W dzisiejszym artykule podpowiem Państwu jak przywrócić termin w postępowaniu przed sądem (cywilnym). Wielu klientów – zarówno z Poznania, jak i regionu Świecia, Chełmna, Tucholi i Grudziądza – zgłasza się do Kancelarii, ponieważ otrzymało pismo z sądu i nie wie jak ma się do niego ustosunkować. Z takimi pismami często jednak skorelowane są ważne terminy, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne skutki.
W praktyce, w procesie cywilnym najczęściej mamy do czynienia z terminami ustawowymi i sądowymi. Terminy ustawowe wynikają bezpośrednio z przepisów prawa. Przykładem takiego terminu jest np. 2 tygodnie na wniesienie apelacji. Natomiast terminy sądowe są określane przez przewodniczącego – czyli przez sędziego, który prowadzi naszą sprawę. Sędzia prowadzący sprawę czuwa bowiem aby nadać jej odpowiedni bieg. Praktyczna różnica między wyżej wskazanymi terminami polega na tym, że terminów ustawowych nie można wydłużyć lub skrócić. W przypadku terminu sądowego możemy próbować zdać się na łaskę przewodniczącego.
Problem z terminem zaczyna się wtedy, gdy dopuścimy się jego przekroczenia. Czynność dokona z przekroczeniem terminu jest bowiem bezskuteczna, a więc nie wywołuje skutków prawnych. To duży problem, w szczególności w odniesieniu do terminów ustawowych. W tego typu przypadkach w sukurs przychodzi instytucja przywrócenia terminu. Strona żądająca przywrócenia terminu musi jednak spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich zdecydowanie jest brak winy w przekroczeniu terminu. W praktyce wykazanie braku winy jest niezwykle trudne, ponieważ okolicznościami, na które można się powoływać są np. klęski żywiołowe, nagłe i ciężkie choroby, a także wypadki. Natomiast okoliczność, że nie jesteśmy zorientowani w zasadach postępowania przed sądem, niestety nie wyłącza naszej winy.
Jeśli chcielibyśmy powalczyć o przywrócenie terminu, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek. Musimy się jednak spieszyć, ponieważ na tę czynność mamy zaledwie tydzień od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Natomiast jeśli od uchybionego terminu minął już rok, przywrócenie terminu może nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach. Wniosek musi także spełniać szereg formalnych kryteriów.
W praktyce przywrócenie terminu nie jest łatwe do uzyskania. Niemniej często stanowi ono jedyną szansę na ponowne podjęcie równej walki w sporze sądowym. Musimy jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności nie dopuszczać do sytuacji, w których musimy korzystać z tak kłopotliwych instytucji. Dlatego tak ważne jest aby błyskawicznie reagować na pisma z sądu i nie czekać do ostatniego dnia. W sprawach cywilnych musimy bowiem rzetelnie współpracować z sądem, aby dać szanse sędziemu na wydanie sprawiedliwego i merytorycznego wyroku.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy radców prawnych naszej Kancelarii. Posiadamy siedziby w Poznaniu oraz w Świeciu (pomagamy klientom także z Grudziądza, Tucholi oraz Chełmna). Jesteśmy w stanie zaoferować pomoc prawną także online, bez konieczności dojazdu do siedziby firmy. Zapraszamy do kontaktu:
tel. 509 113 302
Dodaj komentarz