Jesteś w trakcie rozwodu i zastanawiasz się, jakie konsekwencje niesie ze sobą niestawienie się na sprawie rozwodowej? Wszystko zależy od tego, czy to Ty złożyłeś pozew o rozwód, czy zrobił to Twój małżonek. W tej pierwszej sytuacji jesteś powodem, natomiast w drugiej – pozwanym.
Czy rozwód bez obecności jednej ze stron jest możliwy?
Tak. Sąd może wydać wyrok bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Ogólna zasada jest taka, że rozprawa rozwodowa odbywa się bez względu na nieobecność powoda lub pozwanego. Oznacza to, że sąd może:
- 👩⚖️ procedować,
- 📃 wydać wyrok
– niezależnie od tego czy Ty i Twój małżonek stawicie się na rozprawie.
📢 Wyjątki
Istnieją jednak wyjątki – w zależności od tego, czy mamy do czynienia z:
- niestawiennictwem powoda na rozprawie rozwodowej
- niestawiennictwem pozwanego na rozprawie rozwodowej.
Skutki niestawiennictwa powoda na pierwszej rozprawie rozwodowej
1️⃣ Sąd zawiesi postępowanie – jeżeli złożyłeś pozew o rozwód i nie pojawisz się na pierwszej rozprawie rozwodowej. Zauważ, że zawieszenie postępowania przedłuża sprawę. Może zostać ono podjęte na Twój wniosek, dopiero po 3 miesiącach od dnia zawieszenia.
2️⃣ Sąd umorzy postępowanie – jeżeli w ciągu roku po zawieszeniu nie złożysz wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania.
🎯 Z praktyki:
Jeśli na pierwszym posiedzeniu stawi się Twój pełnomocnik, to sąd nie zawiesi postępowania mimo braku Twojego osobistego stawiennictwa.
Czy pozwany musi być na rozprawie rozwodowej?
Jeżeli Twój małżonek wniósł pozew o rozwód, to Twoja obecność zasadniczo nie jest wymagana na żadnym etapie postępowania. Niemniej, niestawiennictwo pozwanego na rozprawie rozwodowej:
- uniemożliwi mu obronę własnych interesów,
- pozbawi środków obrony.
🎯 Moja rada:
Unikanie sądu to nie najlepsze rozwiązanie! Organ orzekający nie będzie miał możliwości zweryfikowania twierdzeń pozwanego małżonka i szybko może zdecydować się na wydanie wyroku zaocznego. W ten sposób wyrok zaoczny może okazać się bardzo niekorzystny i nieoddający rzeczywistości.
Co grozi za niestawienie się w sądzie jako pozwany? – wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej
Twoja bierna postawa nie powstrzyma wyrokowania. Jeżeli:
- nie pojawisz się na posiedzeniu sądu,
- pojawisz się na posiedzeniu, ale nie weźmiesz udziału w sprawie – nie złożysz odpowiedzi na pozew o rozwód ani żadnych wniosków dowodowych,
to skutkiem niestawiennictwa na rozprawie rozwodowej będzie wydanie przez sąd wyroku zaocznego. Organ orzekający, mimo Twojej nieobecności, przeanalizuje sprawę i wyda obiektywny wyrok.
🗝️ Wskazówka:
Nie zgadasz się z małżonkiem? Nie ignoruj wezwań sądu! Zwróć się po pomoc do radcy prawnego lub adwokata. Sporządzi on dla Ciebie odpowiedź na pozew o rozwód, w której przedstawi Twoje stanowisko w sprawie.
Wezwanie a zawiadomienie w sprawie o rozwód
W czasie Twojej sprawy możesz otrzymać z sądu dwa rodzaje pism:
- 1️⃣ Wezwanie – oznacza, że będziesz musiał osobiście wstawić się w sądzie (będzie to zaznaczone w jego treści). Twojej osobistej obecności sąd będzie wymagał wyłącznie w celu przesłuchania Cię w charakterze strony.
- 2️⃣ Zawiadomienie – zazwyczaj oznacza, że sąd nie będzie wymagał Twojej obecności, a jedynie poinformuje Cię w ten sposób o wyznaczonym kolejnym posiedzeniu.
⚠️ Uwaga:
Zawsze dokładnie czytaj korespondencję z sądu, bądź informuj o niej Twojego pełnomocnika!
Usprawiedliwienie nieobecności na sprawie rozwodowej powody
Kiedy sąd nie będzie miał podstaw by zawieszać postępowania? Wtedy, gdy usprawiedliwisz swoją nieobecność. Musisz jednak przedstawić dowód, że nie mogłeś stawić się na posiedzeniu z powodu przeszkody. Przykładowo 👉 jako dowód możesz przedstawić zwolnienie wystawione przez lekarza sądowego.
Przykład – powody nieobecności stron na rozprawie:
- wypadek samochodowy,
- istotne opóźnienie pociągu,
- choroba uniemożliwiająca stawiennictwo.
Czy na rozprawie rozwodowej trzeba być osobiście?
Jedyną czynność procesowa, w której nie może Cię zastąpić profesjonalny pełnomocnik, to przeprowadzenie dowodu z przesłuchania strony. A zatem, jeżeli nie chcesz brać osobistego udziału w sprawie, co jest zrozumiałe przy ogromie emocji związanych z rozstaniem, to warto zwrócić się do kancelarii adwokackiej.
Pomoc adwokata może być nieoceniona niezależnie od tego czy jesteś powodem, czy pozwanym w sprawie. Wówczas, nawet pod Twoją nieobecność:
✔️ wszystkie Twoje interesy będą reprezentowane,
✔️ Twoje stanowisko na bieżąco będzie przeciwstawiane żądaniom małżonka,
✔️ nie będziesz zmuszony do spotkań z małżonkiem,
✔️ ograniczysz kontakty z małżonkiem do minimum.
Źródła:
- https://www.infor.pl/prawo/rozwody/sprawa-rozwodowa/2759719,Nieobecnosc-stron-na-rozprawie-rozwodowej.html
- https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1279022,nieobecnosc-stron-na-rozprawie-o-rozwod.html
- https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kiedy-i-w-jakich-sprawach-mozliwe-jest-wydanie-wyroku-zaocznego,37541.html
- https://lexlege.pl/kpc/art-428/
- https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art7173791-czym-sie-rozni-wezwanie-od-zawiadomienia-o-rozprawie
- https://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/oskarzony-podejrzany/274192,Czym-jest-zawiadomienie-o-terminie-rozprawy.html
- https://lexlege.pl/kpc/art-432/
Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych.Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
Ciekawy artykuł!
Dziękuję :)