świadczone przez siebie usługi. Jednak małżonkowie 3 lata przed rozwodem podpisali intercyzę wprowadzając rozdzielność majątkową i dokonali podziału majątku wspólnego. W tej sytuacji żona odpowiada za długi podatkowe męża obejmujące tylko 2 lata przed podpisaniem umowy majątkowej.
Sprawdź także: Podział majątku po rozwodzie a dzieci
Egzekucja z majątku rozwiedzionego małżonka
Egzekucja należności podatkowych z Twojego majątku może być wszczęta dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku Twojego byłego małżonka okaże się bezskuteczna – w całości lub w części. O Twojej odpowiedzialności organ orzeka w drodze decyzji.
W tej sytuacji pocieszeniem jest, że: odpowiedzialność jest ograniczona.
Rozwód a podatki – ograniczenie odpowiedzialności
Po rozwodzie za zaległości podatkowe Twojego byłego małżonka, odpowiadasz tylko do wysokości przypadającego Ci udziału w majątku wspólnym.
Gdy Wasz majątek został już podzielony – u notariusza/na drodze sądowej, to ustalenie granic Twojej odpowiedzialności nie będzie problemem. W drodze podziału majątku bowiem ustaliliście już wysokość Waszego majątku wspólnego i udziałów każdego z Was.
Pamiętaj, że egzekucja może objąć te składniki Twojego majątku, które nabyłeś po rozwodzie (bądź podpisaniu intercyzy). Ich wartość nie może jednak przekroczyć wartości Twojego udziału w majątku wspólnym.
Przedawnienie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że odpowiedzialność za długi podatkowe byłego małżonka nie trwa wiecznie. Organ podatkowy nie może wydać decyzji o Twojej odpowiedzialności, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat.
Omawiając to na przykładzie, jeżeli zaległość Twojego małżonka powstała w styczniu 2013 roku, to do dnia 31 grudnia 2018 roku organ podatkowy może wydać decyzję o Twojej odpowiedzialności.
Przeczytaj również – Podział majątku po rozwodzie a firma
Podział majątku wspólnego a odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
Jeżeli masz świadomość, że Twój małżonek notorycznie uchyla się od płacenia podatków, weź to pod uwagę w czasie podziału Waszego majątku wspólnego w toku postępowania rozwodowego.
Więcej na temat podziału majątku przy rozwodzie przeczytasz w artykule Jak podzielić majątek po rozwodzie?.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz trudny rozwód?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach rozwodowych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że rozwód to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz