Jeżeli jesteś rolnikiem i chcesz wydzierżawić grunt pod farmę fotowoltaiczną, możesz udostępnić swoją działkę firmie specjalizującej się w odnawialnych źródłach energii. W tym celu konieczne jest zawarcie umowy dzierżawy. Dzięki niej inwestor może korzystać z gruntu w zamian za uiszczany systematycznie czynsz dzierżawny.
5 kluczowych korzyści z wydzierżawienia ziemi pod fotowoltaikę dla rolników
- 💰 Realny i stały dochód – wydzierżawienie gruntu o niskiej klasie bonitacyjnej, może stanowić istotne źródło dochodu gospodarstwa rolnego.
- 😌 Minimalne zaangażowanie – rolnicy mogą czerpać korzyści z wydzierżawienia grutnu pod fotowoltaikę bez konieczności inwestowania dużej ilości czasu, pracy, ani środków finansowych w rozwój i utrzymanie instalacji fotowoltaicznych.
- ⌛ Długoletnia zabezpieczenie pieniężne – kontrakty dotyczące farm fotowoltaicznych podpisywane są najczęściej na okres 29 lat. Owe długoterminowe zobowiązanie zapewnia rolnikom stabilność finansową na przyszłość.
- 🔀☀️ Optymalne wykorzystanie zasobów – poprzez instalacje paneli fotowoltaicznych i budowę farm rolnicy mogą efektywnie wykorzystać tereny nieprzydatne do tradycyjnego rolnictwa, np. nieużytki, czy łąki co przyczynia się do optymalnego wykorzystania zasobów.
- 🌏 Ochrona środowiska – farmy fotowoltaiczne przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym poprawy zrównoważonego rozwoju gospodarstwa.
🧐 Dowiedz się więcej 👉👉 Czy wydzierżawienie ziemi pod fotowoltaikę się opłaca?
Jak wydzierżawienie ziemi pod fotowoltaikę wpływa na dochody z gospodarstwa?
Wydzierżawienie gruntu pod fotowoltaikę:
- 📈 zwiększa całkowity dochód gospodarstwa rolnego,
- 💰✅ zapewnia większą stabilność finansową gospodarstwa,
- 🔒 zabezpiecza interesy finansowe na przyszłość,
- 🔄 zapewnia dywersyfikację dochodów – wydzierżawienie gruntu pod fotowoltaikę umożliwia dywersyfikację źródeł dochodu poprzez generowanie dodatkowych przychodów z działalności niezwiązanej bezpośrednio z tradycyjnym rolnictwem. Owa różnorodność dochodów zwiększa odporność rolników na trudności finansowe i zmienność warunków rynkowych.
Ile płacą za dzierżawę pod fotowoltaikę?
Stawki za wydzierżawienie 1 hektara gruntu pod fotowoltaikę w 2024 r. wahają się miedzy 15 tys. złotych a 22 tys. złotych za rok. Wysokość czynszu dzierżawnego uzależniona jest jednak od:
- 📍 lokalizacji,
- ↕️ powierzchni i wielkości działki,
- 🌏 warunków terenowych,
- 📅 aktualnych warunków rynkowych,
- 🤝 negocjacji.
👀 Przeczytaj więcej 👉👉 Ile płacą za dzierżawę ziemi pod fotowoltaikę w 2024 r. ?
Porównanie opłat dzierżawnych za ziemię w różnych regionach
Ceny opłat dzierżawnych mogą się różnić w zależności od:
- kraju,
- regionu,
- aktualnych trendów na rynku energii odnawialnej,
- indywidualnych umów pomiędzy inwestorem a rolnikiem.
Porównując opłaty dzierżawne za ziemię w różnych regionach warto wziąć pod uwagę 3 czynniki, tj.:
- 📍 Lokalizację – tereny o wysokim nasłonecznieniu mogą być bardziej wartościowe i generować wyższe opłaty dzierżawne.
- 📈 Popyt i podaż – w regionach, gdzie popyt na instalacje fotowoltaiczne jest wysoki, a podaż ziemi jest ograniczona, ceny mogą być wyższe.
- ⚡ Infrastrukturę – sieć energetyczna w pobliżu lub w pobliżu tzw. GPZu tj. Głównego Punktu Zasilającego lub w pobliżu innych źródeł wytwórczych w formule cable pooling, droga dojazdowa, czy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący możliwość usytuowania na danej działce inwestycji w postaci farmy fotowoltaicznej wpływa na atrakcyjność danego obszaru dla inwestora, a w konsekwencji na opłaty dzierżawne.
Aby uzyskać dokładne informacje na temat stawek dzierżawy w danej okolicy warto skonsultować się z lokalnymi ekspertami, przedstawicielami branży fotowoltaicznej albo z naszym radcą prawnym. Wezmą oni pod uwagę ww. czynniki oraz dokonają analizy warunków rynkowych inwestycji.
Wady dzierżawy ziemi pod fotowoltaikę
Oto 3 główne wady wynikające z wydzierżawienia gruntu pod fotowoltaikę:
- 🔃 zależność od inwestora (dzierżawcy);
- 💰 obciążenia podatkowe związane z oddaniem gruntu w dzierżawę;
- 📝 ewentualne zapisy umowy, które mogą narazić właściciela gruntu na dodatkowe koszty i znacznie zmniejszyć korzyści płynące z wydzierżawienia ziemi.
Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną – podsumowanie
Dzierżawa gruntów to długoterminowe przedsięwzięcie, przez co wymaga zachowania czujności nie tylko na etapie negocjacji, ale i sporządzania umowy. W związku z tym, jej treść warto skonsultować z prawnikiem.
Adwokat lub radca prawny zadbają o to, by Twój dochód z tytułu udostępnienia gruntu był:
- możliwie najwyższy,
- należycie zabezpieczony,
- wolny od ukrytych kosztów.
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz