W okresie II RP, do chwili wybuchu II wojny światowej, nasz kraj znakomicie się rozwijał. Państwo prowadziło wiele inwestycji, a nasi przodkowie zakładali pierwsze przedsiębiorstwa w wolnej Polsce. W konsekwencji niejednokrotnie emitowano bony i obligacje skarbowe, a spółki wydawały dokumenty akcji. Inwestującym w tego typu instrumenty wydawało się, że właśnie zabezpieczają swoją przyszłość. Któż mógł bowiem przypuszczać, że wojna położy kres wszystkim planom.
Niestety po 1939 r. nad naszą historią zawisły ciemne chmury, w pierwszym okresie związane z działaniami wojennymi, w późniejszym zaś z ograniczoną suwerennością aż do 1989 r. Wraz z odzyskaniem pełni wolności pojawił się problem, co zrobić z roszczeniami osób, posiadającymi przedwojenne papiery wartościowe.
Kto najczęściej występuje z roszczeniami.
Zresztą jest to problem niezwykle ważkiej natury. Środowisko osób zgłaszających tego typu roszczenia w dużym uproszczeniu można bowiem podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należy zaliczyć osoby, które są naturalnymi spadkobiercami posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych. Ich roszczenia mają naturalny charakter i są związane ze świętym prawem dochodzenia swojej własności. Natomiast do drugiej kategorii osób można zaliczyć spekulantów, a więc osoby, które na obrocie wtórnym przedwojennymi walorami próbowały się dorobić. Proceder polegał przede wszystkim na skupowaniu akcji przedwojennych spółek, reaktywowaniu ich działalności, a następnie dochodzeniu odszkodowań za utracone przed wojną mienie.
Niełatwo o korzystny wyrok.
Jeśli chodzi o zasadność roszczeń dotyczących przedwojennych papierów to niestety każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Szansa na ewentualne odszkodowanie uzależniona jest bowiem nie tylko od typu danego papieru wartościowego i daty jego wyemitowania, ale przede wszystkim od aktywności jego posiadacza i podejmowania prób dochodzenia roszczeń. W znakomitej większości przypadków roszczenia posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych będą już niestety przedawnione.
Widmo przedawnienia.
Nawet gdyby przyjąć, że w okresie do 1989 r. nie można było skutecznie dochodzić tego typu roszczeń, to od upadku komunizmu minęło już blisko 20 lat, a tymczasem co do zasady roszczenia przedawniają się z upływem lat dziesięciu. W konsekwencji, jedynie wyjątkowe okoliczności, związane z konkretną sprawą mogą wieścić sukces w dochodzeniu ewentualnych roszczeń od Skarbu Państwa. W znakomitej większości przedwojenne walory mają już niestety jedynie wartość kolekcjonerską.
Kontakt z naszą kancelarią prawną: w Poznaniu, Świeciu lub Grudziądzu.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy radców prawnych naszej Kancelarii. Posiadamy siedziby w Poznaniu oraz w Świeciu (pomagamy klientom także z Grudziądza, Tucholi oraz Chełmna). Jesteśmy w stanie zaoferować pomoc prawną także online, bez konieczności dojazdu do siedziby firmy. Zapraszamy do kontaktu:
biuro@slupinska.eu
tel. 509 113 302

Adwokat w Poznaniu. Specjalistka od spraw rodzinnych i spadkowych. Posiada bogatą praktykę w sprawach o rozwód, podział majątku, kontakty z dziećmi, władzę rodzicielską i opiekę nad dziećmi.
Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych rozwodach – gdy w grę wchodzi podział majątku firmowego, walka o winę lub o dzieci. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także
podyplomowe studia z zakresu rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Następnie ukończyła aplikację radcowską i zdała egzamin radcowski. Wykonywała zawód radcy prawnego. Obecnie wykonuje zawód adwokata. Prowadzi praktykę adwokacką w Poznaniu,
Wolsztynie oraz w Świeciu. W trudnych sprawach o rozwód oraz o podział majątku wspólnego reprezentuje klientów w całej Polsce.
Autorka licznych publikacji z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego.
e-mail: biuro@slupinska.eu
A co z papierami gwarantowanymi przedwojennymi hipotekami warszawskimi?