Wysokość zadłużenia to bardzo istotna informacja. Powinna interesować nie tylko wierzycieli, którzy chcą dochodzić swoich należności, ale również samych dłużników. W ten sposób można bowiem skontrolować swoją sytuację finansową i w porę zapobiec kłopotom. W poniższym artykule dowiesz się jak sprawdzić ile ktoś ma długu.
Jeśli jednak potrzebujesz pomocy Kancelarii, to zapraszamy do kontaktu. Zajmujemy się profesjonalnym ściąganiem należności. Działamy zgodnie z prawem i zasadami etyki. Nie narazimy Cię na jakąkolwiek odpowiedzialność! Zapraszam do kontaktu.
Jak sprawdzić ile ktoś ma długów?
Nieuregulowana rata kredytu, niezapłacony rachunek za prąd – każda zaległość może przysporzyć dłużnikowi kłopotów. Dlatego w odpowiednim czasie warto poznać stan swojego zadłużenia. Jest na to kilka sposobów.
Najprościej jest skorzystać z internetowych baz danych. Część z nich dostępna jest bez żadnych opłat. Wśród najpopularniejszych źródeł, które zbierają informacje o dłużnikach można wymienić:
- Biuro Informacji Gospodarczej ERIF,
- Krajowy Rejestr Dłużników,
- Biuro Informacji Kredytowej,
- Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Powyższe rejestry najszybciej udzielą odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić ile ktoś ma długu.
Jeżeli masz problem ze zdobyciem informacji o swoich długach, możesz również skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Pomogą Ci skompletować dokumentację, a także wskażą, jakie możesz podjąć kroki w celu polepszenia swojej sytuacji finansowej.
Miej na uwadze, że wątpliwości w zakresie wysokości oraz źródeł Twoich długów mogą rozwiać raporty sporządzone przez wyżej wskazane instytucje. Może być to dla Ciebie przydatne szczególnie wtedy, kiedy rozważasz upadłość konsumencką i przygotowujesz się do sporządzenia listy wierzytelności.
Jak sprawdzić swoje długi w Internecie?
Jak już wspominaliśmy, znalezienie danych o długach w bazach udostępnionych w Internecie jest najszybszą i najprostszą drogą. W tym celu możesz skorzystać między z innymi z Biura Informacji Gospodarczej ERIF.
ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej) to baza informacji, w której przechowywane są dane nie tylko o dłużnikach, ale także o osobach, które prawidłowo regulują swoje zobowiązania. Znajdziesz więc tutaj zarówno informacje o zaległościach, jak i dane pozytywne o spłatach dokonywanych terminowo.
Baza obejmuje wszystkie zobowiązania pochodzące z rynku telekomunikacyjnego, multimedialnego, bankowego, finansowego oraz zobowiązania wobec budżetu państwa.
Możesz skorzystać z usług ERIF BIG za pośrednictwem dedykowanego serwisu „infoKonsument”. Rejestracja konta w serwisie jest bezpłatna i pozwala na uzyskanie dostępu do bazy aktualnych informacji zarówno o swoich zobowiązaniach.
Co ważne – sprawdzenie informacji raz na 6 miesięcy jest bezpłatne. Jeżeli chcesz dokonać sprawdzenia z większą częstotliwością, to wtedy raport będzie wiązał się z niewielką opłatą.
Miej na uwadze, że do bazy ERIF wpisywane są długi, których zaległość przekracza 200 zł i od terminu płatności minęło przynajmniej 30 dni. Ma to miejsce na wniosek wierzyciela, o czym dłużnik musi zostać poinformowany z miesięcznym wyprzedzeniem. W przypadku gdy dług został potwierdzony wyrokiem sądu, warunki te nie obowiązują. Wierzyciel musi wówczas dostarczyć Ci tylko pismo zawierające ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura informacji gospodarczej na 14 dni przed dokonaniem wpisu.
Sprawdź również nasz wpis – Kiedy wezwanie do zapłaty jest nieważne
Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów
Krajowy Rejestr Długów to z pewnością jedna z bardziej znanych platform wymiany informacji gospodarczej. Informacje o dłużnikach spływają do niego przede wszystkim z:
- rynku ubezpieczeń,
- firm pożyczkowych i leasingowych,
- banków,
- firm handlowych i usługowych,
- administracji rządowej.
KRD zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm. Mogą do niego trafić takie zobowiązania jak np. nieopłacony rachunek za prąd, niepokryta faktura za czynsz oraz mandat.
W celu pobrania raportu na temat swojej sytuacji finansowej musisz założyć konto bezpośrednio na stronie internetowej KRD, a następnie zweryfikować swoją tożsamość zgodnie z instrukcją.
Możesz później pobrać raport z informacjami na temat wierzycieli, jacy umieścili Cię na liście dłużników KRD oraz kwot, jakie im zalegasz. Dodatkowo możesz mieć wgląd do listy zapytań, czyli możliwość sprawdzenia, jakim podmiotom została udzielona informacja na Twój temat.
Proces rejestracji oraz pobrania raportu na swój temat jest całkowicie darmowy, jeżeli robisz to raz na 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku musisz uiścić niewielką opłatę za pobranie raportu.
Lista dłużników BIK-u
Bez wątpienia najczęściej wykorzystywaną bazą danych o dłużnikach jest Biuro Informacji Kredytowej. Bezpośrednio na stronie internetowej BIK możesz pobrać raport o swojej historii kredytowej. W tym celu najpierw musisz zarejestrować się na portalu BIK i potwierdzić swoją tożsamość. Pojedynczy raport jest odpłatny.
W Raporcie BIK znajdziesz:
- szczegółową historię swoich zobowiązań kredytowych, w tym daty ich udzielenia, wysokość oraz liczbę rat i rodzaj kredytu,
- historię zobowiązań finansowych, w tym dane wierzyciela, kwotę zaległości (np. w przypadku opóźnień płatności za media).
Pamiętaj, że Raport BIK uwzględnia dane pochodzące z Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. W raporcie uwzględnione są zarówno pozytywne (terminowe spłaty kredytów) oraz negatywne (opóźnienia w spłacie) informacje na temat Twojej historii kredytowej.
Dane w raporcie przekazywane są bezpośrednio przez instytucje finansowe, wobec których jesteś dłużnikiem – banki, firmy pożyczkowe. Jeżeli Twój dług został zbyty firmie windykacyjnej, to również znajdziesz o nim informację w raporcie.
Zapoznaj się również z naszym wpisem – Wezwanie do zapłaty wzory
Jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika?
Jeśli chodzi o długi, które podlegają już egzekucji, to zostaniesz o nich poinformowany listownie bezpośrednio przez komornika prowadzącego przeciwko Tobie postępowanie egzekucyjne. W ten sposób dowiesz się o wysokości swojego zadłużenia oraz poznasz tożsamość wierzyciela, który złożył wniosek egzekucyjny.
W piśmie znajdziesz również dane kontaktowe komornika. Możesz zwrócić się do niego w przypadku pytań w zakresie sposobu spłaty zadłużenia czy wysokości kosztów egzekucyjnych.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w kontaktach z komornikiem, skontaktuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem – adwokatem lub radcą prawnym. Postępowanie egzekucyjne to bardzo skomplikowany proces, a adwokat lub radca prawny wesprą Cię we wszystkich czynnościach, które powinieneś podjąć jako dłużnik. W szczególności podpowie Ci jak sprawdzić ile ktoś ma długu.
Jak sprawdzić dłużnika za darmo?
Jeżeli chcesz sprawdzić swojego kontrahenta, możesz zrobić to także za pośrednictwem Rejestru Dłużników Niewypłacalnych – jest on jawny, więc aby uzyskać dostęp do jego zasobów, nie potrzebujesz żadnego upoważnienia.
We wspomnianym rejestrze dłużnicy wpisywani są pod specjalnym numerem RDN. Pod jednym numerem kryje się jeden wpis danej osoby (jeden dłużnik może być wpisany do rejestru kilka razy). Jeżeli jesteś w posiadaniu numeru RDN, to możesz sprawdzić wpis dłużnika w rejestrze całkowicie za darmo – poprzez stronę internetową udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Jeżeli nie posiadasz jednak konkretnego numeru RDN, możesz wystąpić do Krajowego Rejestru Sądowego o wydanie zaświadczenia, że dany podmiot nie jest wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych. Będziesz musiał wtedy jednak wydać 15 zł, ponieważ tyle wynosi opłata od wspomnianego wniosku.
Jak sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej
Podsumowując, jeżeli jesteś dłużnikiem możesz zdobyć o sobie informacje z wielu różnych źródeł. Wystarczy do tego komputer z dostępem do Internetu.
Jeżeli jesteś wierzycielem to musisz pamiętać, że do sprawdzenia informacji o swoim dłużniku będziesz musiał zawrzeć umowę o ujawnianie informacji z wybranym przez siebie BIG. Następnie możesz wystąpić z wnioskiem o ujawnienie informacji gospodarczych na temat dłużnika będącego konsumentem. Wgląd do informacji o swoim dłużniku otrzymasz tylko, jeżeli posiadasz jego upoważnienie. Upoważnienie jest ważne nie dłużej niż 60 dni od dnia jego udzielenia.
Powyższe nie dotyczy przedsiębiorców, w tym osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W takim przypadku będziesz mógł pobrać raport o przedsiębiorcy z wybranego biura informacji gospodarczej, podając numer NIP kontrahenta i uiszczając wymaganą opłatę, bez przedstawienia upoważnienia.
Dziękuję za przeczytanie artykułu pt. „Jak sprawdzić ile ktoś ma długu„. Zapraszamy do przeczytania także innych artykułów na naszym blogu.
Przeczytaj również – Wezwanie do zapłaty mailem
Potrzebujesz pomocy adwokata? Masz problem z długami?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach windykacyjnych działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że windykacja to odpowiedzialna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz