Dolegliwości związane ze stawami stają się coraz powszechniejsze we współczesnym świecie. Są one wynikiem między innymi siedzącego trybu życia bądź też różnego rodzaju urazów. Ich diagnostyka oraz leczenie odbywa się za pomocą artroskopii. Osoby, które cierpią z powodu urazu stawów powstałego w wyniku wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Zapraszam do przeczytania artykułu – „Artroskopia barku – odszkodowanie”.
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie o odszkodowanie, to możesz skorzystać z mojej Kancelarii. Udzielam konsultacji dla klientów z całej Polski, w tym online i telefonicznie. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą (Adwokat Odszkodowania Poznań) oraz do kontaktu:
Odszkodowanie za artroskopię barku – główne wnioski
- Artroskopia jest metodą diagnozowania i leczenia stosowaną między innymi w przypadku urazów stawu barkowego.
- Osobie, która przejdzie zabieg artroskopii, może przysługiwać odszkodowanie od prywatnego ubezpieczyciela oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS.
- Do uzyskania wskazanych powyżej świadczeń potrzebna jest dokumentacja medyczna.
- Jeżeli decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania jest negatywna, poszkodowany może wystąpić na drogę sądową.
Przeczytaj także: Naderwanie mięśnia dwugłowego uda – odszkodowanie
Artroskopia barku – kto może uzyskać odszkodowanie?
Jak już zostało powiedziane na wstępie, osoba, która została poddana artroskopii barku, może uzyskać odszkodowanie. Aby jednak było to możliwe, poszkodowany musi posiadać indywidualne lub grupowe ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jego wysokość uzależniona jest od kilku warunków. Otóż są nimi:
- rodzaju polisy;
- ogólnych warunków ubezpieczenia;
- sumy gwarantowanej.
Poszkodowany może również uzyskać prawo do jednorazowego odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wiele zależy jednak od specyfiki danego urazu oraz jego wpływu na zdrowie.
Zobacz także: Niedowidzenie połowicze dwuskroniowe – odszkodowanie
Jak uzyskać odszkodowanie po artroskopii barku?
Uzyskanie odszkodowania po artroskopii barku od prywatnego ubezpieczyciela wiąże się z koniecznością złożenia wniosku o wypłatę świadczenia. Należy do niego dołączyć dokumentację medyczną, która zawiera opis doznanego urazu, a także przebieg jego leczenia. Najlepiej jednak sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane przez danego ubezpieczyciela, aby załatwić sprawę najszybciej jak to możliwe.
Gdyby jednak okazało się, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty świadczenia albo jest ono zaniżone, istnieje możliwość wniesienia odwołania od decyzji. W takim przypadku zakład ubezpieczeń jeszcze raz rozpatrzy daną sprawę. Jeżeli jednak rozwiązanie to nie przyniosłoby oczekiwanego rezultatu, pozostaje wejście na drogę sądową. Postępowanie ma charakter dwuinstancyjny i jest niestety długotrwałe. Co więcej, może również wiązać się z koniecznością sporządzenia opinii biegłego. Na każdym stadium postępowania istnieje jednak możliwość zawarcia ugody – przed sądem bądź też przed mediatorem.
Ile wynosi odszkodowanie po artroskopii barku?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie można wskazać kwoty odszkodowania, która miałaby uniwersalne zastosowanie. Jej wysokość uzależniona jest bowiem od kilku czynników. Niemniej jednak artroskopia barku jest wynikiem poważnego uszkodzenia stawu barkowego, które może stanowić od 1% do kilku procent uszczerbku na zdrowiu. Tego rodzaju uraz może więc przełożyć się na odszkodowanie w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak odszkodowania za uraz związany z artroskopią, a nie odszkodowanie za artroskopię.
Należy również pamiętać o zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę. Poszkodowany, w wyniku doznanego urazu, odczuwa ból oraz cierpienie, co także wiąże się z możliwością świadczenia o charakterze kompensacyjnym.
Sprawdź również: Odszkodowania po wypadku samochodowym
Artroskopia barku – odszkodowanie z ZUS
Jeżeli wskutek urazu barku nastąpiła niezdolność do pracy, wówczas poszkodowanemu przysługuje jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak być objętym ubezpieczeniem wypadkowym, a także niezdolność do pracy musi mieć charakter długotrwały albo stały, a także być konsekwencją wypadku przy pracy.
Poprzez stały uszczerbek na zdrowiu należy rozumieć naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu i nie rokuje poprawy. Z kolei pod pojęciem długotrwałego uszczerbku na zdrowiu kryje się naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu przez ponad 6 miesięcy. W tym przypadku możliwa jest jednak poprawa stanu zdrowia.
Komisja lekarska ZUS dokona oceny stanu zdrowia poszkodowanego. Jeżeli zakwalifikuje go jako niezdolnego do pracy, wówczas otrzyma on jednorazowe odszkodowanie. Gdyby jednak okazało się, że ZUS odmówi przyznania świadczenia, poszkodowanemu przysługuje prawo do zaskarżenia decyzji do sądu okręgowego. Sąd rozpozna sprawę jeszcze raz i orzeknie co do jej istoty.
ZUS przyznaje jednorazowe odszkodowanie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jako przeciętne wynagrodzenia należy rozumieć przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, które jest ogłaszane dla celów emerytalnych.
Dziękuję za przeczytanie artykułu „Artroskopia barku – odszkodowanie”. Zapraszam do przeczytania także innych artykułów na moim blogu.
Potrzebujesz pomocy adwokata?
Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej pomocy, zapraszam do kontaktu. Działam na terenie takich miast jak: Poznań, Luboń, Gniezno, Śrem, Środa Wielkopolska, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Piła, Kościan, Jarocin, Września oraz Wolsztyn. Posiadam także oddział w Świeciu, pracując w takich miejscowościach jak Grudziądz, Chełmno i Tuchola.
W trudnych sprawach o odszkodowania działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online. Pamiętaj, że walka o odszkodowanie to poważna sprawa, dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Witam. Miałem wypadek i Jestem po artroskopii barku. Ubezpieczyciel wypłacił mi 2.500 zł. Odszkodowania. Niestety odmawia mi zwrotu kosztów związanych z operacją w prywatnym szpitalu.
Pozdrawiam i proszę o komentarz na maila