W okresie przedświątecznym łatwo dajemy się wciągnąć w wir zakupów, by potem móc obdarować upominkami najbliższych. Niestety czasem okazuje się, że nie udało nam się trafić w ich gust i chcielibyśmy wymienić upominek. W tym artykule wyjaśnię Państwu jak można zwrócić towary zakupione przez Internet.
Zakupy przez Internet zwykle opatrzone są większym ryzykiem niż tradycyjne. Aby uczynić handel w sieci bezpieczniejszym, uchwalono ustawę o prawach konsumenta. Ustawa ta przyznaje konsumentom szczególne prawo – do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni. Odstąpienia można dokonać bez podania przyczyny, a nawet z pewnymi wyjątkami, bez ponoszenia kosztów. Dla zachowania terminu kluczowa jest data dostarczenia nam towaru. Co do zasady nie jest więc ważne kiedy zawarliśmy umowę, lecz kiedy faktycznie otrzymaliśmy towar.
Po upływie 14 dni od wydania rzeczy mamy jeszcze szansę na odstąpienie od umowy, jeśli przy zakupie nie zostaliśmy poinformowani przez sprzedawcę o prawie do odstąpienia. Wtedy prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy. Sklepy internetowe powinny bowiem powiadamiać klientów na swoich stronach o możliwości odstąpienia. Jak zbadać czy zostaliśmy o tym uprzedzeni? Najpierw powinniśmy sprawdzić czy w regulaminie sklepu internetowego, w którym kupowaliśmy, została zawarta klauzula o odstąpieniu od umowy. Jeśli nie, warto sprawdzić czy taka klauzula nie pojawia się na tzw. ścieżce transakcyjnej. Jeśli nie znaleźliśmy takiej klauzuli nie oznacza to, że możemy czekać rok na zwrot towaru, gdyż im szybciej odstąpimy od umowy, tym większe są szanse na zwrot pieniędzy.
Oświadczenie o odstąpieniu możemy złożyć w dowolny sposób, ale z ostrożności warto złożyć je na piśmie, wysyłając listem poleconym. W ustawie o prawach konsumenta można odnaleźć wzór odstąpienia od umowy. Można też skorzystać z pomocy Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Dla ułatwienia poniżej prezentujemy listę adresów powiatowych rzeczników konsumentów z naszego regionu.
W przypadku odstąpienia od umowy, uważa się ją za niezawartą. Kupujący powinien zwrócić zakupiony towar, a sprzedawca powinien oddać pieniądze i to w terminie 14 dni od oświadczenia kupującego o odstąpieniu. Pamiętajmy jednak, iż co do zasady sprzedawca może wstrzymać się z przelewem do czasu otrzymania od nabywcy produktu z powrotem. Nabywca jest bowiem zobowiązany do niezwłocznego zwrotu zakupionej rzeczy sprzedawcy. Ma na to maksymalnie 14 dni.
Niestety, nie od wszystkich transakcji online można odstąpić. Z uwagi na specyfikę niektórych rzeczy wyłączono możliwość odstąpienia. Tak jest np. w przypadku towarów wykonywanych według wskazówek zamawiającego (np. portret bliskiej osoby), towarów ulegających szybkiemu zepsuciu, niektórych produktów cyfrowych (np. muzyka w formacie mp3, audiobooki).
Na koniec trzeba zaznaczyć, że odstąpić od umowy może jedynie osoba, która ją zawarła – czyli ta, która podarowała nam niechcianą rzecz. Warto czasem zastanowić się nad poproszeniem jej o dokonanie odstąpienia.
Dane adresowe Powiatowych Rzeczników Konsumenta:
- Świecie, ul. Wojska Polskiego 173, p. 309
- Chełmno, ul. Harcerska 1, p. 12
- Grudziądz, ul. Małomłyńska 1, p. 23A
- Tuchola, ul. Pocztowa 7, p. 107
Dodaj komentarz