Umowa dożywocia oraz służebność mieszkania to dwie różne instytucje prawne, niezwykle często wykorzystywane do „zapisywania” majątku kolejnym pokoleniom. Różnica pomiędzy nimi, choć na pierwszy rzut oka bardzo subtelna, jest jednak istotna z uwagi na skutki prawne. Wielu czytelników pozostaje w błędnym przekonaniu, że ustanowili w akcie notarialnym prawo dożywocia, podczas gdy w rzeczywistości mają do czynienia ze służebnością mieszkania. Czym zatem charakteryzują się te dwa prawa i co je różni?
Na czym polega umowa dożywocia?
Dożywocie polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Jeśli strony nie umówią się inaczej, nabywca powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb. Warto zwrócić uwagę, że nieodłącznym elementem umowy dożywocia jest przeniesienie własności nieruchomości.
Na czym polega służebność mieszkania?
Służebność mieszkania polega zaś na tym, że ten któremu przysługuje to prawo może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Innymi słowy służebność mieszkania polega na nieodpłatnej możliwości korzystania przez uprawnionego z mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Różnice między dożywociem a służebnością mieszkania.
Jak widać dożywocie jest prawem szerszym od służebności mieszkania. Najczęściej „w skład” dożywocia wchodzi służebność mieszkania. Natomiast przy służebności mieszkania nie ma obowiązku, tak jak przy dożywociu, zapewnienia wyżywienia, odzieży, pielęgnacji w chorobie itp. Służebność mieszkania nie ma więc charakteru alimentacyjnego, polega jedynie na nieodpłatnym zapewnieniu miejsca do zamieszkania. Dożywocie chroni zatem osobę przekazującą majątek w sposób pełniejszy, aniżeli osobę uprawnioną z tytułu służebności mieszkania. W przypadku ustanowienia tej ostatniej, ewentualny obowiązek zapewnienia opieki, utrzymania i innych świadczeń o charakterze alimentacyjnym będzie miał tylko i wyłącznie wymiar moralny, niemożliwy do wyegzekwowania na drodze prawnej.
Radca prawny lub adwokat pomogą ocenić umowę.
Jeżeli zatem chcą Państwo zapisać majątek dzieciom i zarazem zapewnić sobie godne warunki egzystencji, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z umowy dożywocia. Jako, że zarówno dożywocie, jak i służebność mieszkania ustanawia się za pomocą aktu notarialnego, warto zwrócić się do notariusza o wcześniejsze nadesłanie projektu takiej umowy, aby zweryfikować wcześniej u prawnika, czy oby na pewno treść aktu notarialnego odpowiada w pełni naszym intencjom.
Kontakt z naszą kancelarią prawną: w Poznaniu, Świeciu lub Grudziądzu.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy radców prawnych naszej Kancelarii. Posiadamy siedziby w Poznaniu oraz w Świeciu (pomagamy klientom także z Grudziądza, Tucholi oraz Chełmna). Jesteśmy w stanie zaoferować pomoc prawną także online, bez konieczności dojazdu do siedziby firmy. Zapraszamy do kontaktu:
biuro@slupinska.eu
tel. 509 113 302
Dodaj komentarz