Decydując się na rozwód za porozumieniem stron oszczędzasz nie tylko swoje zdrowie, ale także czas. Co więcej, nie palisz doszczętnie mostów między Tobą a Twoim „byłym”. Moi klienci mają świadomość, że godząc się na rozwód za porozumieniem stron dają sobie szanse na normalne relacje i wychowywanie dzieci zgodnie z ich dobrem.
Rozwód za porozumieniem stron – co warto wiedzieć?
- Rozwód za porozumieniem stron to forma rozwodu bez orzekania o winie.
- Procedura rozwodu za porozumieniem stron jest identyczna, jak w przypadku zwykłego rozwodu.
- Żadna ze stron nie może domagać się orzekania o winie. W przeciwnym wypadku postępowanie istotnie się przedłuży.
- Rozwód bez orzekania o winie strony mogą załatwić w czasie jednej rozprawy sądowej.
- 👶 Biorąc pod uwagę dzieci – konieczne będzie ustalenie wysokości alimentów, miejsca stałego zamieszkania dzieci, sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz wykonywania kontaktów.
- Co do zasady, odpada problem alimentów na małżonka (wyjątkiem jest niedostatek).
- 💰 Biorąc pod uwagę kwestie majątkowe – strony mogą podzielić majątek wspólny po sprawie rozwodowej: umownie lub na drodze sądowej.
- Szybki rozwód za porozumieniem stron jest tańszym rozwiązaniem, niż rozwód z orzekaniem o winie.
Czym jest rozwód za porozumieniem stron?
Rozwód za porozumieniem stron to nic innego jak forma rozwodu bez orzekania o winie.
Strony starają się zamknąć proces już na pierwszej rozprawie, uzgodniwszy wcześniej wszystkie istotne warunki zakończenia małżeństwa. Zgodnie z art. 56 KRO, przesłanką pozytywna orzeczenia rozwodu za porozumieniem stron jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Ciekawostka! ⚖️
Fraza „rozwód za porozumieniem stron” to kolokwializm. Nie możesz bowiem zawrzeć umowy ze swoim małżonkiem o rozwiązaniu małżeństwa.
Procedura rozwodu za porozumieniem stron krok po kroku
Procedura w przypadku rozwodu za porozumieniem stron jest niemal identyczna jak w przypadku standardowego rozwodu.
- Krok 1: Jeden z małżonków powinien złożyć pozew o rozwód za porozumieniem stron – powinien być jednak napisany „łagodnie”, aby nie dawać sędziemu podstaw do zbyt głębokiego wchodzenia w postępowanie dowodowe.
- Krok 2: Drugi małżonek – zgodnie z wytycznymi sądu – powinien wnieść odpowiedź na pozew rozwodowy bez orzeczenia o winie. W odpowiedzi powinien zgodzić się na rozwód i na warunki zaproponowane przez powoda.
Zobacz także: Rozwód krok po kroku
Uwaga ❗
Warto ustalić zasady wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, a także zasady wykonywania kontaktów z dziećmi. W tym celu należy przygotować odpowiednie porozumienie. Jak widzisz, strony mogą, a nawet powinny, korzystać z pomocy adwokata rozwodowego.
Ile trwa rozwód bez orzekania o winie?
Sprawę o rozwód za porozumieniem stron można załatwić w czasie jednej rozprawy sądowej. Tym sposobem, zakończy się ona nawet w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia pozwu o rozwód!
Czas trwania postępowania sądowego zależy przede wszystkim od tego, czy Ty i Twój małżonek:
- posiadacie dzieci;
- ustalicie zasady kontaktów z dziećmi po rozwodzie;
- określicie wysokość alimentów płatnych na dzieci;
- zdecydujecie się od razu dzielić majątek po rozwodzie.
💡 Przykład:
Jeśli zdecydujecie się na dzielenie majątku w toku sprawy o rozwód, może to istotnie wydłużyć postępowanie.
Rozwód za porozumieniem stron a dzieci
Sąd może zechcieć ustalić, czy rozwód nie wpłynie w niekorzystny sposób na sytuację wspólnych małoletnich dzieci stron. Jeśli by tak się stało, może nawet nie udzielić rozwodu! Na rozprawę rozwodową warto zatem przyprowadzić przynajmniej jednego świadka. Dobrze, jeśli to członek rodziny, który często gości w domu małżonków.
💡 Przykład:
Siostra, brat, dziadkowie, sąsiad, bliski znajomy.
Wskazówka! 🗝️
Ustal już przed rozprawą, u którego z rodziców dzieci mają zamieszkać na stałe oraz jak mają zostać uregulowane kontakty.
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty
- Alimenty na małżonka 👰🤵: przy rozwodzie za porozumieniem stron problem alimentów na małżonka odpadnie! W takich sprawach zwykle nie orzeka się alimentów.
Oczywiście od powyższej zasady istnieją pewne wyjątki.
💡 Przykład:
Sytuacja, w której po rozwodzie jeden z małżonków popada w stan niedostatku.
- Alimenty na dziecko 👶: w przeciwieństwie do alimentów na małżonka, uregulowanie alimentów na dzieci to konieczność.
Jeszcze zanim udacie się na rozprawę, musicie dojść do porozumienia co do najważniejszych kwestii zw. z obowiązkiem alimentacyjnym. W szczególności powinniście ustalić:
- kwotę alimentów płatną na rzecz każdego z dzieci,
- sposób płatności,
- termin płatności.
Podział majątku a porozumienie
Orzekanie o podziale majątku nie jest obowiązkowe w przypadku sprawy o rozwód. Jeśli zależy Ci na czasie, ten krok teoretycznie warto odłożyć w czasie.
W praktyce:
Małżonkowie często „rozliczają” pewne niewymierne aspekty zw. z zakończeniem małżeństwa w ramach dzielonego majątku . Dlatego często głębiej do kieszeni musi sięgnąć ten z małżonków, który ma coś na sumieniu albo zależy mu na szybkim uzyskaniu rozwodu
Wskazówka! 🗝️
Interesująca jest możliwość notarialnego podziału majątku wspólnego. To rozwiązanie, które w praktyce naprawdę działa. Rozchodzące się strony mają dużo czasu, aby ustalić detale związane z podziałem ich mienia, spisać je w formie porozumienia notarialnego i przedłożyć je w sądzie, podczas rozprawy rozwodowej.
Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?
Rozwód za porozumieniem stron jest tańszym rozwiązaniem niż standardowy rozwód z orzekaniem o winie. W ostatecznym rozrachunku opłata stała od pozwu może wynieść zaledwie 150 złotych (na jednego małżonka).
Napisałam w ostatecznym rozrachunku, ponieważ wnosząc pozew o rozwód wnosi się pełną opłatę stałą w wysokości 600 zł. Jeżeli jednak małżonkowie wniosą zgodnie o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, wówczas sąd zwróci powodowi 300 złotych, a pozostałe 300 złotych podzieli po połowie między małżonkami.
Źródła wykorzystane przy tworzeniu artykułu:
- przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego:
https://lexlege.pl/krio/art-56/
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy-16785962/art-60
https://arslege.pl/obowiazek-alimentacyjny-rodzicow-wobec-dziecka/k2/a580/
- https://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/150510100000503_I_Ns_000128_2018_Uz_2019-10-30_001
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/alimenty/74340,Czy-w-niedostatku-po-rozwodzie-dostanie-sie-alimenty.html
- https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/rozwod-podzial-majatku-u-notariusza,495822.html
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/koszty-sadowe-w-sprawach-cywilnych-17216873/art-26
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Dodaj komentarz