Negatywny wpływ wypadków drogowych na zdrowie poszkodowanych może mieć różne oblicza. Najczęściej są to różnego rodzaju złamania i stłuczenia, a także dolegliwości o charakterze psychicznym. Nie należy jednak zapominać o urazach narządów, które mogą prowadzić do zaburzenia wzroku. Przykładem takich urazów są różne formy niedowidzenia połowiczego. Czy w przypadku ich wystąpienia ofierze wypadku drogowego należy się odszkodowanie? W jaki sposób można uzyskać tego typu świadczenie? Zapraszamy do przeczytania artykułu pt. „Niedowidzenie połowicze dwuskroniowe – odszkodowanie”.
Niniejszy artykuł znajduje analogiczne zastosowanie do innych postaci niedowidzenia połowiczego. Jeśli potrzebujesz pomocy adwokata w sprawie o odszkodowania, to zapraszam do kontaktu. Posiadam bogate doświadczenie w sprawach o odszkodowania. Udzielam konsultacji dla klientów całej Polski, w tym także online i telefonicznie. Zapraszam do kontaktu.
Niedowidzenie połowicze – rodzaje
Niedowidzenie połowicze, inaczej hemianopia, wynika z przerwania ciągłości dróg wzrokowych, upośledzenia ich funkcji bądź też uszkodzenia ośrodków zmysłowych w obrębie mózgowia. Może ono przyjąć jedną z następujących postaci:
- niedowidzenie połowicze dwuskroniowe,
- niedowidzenie połowicze dwunosowe,
- a także niedowidzenie połowicze jednoimienne.
Przeczytaj także: Odszkodowania po wypadku samochodowym
Niedowidzenie połowicze dwuskroniowe
Choroba w postaci niedowidzenia połowiczego dwuskroniowego polega na tym, że pacjent każdym okiem widzi w sposób prawidłowy obiekty, które znajdują się po stronie nosowej. Nie dostrzega on jednak przedmiotów zlokalizowanych z boku względem jego kierunku spojrzenia.
Niedowidzenie połowicze dwunosowe
Innym typem niedowidzenia jest niedowidzenie połowicze dwunosowe. Zachodzi ono w przypadku, gdy guz obrośnie skrzyżowanie nerwu wzrokowego.
Niedowidzenie połowicze jednoimienne
Niedowidzenie połowicze jednoimienne występuje w przypadku uszkodzenia pasma wzrokowego. W takim przypadku dochodzi do przerwania początkowej części promienistości wzrokowej lub kory okolicy bruzdy ostrogowej płata potylicznego mózgu. Należy w tym miejscu dodać, że w sytuacji uszkodzenia pasma wzrokowego źrenica nie wykonuje odruchu będącego reakcją na światło.
Niedowidzenie połowicze – przyczyny
Wskazane powyżej formy niedowidzenia połowiczego to w rzeczywistości ubytki w polu widzenia. Co ciekawe, część pacjentów, u których zdiagnozowano ten problem, nie ma świadomości jego istnienia. Jedynie doświadczają oni sytuacji, w których potykają się o różne przedmioty, co zmniejsza komfort życia na co dzień.
Jakie są przyczyny niedowidzenia połowiczego? To zależy od jego rodzaju.
Jeżeli chodzi o niedowidzenie połowicze dwuskroniowe, to jest ono skutkiem uszkodzenia skrzyżowania wzrokowego. Występuje ono najczęściej w sytuacji guzów przysadki mózgowej.
Natomiast niedowidzenie połowicze jednoimienne znajduje swoje źródło w uszkodzeniu przeciwstronnego pasma wzrokowego powstałego w związku z przebytym udarem, różnego rodzaju urazach, a także w powstałych guzach mózgu.
Sprawdź także: Odszkodowanie komunikacyjne
Niedowidzenie połowicze dwuskroniowe – odszkodowanie
Jeżeli niedowidzenie połowicze dwuskroniowe jest wynikiem wypadku albo jeżeli osoba, która go doznała jest objęta odpowiednią polisą, wówczas osobie poszkodowanej jak najbardziej należy się odszkodowanie. Świadczenie to będzie mieć charakter kompensacyjny, co oznacza, że jego celem jest wyrównanie szkody powstałej wskutek zdarzenia.
Niezbędne więc będzie określenie procentowego uszczerbku na zdrowiu, który wywołało wystąpienia niedowidzenia połowiczego dwuskroniowego. Będzie on stanowił podstawę do obliczenia wysokości odszkodowania. Zgodnie z przepisami rozporządzenia, w przypadku niedowidzenia połowiczego dwuskroniowego mamy do czynienia z uszczerbkiem na zdrowiu na poziomie 60%. To bardzo wysoki uszczerbek wieszczący równie wysokie odszkodowanie.
Niedowidzenie połowicze dwunosowe – odszkodowanie
Sytuacja wygląda podobnie również w przypadku niedowidzenia połowiczego dwunosowego. Uraz ten może bowiem stanowić podstawę do uzyskania odszkodowania od sprawcy zdarzenia, które spowodowało jego powstanie lub z polisy, którą posiada osoba dotknięta schorzeniem.
W takiej sytuacji także konieczne jest wskazanie uszczerbku na zdrowiu wyrażonego w sposób procentowy. Tego rodzaju określenia powinien dokonać lekarz, który posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu niedowidzenia połowiczego dwunosowego. Jednak zgodnie z rozporządzeniem, stały uszczerbek na zdrowiu w przypadku niedowidzenia połowiczego dwunosowego powinien wynieść 30%.
Zobacz również: Odszkodowanie za błąd medyczny
Niedowidzenie połowicze jednoimienne – odszkodowanie
Odszkodowanie można uzyskać także w przypadku niedowidzenia połowiczego jednoimiennego. Tego rodzaju uraz również może być wynikiem wypadku.
Żeby uzyskać świadczenie, poszkodowany musi przede wszystkim określić procentowy uszczerbek na zdrowiu. W tym celu warto udać się na konsultację medyczną do lekarza specjalizującego się w leczeniu chorób oczu. Zgodnie z przepisami prawa stały uszczerbek na zdrowiu w może wynieść między 10% a 40%.
Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku niedowidzenia połowiczego?
Poszkodowany w wypadku może uzyskać odszkodowanie za doznanie urazu. W tym celu powinien on złożyć wniosek u ubezpieczyciela, u którego sprawca miał wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej (OC). Pismo to musi zawierać wskazanie zdarzenia, w wyniku którego powstał uraz, sprecyzowane żądanie, jak również jego uzasadnienie.
Po otrzymaniu wniosku ubezpieczyciel ma 30 dni na rozstrzygnięcie sprawy. W tym czasie musi on podjąć decyzję dotyczącą wysokości świadczenia, które wypłaci, albo też orzec o jego odmowie. Jeżeli rozstrzygnięcie to nie będzie satysfakcjonujące dla poszkodowanego, może on złożyć odwołanie. W takim przypadku zakład ubezpieczeń rozpatrzy sprawę jeszcze raz.
Gdyby jednak ponowne rozpatrzenie sprawy nie przyniosło oczekiwanego przez poszkodowanego rezultatu, może on wystąpić na drogę sądową. W takim przypadku konieczne będzie przygotowanie pozwu o zapłatę odszkodowania. Niezwykle istotne może okazać się wówczas wsparcie prawnika, który nie tylko pomoże napisać pismo i zebrać materiał dowodowy, ale przede wszystkim podejmie się zastępstwa procesowego. Postępowanie sądowe jest bowiem skomplikowane i osoby, które nie są doświadczonymi prawnikami, mają poważne problemy związane z odnalezieniem się w gąszczu przepisów.
Istotną kwestią jest również możliwość skierowania sprawy do mediacji. Może do tego dojść już po wszczęciu procesu. Co jest niezwykle istotne z punktu widzenia poszkodowanego, ugoda zawarta przed mediatorem uzyskuje moc ugody sądowej po jej zatwierdzeniu przez sąd. Oznacza to, że może ona stanowić podstawę do wypłaty odszkodowania.
Potrzebujesz pomocy adwokata? Walczysz o odszkodowanie?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach odszkodowawczych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o odszkodowanie to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz