Wybór do rady gminy to nie tylko obowiązki, ale i prawa. Podpowiadamy jakie przywileje mają radni gminni.
W ubiegłym tygodniu zakreśliliśmy Państwu najważniejsze obowiązki, jakie spoczywają na nowo wybranych radnych. W tym tygodniu także kontynuujemy temat wyborów. Tym razem chcielibyśmy podpowiedzieć z jakich uprawnień może korzystać dobry radny.
Prawo kontroli i wstępu do pomieszczeń.
Dobry radny to radny aktywny. Miarą aktywności radnego nie jest tylko jego udział w sesjach rady gminy, ale i jego działania między posiedzeniami. W tym czasie radnemu przysługuje bardzo szerokie prawo do kontroli. Ma on bowiem możliwość uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń publicznych, oraz wglądu w działalność urzędu gminy oraz – co bardzo ważne – spółek i zakładów komunalnych. Radny gminny ma więc niezwykle szerokie możliwości reprezentowania interesu mieszkańców, nawet w trudnych indywidualnych sprawach.
Kierowanie pytań i interpelacji przez radnych.
Między sesjami radny może także kierować pytania i interpelacje do wójta. Interpelacje dotyczą doniosłych spraw dla gminny, często spraw strategicznych. Pytania do wójta mają na celu wyjaśnienie bieżących problemów gminy, a także wyjaśnianie konkretnych okoliczności faktycznych. Pytania mogą być więc wspaniałym narzędziem do niesienia pomocy mieszkańcom w ich indywidualnych problemach. Kierowanie pytań i interpelacji to najpopularniejsze przywileje radnego gminy.
Prawo do aktywności w „nieswoich” komisjach.
Radni zwykle dzielą się obowiązkami podejmując pracę w różnych komisjach, np. finansów, sportu, czy rolnictwa. Oczywiście każdy z radnych powinien uczestniczyć w pracach swojej komisji, w tym w głosowaniach. Aktywny radny może jednak brać udział także w innych komisjach. Nie ma na nich prawa głosu, ale dzięki temu będzie znakomicie przygotowany do wykonywania mandatu.
Nagrywanie i transmisje z obrad rady gminy.
Prawdziwą gratką dla wyborców, a także dla wzorowych radnych jest nowy obowiązek, dotyczący prowadzenia transmisji z obrad rady. Otóż posiedzenia rady gminy powinny być rejestrowane i nagrywane, a następnie udostępniane na stronach „BIP-u” urzędu gminy. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy będą mogli śledzić poczynania radnych w ważnych dla nich głosowaniach, a także weryfikować, czy radni rzeczywiście aktywnie reprezentują interesy mieszkańców. Cała aktywność radnych będzie bowiem udowodniona, zarchiwizowana i publicznie dostępna.
Przywileje radnego gminy. Potrzebujesz pomocy?
Jeśli jesteś radnym gminnym lub miejskim z Wielkopolski, Pomorza lub Kujaw możesz liczyć na naszą pomoc. Możesz odwiedzić nas w Poznaniu lub w Świeciu. A jeśli masz do nas daleko możemy umówić się na telefon. Chętnie pomagamy radnym gminnym w rzetelnym wykonywaniu mandatu.
W trudnych sprawach działam w CAŁEJ POLSCE!
Udzielam także konsultacji telefonicznych oraz konsultacji online.
Masz pytania? Napisz! Zadzwoń!
Adwokat
Marlena Słupińska-Strysik
e-mail: biuro@slupinska.eu
tel. 61 646 00 40
tel. 68 419 00 45
tel. 52 511 00 65
Dodaj komentarz