Zasadą jest, że eksmisja małżonka może zostać orzeczona w wyroku rozwodowym. A więc już po zakończeniu całego postępowania rozwodowego. Jest to jednak złożony temat i zależy m.in. od tego do kogo należy mieszkanie, czy rozwód jest orzekany z winy jednego z małżonków i czy między stronami panują szczególnie złe relacje. Czasami jednak można wywalczyć eksmisję małżonka jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego.
Eksmisja byłego małżonka po rozwodzie
Zasadą jest, że sąd w wyroku rozwodowym nie orzeka o eksmisji jednego z małżonków, jeśli nie zachodzą jakieś szczególne okoliczności. Natomiast orzeczenie eksmisji małżonka to jedynie wyjątek od ww. zasady.
⚖️ Wyjątek!
Aby dokonać eksmisji drugiego małżonka w wyroku rozwodowym koniecznym jest wykazanie, że strona swym rażąco naganny postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często! Szczególnie jeśli rozwód ma miejsce z orzeczeniem o winie eksmitowanego małżonka.
Jak eksmitować współmałżonka przed rozwodem?
Nieco inaczej rzecz się ma gdy dochodzi do eksmisji przy rozwodzie, już w trakcie postępowania, a więc przed uprawomocnieniem się wyroku. Mówiąc wprost, eksmisja małżonka w trakcie rozwodu jest możliwa, jeśli małżonkowie wspólnie wynajmują mieszkanie.
Powinieneś jednak w tym celu wytoczyć odrębne powództwo o eksmisję. Takie powództwo powinno być oparte na art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów.
⚠️Uwaga!
Nie możesz eksmitować małżonka, gdy mieszkanie stanowi jego majątek osobisty!
Jak wyrzucić małżonka z mieszkania?
🚫🏚️ Jeśli chcesz wyrzucić współmałżonka z domu należy:
- zbierać materiały dowodowe świadczące o jego nagannym, uniemożliwiającym wspólne zamieszkiwanie, zachowaniu;
- wziąć po uwagę, czy mąż nie jest wyłącznym dysponentem domu;
- rozważyć złożenie pozwu o rozwód z orzekaniem o winie;
- ocenić swoje postępowanie – czy jest się stroną „krystalicznie czystą”.
Jednym z najszybszych sposobów na wyrzucenie współmałżonka z domu jest skorzystanie z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Składając wniosek o eksmisję w tym trybie wraz z wnioskiem o jego zabezpieczenie można szybko pozbyć się agresywnego partnera z domu.
Wniosek o eksmisję małżonka – 3 tryby
Wniosek o eksmisję można złożyć w jednym z 3 następujących trybów:
LP | Tryb | Podstawa | Uwagi |
1 | Sprawa o rozwód lub separację | 58 § 2 KRO | Dotyczy mieszkań własnościowych i wynajmowanych. |
2 | Eksmisja w trybie ustawy o ochronie lokatorów | 13 § 2 u. o opl | Dotyczy tylko sytuacji, gdy małżonkowie wynajmują mieszkanie |
3 | Eksmisja w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie | 11a u. o ppwr | Dotyczy mieszkań własnościowych i wynajmowanych |
Wniosek o eksmisję złożony niezależnie od sprawy rozwodowej
Jeśli chcesz eksmitować małżonka jeszcze przed wydaniem wyroku rozwodowego (a więc w trybie nr 2 lub 3), to powinieneś założyć osobną sprawę o eksmisję.
Wniosek o eksmisję złożony niezależnie od sprawy rozwodowej powinien zawierać:
- miejscowość i datę;
- tytuł pisma: „pozew o eksmisję”;
- oznaczenie sądu, w którym ma być złożony;
- oznaczenie powoda (Ciebie) i pozwanego (eksmitowanego małżonka);
- wskazanie wartości przedmiotu sporu;
- określenie żądania orzeczenia pozwanemu małżonkowi opuszczenia lokalu;
- uzasadnienie – musisz opisać dlaczego żądasz eksmisji małżonka, wskazać na czym polega jego naganne postępowania, dlaczego uniemożliwia ono mieszkanie razem i wskazać na to dowody;
- oznaczenie opłaty od pozwu – w sprawach o eksmisję w trybie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wniosek jest zwolniony od opłaty;
- własnoręczny podpis.
Wniosek o eksmisję w postępowaniu rozwodowym
Jeśli nie chcesz zakładać osobnej sprawy o eksmisję i chcesz wyeksmitować małżonka w postępowaniu rozwodowym, to nie musisz składać osobnego wniosku. Wystarczy, że w pozwie o rozwód zawrzesz także wniosek o eksmisję.
Musisz jednak pamiętać o dwóch kwestiach:
1️⃣ Uzasadnienie pozwu o rozwód musisz rozbudować o wykazanie okoliczności uzasadniających eksmisję małżonka, przykładowo:👉 alkoholizm, przemoc. Pamiętaj, aby powołać dowody na te okoliczności;
2️⃣ Do opłaty od pozwu o rozwód musisz doliczyć opłatę od wniosku o eksmisję. Opłata za wniosek o eksmisję wynosi 200 zł, a więc o tyle wzrośnie opłata od pozwu rozwodowego.
Jak wymeldować małżonka po rozwodzie?
Kiedy małżonek nie chce się sam wymeldować, wówczas to Ty powinnaś wymeldować małżonka. W tym celu należy złożyć wniosek o wymeldowanie małżonka do Twojego urzędu miasta (gminy).
Większość urzędów dysponuje gotowymi wzorami wniosków o wymeldowanie. Najlepiej będzie jak:
- 📞 przedzwonisz do swojego urzędu,
- 📄 poprosisz o udostępnienie ich wzoru.
W ten sposób bardzo ułatwisz pracę urzędnikom i przyspieszysz proces wymeldowania małżonka.
Eksmisja alkoholika z mieszkania własnościowego
Eksmisja alkoholika z mieszkania własnościowego to problem, który należy osobno rozpatrywać dla dwóch przypadków eksmisji:
1️⃣ Eksmisja z Twojego mieszkania – takie rozwiązanie jest możliwe! Możesz zrobić to przede wszystkim w pozwie o rozwód. Jeśli z alkoholem wiąże się przemoc, to wniosek o eksmisję można złożyć również w odrębnym postępowaniu (w trybie przeciwdziałania przemocy w rodzinie).
2️⃣ Eksmisja małżonka z jego własnego mieszkania – w wyroku rozwodowym praktycznie nie jest to możliwe. Jedynym trybem, w którym skutecznie można pozbyć się małżonka z jego własnościowego mieszkania jest skorzystanie z art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Wymaga to wykazania, że eksmitowany małżonek jest sprawcą awantur i przemocy wobec pozostałych członków rodziny.
Sprawdź także: Rozwód z alkoholikiem
Źródła wykorzystane do artykułu:
- https://www.rp.pl/orzecznictwo/art16165741-klopotliwego-malzonka-mozna-wyeksmitowac-juz-w-trakcie-sprawy-rozwodowej
- https://arslege.pl/wyrok-orzekajacy-rozwod/k2/a472/
- https://lexlege.pl/ochr-pr-lok/art-13/
- https://arslege.pl/zobowiazanie-osoby-stosujacej-przemoc-domowa-do-opuszczenia-mieszkania/k130/a26332/
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20051801493
- https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/slownik/686701,Majatek-osobisty-malzonka.html
- https://arslege.pl/pozwy-podlegajace-oplacie-stalej-200-zl/k26/a8095/
- https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1418590,eksmisja-bylego-malzonka-z-mieszkania-czy-meldunek-chroni-przed-eksmisja.html
- https://www.infor.pl/prawo/pomoc-spoleczna/przemoc-w-rodzinie/5136939,Eksmisja-sprawcy-przemocy-w-rodzinie-wazne-zmiany.html
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz